Zavart okoznak az ad hoc kormányzati lépések a magyar gazdaságban

Láthatóan zavart okoz a gazdaságban, hogy sok az ad hoc lépés Magyarországon – vélekedett Fodor István, a Magyar-Európai Üzleti Tanács távozó elnöke az utódja bemutatása alkalmából tartott sajtóbeszélgetésen. A versenyképesség és a fenntartható fejlődés szempontjából is fontos, hogy Magyarország folytassa a reformokat – tette hozzá több európai multinacionális cég vezetője.

MNO
2005. 05. 09. 6:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Láthatóan zavart okoz a gazdaságban, hogy sok az ad hoc lépés Magyarországon – vélekedett Fodor István, a Magyar-Európai Üzleti Tanács (HEBC) leköszönő elnöke azon a sajtóbeszélgetésen, amelyen bemutatkozott a tanács új vezetője, Pécsi-Szabó Miklós.

Fodor meglátása szerint legutóbb ugyanilyen hatású volt a készülő második Nemzeti fejlesztési tervvel összefüggésben az ágazati prioritások előkészítetlen deklarálása. Az ország versenyképességét és fenntartható fejlődését is veszélyeztetheti a másfél évtizede rendre elmaradó államigazgatási reform, az, hogy 200 ezerrel többen dolgoznak itt, mint amennyire szükség lenne, miközben sok jó szakembert láncolnak magukhoz a hivatalok.

Magyarország sokkal jobban állhatna, ha tempósabban haladna előre az infrastruktúra kiépítésében, ha átgondolt adóreformot hajtana vére, ha felszámolná a rideg bürokráciát – szögezte le Hegedűs Péter, az ABB Kft. elnöke. Az EU-tagság sikere azon is múlik, hogy Magyarország mennyire képes hatékonyan fellépni Brüsszelben, és vállalja-e a szembeszállást a korrupcióval – tette hozzá Kuhl Tibor, a Dunamenti Erőmű Rt. vezérigazgatója.

A befektetésösztönzésben is lenne tennivaló Csorba Zoltán, a Suez Environment Hungária Kft. ügyvezető igazgatója szerint. Ezen a területen eddig nem történt meg a különbségtétel az egyszerű összeszerelő feladatokat jelentő és a hozzáadott értéket növelő beruházások között. Ráadásul sok magyar nem azt csinálja, amit szeretne, még sincs jele annak, hogy bárki mobilizálni akarná ezt a nagy, innovatív tartalékot.

A jelenleg 15 tagú HEBC hét éve alakult az Európai Gyáriparosok Kerekasztala kezdeményezésére azzal a céllal, hogy előzmozdítsa Magyarország EU-csatlakozását. Miután ezt a célt 2004-ben sikerült elérni, változik a HEBC feladata is – jelezte az új elnök, aki szerint a csatlakozástól számítva legalább két-három esztendőnek el kell telnie, hogy láthatóvá váljanak az EU-tagság lehetőségei. A változás irányát mutatja, hogy a magyar gazdaság állapotát mindig kritikusan elemző éves jelenlétek sorában az idei értékelést „Út az eurózónához” címmel teszik közzé.

Forrás: Világgazdaság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.