Újabb hátraarc – növekvő káosz

Továbbra is teljes káosz és bizonytalanság kíséri a Száz lépéssel kapcsolatos kormányzati bejelentéseket. Míg a kormányszóvivő a múlt héten még azt közölte, az ingóságok eladása után is négyszázalékos egészségügyi hozzájárulást kell fizetni, a szocialisták ma már e körből kivennék az ebből származó jövedelmet.

MNO
2005. 05. 31. 7:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alig telt el egy hét a bejelentés óta, a szocialisták máris visszakoznak az egészségügyi hozzájárulás kiterjesztését illetően. László Boglár kormányszóvivő május 25-én azt közölte, hogy„ januártól 4 százalékos egészségügyi hozzájárulást kell fizetni a tőke- és osztalékjövedelmek, valamint az árfolyamnyereségből, az ingóság eladásából, illetve ingatlan bérbeadásából származó jövedelmek után.” A szocialisták ugyanakkor most már arról beszélnek, hogy mégsem terhelné eho az ingóság eladásából származó nyereségeket. A kiindulási pont nem változott, a szöveget pedig Veres János pénzügyminiszter és az SZDSZ, valamint az MSZP frakció mai egyeztetésein pontosítják a résztvevők – adja hírül a szakmai körökben mérvadónak tekintett Világgazdaság egyes, meg nem nevezett szocialista politikusok információi nyomán.

Míg a szabad demokraták szerint vita van a mértékben, a bevont körön és jövedelmen is, addig a szocialisták szerint nagyjából eldőlt, hogy az ingóság eladásából származó jövedelmeket kiveszik az előterjesztésből, az ingatlan bérleti díjánál pedig magas plafont húznak meg, ám a tőke- és osztalékjövedelmekre, valamint az árfolyamnyereségre továbbra is vonatkozna az egészségügyi hozzájárulás kiterjesztésének terve – teszi hozzá a gazdasági napilap cikkírója.

Emlékezetes: az egészségügyi hozzájárulás bevezetésének tervezett lépéseit már a bejelentést követő napon korrigálták több ponton a kabinet tagjai: Kiss Péter kancelláriaminiszter László Boglár kormányszóvivőt helyreigazítva akkor azt közölte, az új adó nem terjedne ki a tőzsdei jövedelmekre, így az árfolyamnyereségre sem. Ezt erősítette meg Katona Tamás, a PM politikai államtitkára is, aki múlt csütörtöki sajtótájékoztatóján már szintén úgy fogalmazott, nem kell egészségügyi hozzájárulást fizetni a tőzsdei árfolyamnyereség és a befektetési alapjegyek utáni profit után.

Nagyjából egyezségre jutottak a koalíciós pártok vezetői a tervezett adóváltoztatásokat illetően – állítják az érintettek. Az eldőlt, hogy a különféle adónemeket egységes kulcs alá vonják. Változik az adózás rendjéről szóló törvény is. Lapértesülés szerint januártól a munkaadónak negyedéves bevallást kellene készítenie a foglalkoztatással kapcsolatos kötelezettségeiről – egyebek mellett ezt tartalmazza a még benyújtás előtt álló törvényjavaslat.

Jelenleg ugyanis különböző időpontokban, nagyrészt ugyanolyan tartalommal kell adatot szolgáltatni az APEH-nek, az egészségbiztosítási pénztáraknak és a nyugdíjbiztosítási igazgatóságoknak, azonban az adatbázisok közötti ellenőrzés alig, vagy egyáltalán nem működik. Egy másik pont szerint a jövőben az építésügyi hatóság számára az építkezés körülményeiről és a vállalkozókról szintén adatot kell szolgáltatni, az APEH pedig becslést készít az elvárt bérköltségről, jövedelmezőségről. Amely vállalkozások ettől lényegesen elmaradnak, azok esetében a hatóság állapítaná meg az adó alapját. Szigorodnának a mulasztási bírság szabályai is. Az adóreform-bizottság javaslatával szemben – az áfa kivételével – egyetlen központi számlára történő adó- és járulékbefizetésre nem jövőre, hanem csak 2007. január 1-jétől lenne mód – cikkezik a Világgazdaság.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.