Az iraki háborús katonaszökevények sorsával foglalkozó filmet mutatott be a német közszolgálati televízió északrajna-vesztfáliai regionális stúdiója – számol be a Westdeutsche Rundfunk. A Dezertálás című film többek közt Carl Webb, a a texasi Nemzeti Gárda tizedesének történetét mondja el, aki fél éve él illegalitásban. A katona akkor hagyta el egységét, mielőtt Irakba küldték volna. Webbnek ugyanis alig három hete volt hátra a Nemzeti Gárdánál, amikor egy frissen elfogadott törvény lehetővé tette, hogy közvetlenül szerződésük lejárta előtt álló katonákat a Pentagon egyoldalúan – beleegyezésük nélkül – bárhol bevetheti, és szerződésüket önkényesen meghosszabbíthatja. Jeremy Hinzman szintén megtagadta az iraki bevetést, de mivel nem kívánt családjával illegalitásba vonulni, Torontóba menekült. Mindkét katonát az Egyesült Államokban hadbíróság és öt évig terjedő szabadságvesztés fenyegeti.
Hinzmannel és Webbel ellentétben Jimmy Massey ott volt Irakban. A tengerészgyalogság elit katonája részt vett az invázióban, és az első vonalban harcolt. Mikor alakulata 48 órán belül 30 civilt gyilkolt meg, Massey depressziója miatt nyugdíjaztatta magát. Ezt követően tizenkét esztendei szolgálat után egészségügyi okokból elbocsátották a hadseregtől. Ma minden nap az észak-karolinai szülővárosában tüntet az iraki háború ellen.
Időközben az amerikai hadseregnek több mint 6 ezer dezertőr fordított hátat. A hadsereg vezetése lázasan dolgozik azon, hogy pótolja a veszteségeket, így nő a toborzókra nehezedő nyomás. A filmben bemutatott Christopher Wunschnak havonta tíz újoncot kell „leszállítania”. Jelenleg csak az iraki megszállás 150 ezer katonát igényel, többet, mint amennyivel Washington megkezdte az inváziót.
Breuer Péter: „Több ősömet is bedobták a Dunába, ez még viccnek is rossz”