A Gyurcsány-kormány eltökélt abban, hogy a következő egy évben akár komoly konfliktusok árán is megkezdi az egészségügy átalakítását – tűnik ki a Népszabadság birtokába került szakmai anyagból.
A kormányfő a jövő hétfőn újabb bejelentésekre készül az Országházban – értesült a lap.
Gyurcsány parlamenti beszédében az egészségügyi rendszerben tervezett változtatásokat jelent be: feltehetően megszűnik az ellátások teljes ingyenessége.
Nem maradna az önkormányzatoknál a kizárólagos ellátási felelősség a szakrendelések és a kórházak fenntartásában, ahol az egészségbiztosító kapna nagyobb szerepet. Gyurcsány Ferenc már korábban jelezte, hogy az eddiginél markánsabban elkülönülő, háromosztatú rendszerben képzeli el a társadalombiztosítást.
Már januártól bevezetnék, hogy állampolgári jogon csak egy alapcsomag járna, benne az anya- és gyermekvédelmi, a népegészségügyi, illetve a sürgősségi ellátás. A második kategóriában azok szerepelnek, akik igazolják biztosítotti jogviszonyukat – azaz járulékfizetők vagy eltartott hozzátartozók. Ők önrészfizetés mellett juthatnak hozzá a társadalombiztosítási ellátások nagy többségéhez.
Ez a bizonyos önrész, tehát a betegeket terhelő valamiféle kis összegű térítési díj új elem lenne a magyar egészségügyi rendszerben. A Népszabadság hozzáteszi: a tegnapi lapzárta idején az önrészfizetés mértékéről és bevezethetőségének időpontjáról még nem született döntés.
A harmadik szinten lehetőség lenne az egyéni igényeknek megfelelő ellátáscsomagok vásárlására üzleti- vagy társadalombiztosítónál.
Komoly változás, hogy az egészségbiztosító válna a rendszer kiemelt szereplőjévé, amely maga dönthetné el, hogy melyik szolgáltatótól vásárol – fogalmaz a lap. Ezzel egyidejűleg a háziorvosi rendszer kivételével megszüntetnék az önkormányzatok ellátási felelősségét. A szakrendelések és a kórházak működtetése az állam kötelezettsége lenne.
A háziorvos dönt, nem a beteg
A tervezet szerint a beteg a háziorvosát választhatná meg szabadon, minden egyéb szolgáltatás esetében a háziorvos által „rendelt” orvoshoz kellene mennie.
A kormányzat még a ciklus vége előtt meghatározná a magántőke bevonásának jogszabályi feltételeit, az ágazati privatizációs szabályokat.
A kormányzat szakmai hitelprogramokkal, az ügyeleti túlmunka díjazásának rendezésével, szakkönyvvásárlási kedvezménnyel, a nővérszállások bővítésével, egészség- és nyugdíjkiegészítő biztosítási rendszer biztosításával segítené a szakmát.
A rendszer teljes átalakítására csak hosszabb távon, újabb kormányzati felhatalmazás után kerülne sor. Egyebek mellett erre az időszakra esne az egészségtudatos életmód adókedvezménynyel való támogatása. A program készítői újra a kormány figyelmébe ajánlják az ápolásbiztosítási rendszer létrehozását, amelynek keretében külön járulékfizetéssel vásárolhatnának az emberek maguknak vagy hozzátartozóik számára időskori gondoskodást.

Kevésen múlt a tragédia – apja légpuskájával lőtte fejbe magát egy kisfiú Budapesten