Schmitt a tőke felelősségét feszegette

A tőke és a munka viszonyának újrarendezését sürgette Schmitt Pál, a Fidesz alelnöke. Kifejtette: Magyarországnak nem kellene követnie azoknak az országoknak a példáját, amelyek a migrációval akarják megoldani a társadalom elöregedésének problémáját.

MNO
2005. 05. 01. 14:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Tizenöt évvel a rendszerváltozás után újra kell rendezni a tőke és a munka viszonyát, világossá tenni, hogy a vagyon az embertársaink iránt érzett felelősséggel kell hogy együtt járjon. A tőke lehetőség a cselekvésre, de értéket csak a munka teremt” – idézi a hirado.hu.

A párt Hajógyári-szigeten rendezett május 1-i ünnepségén Schmitt több száz fős hallgatósága előtt kifejtette, hogy csak a mindenki által vallott közös cél – ami pedig nem lehet más, mint a munka és a jólét – egyesítheti a szétesett magyar társadalmat.

Hangsúlyozta, hogy az idei május 1-jén hármas ünnepet ülünk, hiszen ezen a vasárnapon van a munka ünnepe, az anyák napja és Magyarország uniós csatlakozásának első évfordulója.

Schmitt Pál szerint Magyarországon egyre kevesebb gyerek születik, ezért már most több megbecsülést kellene adni a gyermeket vállaló édesanyáknak, a nagycsaládoknak és azoknak is, aki házasságon kívül vállalnak gyereket.

Családteremtés, otthonteremtés, tudatos és következetes foglalkoztatáspolitika, a jelenleginél nagyságrenddel nagyobb szociális erőfeszítés lenne szükséges, Magyarországnak nem kellene követnie azoknak az országoknak a példáját, amelyek a migrációval akarják megoldani a társadalom elöregedésének problémáját – szögezte le.

El kell érni, hogy az édesanyák, nagymamák ismét a társadalom legmegbecsültebb tagjai lehessenek – tette hozzá.

Álláspontja szerint a rohamosan öregedő Európát elsősorban a hivatásukat vállaló anyák, a főállású anyák, a szeretetben felnövő gyerekek és a munkalehetőséghez jutó férfik és nők menthetik meg.

Mint mondta, sokan éreznek nosztalgiát a régi május elsejék után, azonban nem a „tribünön állókat sírják vissza”, hanem úgy érzik, hogy akkor biztonságosabb és kiszámíthatóbb volt az élet.

Rámutatott: Magyarország az unión belül utolsó a foglalkoztatottsági adatokat tekintve, hiszen a 10 milliós lakosságnak csupán 40 százaléka, négy millió ember aktív.

Mint mondta, sajtóhírek szerint a közszférában a „Bokros-csomaghoz hasonló” elbocsátásokra lehet számítani, ugyanakkor véleménye szerint át kellene tekinteni a közszférában dolgozók feladatait, mert így kiderülne, hova kell emberi erőket átcsoportosítani. Konkrét intézkedések kellenek a fiatalok, a nők és a nyugdíj előtt állók foglalkoztatásának javítása érdekében.

Az ellenzéki politikus szerint a kormánynak munkához kell látnia, munkahelyeket kell teremtenie, azonban aggasztónak nevezte, hogy a kormány csak beszél a teendőkről. „A sok beszéd lassan olyan lesz számunkra, mint az ezeregy éjszaka meséi” – jegyezte meg Schmitt Pál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.