Tanár fizess!

Fizetniük kell a pedagógusoknak is, ha be akarnak iratkozni a Szabó Ervin könyvtárba, mivel a tárca megvonta az ingyenességet biztosító támogatást. Az illetékesek szerint a pedagógusok így is „jól járnak”, hiszen ezt a költséget leírhatják a 14 ezer forintos éves továbbképzési támogatás összegéből. A PDSZ nem így látja.

MNO
2005. 05. 31. 7:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megszűnt a pedagógusok ingyenes beiratkozási lehetősége a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárba és annak fiókintézményeibe, mivel az Oktatási Minisztérium április 18-tól nem támogatja az intézményt és a pedagógusokat.

Sóron László, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár főigazgató-helyettese a Népszabadságnak elmondta, három éve állapodtak meg a szaktárcával arról, hogy amíg ők minden beiratkozó pedagógus után ezer forinttal támogatják a könyvtárat, addig nem kérnek pénzt a pedagógusoktól a kölcsönzésre is jogosító beiratkozásért. A 2003-as felújítást követően megrohamozták a könyvtárat az olvasók. A nagy beiratkozási hullámot követően így tavaly novemberre esett a legtöbb hosszabbítás, a minisztérium azonban csak az októberig érkezők után fizetett. A minisztériummal kötött megállapodás megközelítőleg hatezer pedagógust érintett a Szabó Ervin központi könyvtárában, négyezret a fiókkönyvtárakban. A könyvtárhálózat így évente – a tényleges díj és a támogatási összeg különbözetéből adódóan – több mint évi tízmillió forinttól esett el.

A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár ezért kénytelen volt megszüntetni az ingyenes belépési lehetőséget, mivel önerőből képtelenek kigazdálkodni a megvont tízmilliót – mondta Sóron. Szerinte a pedagógusok így is a pénzüknél maradhatnak, hiszen a beiratkozás díjáról számlát kapnak, és azt leírhatják a nekik járó éves továbbképzési, szakkönyvvásárlási támogatásból.

Az MNO megkérdezte Sóron Lászlót, hogy szerinte mi indokolta, hogy csupán a Szabó Ervin könyvtár kapott támogatást az OM-től, a többi intézmény pedig nem, mire ő azt felelte: valószínűleg az intézmény „nagyszolgáltatóságára” való tekinettel történt a kivételezés, hiszen közel 10 ezer tanár a tagja a könyvtárnak.

Azonos helyzetben vannak a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtáréval a megyei könyvtárak is, melyek tagjai közt kiemelkedően sok a pedagógus. Ahol tehetik, ott egyelőre a könyvtár fizet helyettük, ameddig bírja.

A NKÖM illetékese ugyanakkor azt mondja, a jogszabály nem jogosítja semmiféle kedvezményes belépésre a pedagógusokat. A törvény szerint a könyvtárlátogatás mindenki számára ingyenes, a belépés díjáról, illetve annak elengedéséről a fenntartó dönt – saját hatáskörében. A közoktatási törvény értelmében a pedagógusok kifizethetik a 14 ezer forintos éves továbbképzési támogatás összegéből a kölcsönzésre is jogosító könyvtári belépő díját. Véleménye szerint annyi a változás, hogy mostantól egy új könyv áráért kölcsönözhetik a pedagógusok a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár teljes állományát.

A közoktatási törvény szerint a pedagógusigazolvánnyal rendelkezők – idetartoznak a gyermek- és ifjúságvédelmi felelősök, pedagógiafelügyelők, előadók, szakértők és a szabadidő-szervezők is – jogosultak az állami szervek és a helyi önkormányzatok által fenntartott könyvtárakat, múzeumokat és más kiállítótermeket ingyenesen látogatni. Más kérdés, hogy egyes könyvtárak már korábban is úgy értelmezték a jogszabály szövegét, hogy míg a látogatás ingyenes, a kölcsönzés már nem.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete ugyanakkor a növekvő árak miatt már többször kezdeményezte a 2003 óta változatlan, 14 ezer forintos kormányzati szubvenció emelését (amelyet a 2005. évi költségvetési törvény nem tartalmaz).

Forrás: Népszabadság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.