Robbanómotor II.

Egyre kifinomultabbak az iraki felkelők módszerei. Bombáikat már nem hagyják az út szélén, hanem tökéletes álcázásuk érdekében akár az utakat is feltörik és újraburkolják. De életveszélyessé válik kezükben az egyszerű kapucsengő, a használaton kívüli telefonvezeték, a mobiltelefon, sőt a távirányítású játékautó is. Egy Pentagon-jelentés szerint folyamatosan fejlődnek és alkalmazkodnak.

Orosz Zoltán
2005. 05. 08. 7:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre kifinomultabb eszközöket és módszereket dolgoznak ki az iraki felkelők házi készítésű pokolgépeik elrejtésére és minél pusztítóbb felhasználására, amivel egyre kevésbé képesek lépést tartani a Pentagon által kidolgozott ellenrendszabályok – írta titkos katonai dokumentumokra hivatkozva nemrég a Washington Times. A helyszíni parancsnokok beszámolói szerint „az ellenség egyre tökéletesebb módszereket használ” és „folyamatosan alkalmazkodik”. A dokumentumból kiderül például: hiába szereltek az amerikai katonák járműveire – a robbanószerkezetek távirányítással való működésbe hozásához használt – rádiójeleket zavaró műszereket, mert a felkelők szinte máris áttértek a vezeték nélküli rádió-távirányításról a vezetékesre.

A házilag készített robbanóeszközök elleni védelem fokozása jegyében született dokumentum többek között leírja: a felkelők már szinte tökélyre fejlesztették az álcázást. Egy ideje nem az utak mentén helyezik el bombáikat, hanem feltörik az útburkolatot, a gödörben elhelyezik a robbanószert, majd újraburkolják a gödröt, lényegében teljesen eltüntetve a nyomokat. Ami marad, pont olyan, mintha kijavított kátyú lenne. De szívesen rejtik a robbanószerkezeteket elhullott állatok tetemeibe, vagy az utak mentén lévő homokzsákokba is. Az amerikaiak zavaróberendezései ellen egyszerűen úgy lépnek fel, hogy nem rádió- hanem vezetékes távirányítást alkalmaznak. Ilyenkor sok esetben egyszerű kapucsengőkkel váltják ki a detonációt a vezeték másik végéről. Nem egy esetben pedig telefonvezetékeket használnak, mert az sokkal kevésbé feltűnő. Többször előfordult már, hogy a robbanás helyszínéről a telefonkábel olyan házba vezetett, ahova valójában be sem volt kötve a telefon – és ahonnan a robbanószerkezetet működésbe hozhatták. Az ilyen esetekben azonban nem áll rendelkezésre sem a nyilvántartás, de nyilván a kapacitás sem az ellenőrzések végrehajtásához. (Az autóbombák elleni védekezés esetén is probléma a nyilvántartás hiánya. Erről bővebben Robbanómotor című május 1-i írásunkban olvashatnak.)

„Ha valakit megállítanak, és egy halom kapucsengőt, telefont vagy távirányítható játékautót találnak nála, könnyen lehet, hogy egy merénylő áll velünk szemben” – állítja a jelentés. Az amerikai zavaróberendezések megkerülésére ugyanis szívesen használják a fegyveresek a mobiltelefonokat és a távirányítású játékok adóit és vevőit is. Ezeket ugyanis az említett eszközök nem tudják zavarni. A Pentagon ezért a hagyományos zavaróberendezések mellett igyekszik olyan eszközt is kifejleszteni, amelyek képesek a mobiltelefonok jeleinek megszakítására is.

A házilag készített robbanószerkezetek alapja egyébként meglehetősen egyszerű: általában hagyományos tüzérségi lőszer, amiből ezrével lehetett találni minden hadianyag raktárban országszerte.

A Pentagon jócskán le van maradva a felkelőkkel szemben a védelmi rendszabályok terén – kommentálta a helyzetet a Washington Timesnak a védelmi minisztérium egyik névtelenséget kérő munkatársa. Nem könnyíti meg a helyzetet az sem, amit nemrég Rumsfeld amerikai védelmi miniszter és Myers tábornok, az egyesített vezérkar főnöke is elismert, nevezetesen: az elmúlt egy évben nem sikerült jelentős mértékben meggyengíteni a felkelőket, az erőszak szintje és a fegyveresek ereje lényegében változatlan, továbbra is napi 40-50 fegyveres incidens fordul elő országszerte. Ami azért ebben a helyzetben mégis reménnyel kecsegtetheti az amerikaiakat és szövetségeseiket, hogy a helyi lakosság január 30. – a választások – óta megnövekedett együttműködési hajlandósága nyomán javultak a hírszerzési eredmények, továbbá a fegyveresek már inkább a sebezhetőbb iraki erőket támadják, és jobban kerülik az öngyilkos merényleteket. Utóbbi talán utánpótlási nehézséget jelenthet, amire a Washington Times által idézett jelentés is felhívja a figyelmet. Ehhez azonban hozzá kell tenni, hogy az új kormány hivatalba lépése nyomán kiújult erőszakhullám során ismét nagy erejű autóbombás öngyilkos merényletek történtek Irak-szerte. Amennyiben a felkelők mégis tényleg az emberélettel való spórolásra kényszerülnek, az mindenképp kedvező az amerikai csapatok és szövetségeseik, illetve az iraki kormányerők számára.

Mindenesetre a Pentagon elég komolynak értékeli a helyzetet, amit mutat, hogy külön szakértői csoportot hoztak létre és azzal bízták meg őket, hogy az iraki helyzet elemzése, a tanúságok levonása révén a felkelők elleni hatékony taktika kidolgozásával segítsék a helyszínen lévő csapatok eredményeinek javítását.

Javul az iraki kormány taktikai érzéke is?

Szombaton született döntés arról, hogy a most kinevezett új kormányban szunnita politikus látja majd el a védelmi miniszter feladatait. Feltehetően jól megfontolt lépésről van szó: a döntés a felkelők elleni hatékonyabb fellépést szolgálhatja – hiszen a merénylők ellen keményen fellépő szunnita védelmi miniszter élő megtestesítője annak: a szunniták is elítélik a hivatalos hatalom elleni harcot, sőt fellépnek azok ellen akik mégis fegyvert ragadnak. A felkelők társadalmi bázisára komoly csapást mérhet az új tárcavezető, ha képes lesz feladatát jól ellátni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.