Tabajdi: Az EU szellemiségével szemben állnak a benesi dekrétumok

Magyarország első uniós tanulóéve sikeres volt, és a magyar társadalom zökkenőmentesen illeszkedett be az EU mindennapjaiba – hangzott el Szekeres Imre, az MSZP elnökhelyettese és Tabajdi Csaba, az MSZP EP-delegációjának vezetőjének sajtótájékoztatóján.

MNO
2005. 05. 20. 16:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Parlamentbe delegált MSZP-képviselők találkoztak magyar országgyűlési kollegáikkal a Köztársaság téri pártházban, hogy megvitassák hazánk Európai Unióban töltött egy évét. Szekeres Imre, a párt elnökhelyettese elmondta, hogy mind az EP-ben dolgozó, mind a magyar Országgyűlésben tisztséget betöltő képviselők együtt kívánnak működni a magyar érdekekért. – Magyarország már nem kompország, Magyarország kikötött a nyugati parton tavaly május elsején. Magyarország középhatalom az Európai Unióban, hiszen a kilencedik legnépesebb ország és jelentős befolyása van arra, hogy mi történik a közös Európában – emelte ki Szekeres Imre. Az MSZP elnökhelyettese hozzátette: négy hét múlva újra találkozik egymással a két képviselőcsoport.

Tabajdi Csaba elmondta, hogy Magyarország első uniós tanulóéve sikeres volt, és a magyar társadalom zökkenőmentesen illeszkedett be az Unió mindennapjaiba. Az MSZP EP-delegációjának vezetője kitűnőnek nevezte a magyar érdekérvényesítést, mert számos esetben – mind az Európa Tanácsban, mind az Európai Parlamentben – a magyar képviselők által megfogalmazott álláspontot a tíz új tagállam „hangjaként” értelmezik. Tabajdi visszautasította azokat az ellenzéki vádakat, mely szerint Magyarország sereghajtó lenne a frissen csatlakozott országok között, mert akkor nem „nem lennénk képesek arra, hogy sokszor a mi véleményünket fogadnák el hitelesnek.”

Tabajdi elmondta, hogy a hagyományos nemzeti kisebbségekkel foglalkozó frakcióközi csoport nem tér ki a kényes kérdések elől. Mint mondta: előbb vagy utóbb mind Csehországnak, mind Szlovákiának szembe kell néznie a Benes-dekrétumokkal, mert a kollektív bűnösség elve elfogadhatatlan.Hozzátette: az Európai Unió szellemiségével alapvetően szemben állnak a benesi dekrétumok. Az hogy máig nem történt meg az erkölcsi bocsánatkérés, az hasonló ahhoz, hogy Putyin elnök sem kért bocsánatot a balti népektől. Tabajdi Csaba leszögezte: sem a cseh, sem a szlovák politikai osztály nem tudja megkerülni a szembenézést a benesi örökséggel, és nem maradhat el az áldozatok megkövetése.

(stop.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.