Az orosz olajtermelés válsága

Nyolcadik hónapja stagnál az olajtermelés a Jukosz szétverése óta Oroszországban, így messze elmarad a tavaly szeptemberi napi 9,42 millió hordós csúcstól. Az okok egyike, hogy a kormány ismét ellenőrzése alá vonta a szektort. A stagnálás a gazdaság egészére kihat: a kormány csökkentette a GDP idei bővülésének előrejelzését.

MNO
2005. 06. 02. 22:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oroszországban nyolcadik hónapja stagnál az olajtermelés, így jócskán elmarad a tavaly szeptemberi napi 9,42 millió hordós csúcstól.

A májusi termelés 9,33 millió hordót tett ki, ekkor napi 30 ezer hordóval többek hoztak felszínre, mint áprilisban, ám ezzel csupán pótolták az akkori ugyanekkora csökkenést, vagyis a májusi szint egyenlő a márciusival. A stagnálás oka a washingtoni PFC energiaipari tanácsadó cég szerint az, hogy az orosz kormány ismét ellenőrzése alá vonta a szektort, és ehhez hozzájárult az is, hogy a hordónkénti világpiaci ár tartósan 50 dollár fölött van.

Az orosz olajipar a Jukosz szétverése és az adóterhek megnövelése miatt nem tud élni a kereslet és az árak emelkedése nyújtotta lehetőségekkel, ez pedig az orosz gazdaság egészére hatással van: a gazdasági minisztérium a múlt héten az olajtermelés stagnálására hivatkozva a korábbi 6,5-ről 5,8 százalékra csökkentette a GDP idei bővülésére adott előrejelzését.

A Jukosz két legnagyobb megmaradt termelőegysége, a Szamara és a Tomszk májusban együttesen napi 475 ezer hordó olajat hozott a felszínre az áprilisi 500 ezer és a márciusi 600 ezer után, és a várakozások szerint az idén 20 százalékkal kevesebb nyersanyagot hoznak felszínre, mint tavaly.

Ha a Jukosz teljesítménye nem csökkent volna, akkor 5 százalékkal nőtt volna az orosz olajtermelés, így viszont legalább két évig nem várható a kitermelés és az export jelentősebb növekedése – állítja az egyik orosz alapkezelő cég szakértője. A kormány tartja magát korábbi előrejelzéséhez, mely szerint ebben az évben 5 százalékkal nő az olajtermelés, de a vezető orosz bankok és brókercégek már csak 2,8–3,5 százalékot pognosztizálnak.

(Forrás: Napi Gazdaság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.