Kurier (kurier.at)
Az amerikai székhelyű Rágalmazás Elleni Liga 2005 májusában az európai antiszemitizmusról jelentést készített – írja az osztrák bulvárlap. A 2004-es mintavételhez viszonyítva az EBESZ cordobai, az antiszemitizmus és intolerancia elleni konferenciáján az osztrák antiszemitizmus csökkenését állapították meg. A tanulmány keretében Nagy-Britanniában, Franciaországban, Németországban, Dániában, Belgiumban, Hollandiában, Ausztriában, Olaszországban, Spanyolországban és Svájcban, valamint most először Lengyelországban és Magyarországon is telefonon tettek fel összesen 6000 személynek kérdéseket.
Arra a felvetésre, hogy a zsidók Izraelhez lojálisabbak, mint ahhoz az országhoz, ahol élnek, az osztrákok 38 százaléka válaszolt igennel – a magyarok 37 százaléka –, miközben 2004-ben még ez az arány 46 százalék volt. Legkevésbé 29 százalékkal a franciák voltak ezen a véleményen, míg az olaszok 55 százaléka értett egyet e kérdésben megfogalmazott véleménnyel. Azzal az állítással, miszerint a zsidók túl nagy befolyással rendelkeznek a gazdasági életben, 2005-ben az osztrákok 24 százaléka értett egyet, míg a magyarok 55 százaléka volt ezen az állásponton. A dánok 11 százaléka vélekedett így.
Azzal a megfogalmazással, hogy a „zsidók túl sokat beszélnek a holokausztról” 2004-ben még az osztrákok 54 százaléka, 2005-ben már 46 százalékuk értett egyet – Magyarországon ez az arány 46 százalék. E kérdésben a legmagasabb értékeket Lengyelországban mérték 52 százalékkal, melyet Olaszország követett 49 százalékkal, majd Németország és Svájc 48 százalékkal. Az osztrákok harmada van azon az állásponton, hogy a zsidók a nemzetközi pénzpiacokon „túlzottan nagy hatalommal” rendelkeznek. Tavaly az osztrákok 36 százaléka vélekedett így. Magyarországon a megkérdezettek 55 százaléka gondolta így – áll a felmérésben.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali hírmagazinban Jan Puhl A halálos csók balról című írásában elemzi Lengyelország és az uniós alkotmány viszonyát. A lap szerint egyre valószínűtlenebbnek tűnik, hogy a lengyelek az európai alkotmányra szavaznának. Éppen ezért az unió varsói hívei el szeretnék halasztani az alkotmányról rendezendő népszavazást, és – mint Franciaországban történt – a szerződés könnyen válhat belpolitikai csatározások áldozatává. Legutóbb már Aleksander Kwasniewski elnök is visszakozott: megvárná a jövő heti uniós csúcstalálkozót, mielőtt a lengyeleket az EU-alkotmány okán az urnákhoz szólítaná – írja Jan Puhl az elemzés bevezetőjében.
Az elemző rámutat, hogy az elnök óvatosságának jó oka van, Lengyelországban is részben belpolitikai okok következtében folyamatosan csökken az uniós alkotmány támogatóinak aránya. A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint a megkérdezettek 40 százaléka támogatná az uniós alkotmányt, alig egy hónappal ezelőtt még közel 20 százalékkal magasabb volt az egyetértők aránya.
Amilyen gyorsan lángolt fel kezdetben az EU-fória, olyan gyorsan összeomlott – mutat rá az elemzés szerzője, hozzátéve, hogy ennek elsődleges oka, hogy a zuhanórepülésben lévő lengyel baloldal magával rántotta az uniót is. A külpolitikai eredményeket és a gazdasági emelkedést Lengyelországban egyáltalán nem Belka kormányának áldásos tevékenységének tulajdonítják. A lengyel baloldal ugyanis négy évi kormányzás után teljességgel hitelét veszítette, s apró kis pártokra hullott szét, melyek közül talán egynek sem sikerült átlépnie a parlamentbe jutáshoz szükséges ötszázalékos küszöböt. A korrupciós ügyek sora terheli a kormányzó pártot. Szemérmetlenül aktivizálódtak a baloldali kormány alatt a kommunista időkből származó régi összefonódások. Az EU-t – amely a lengyelek többségének a jólét és presztízs szinonimájává vált – megkísérelte a baloldal az őszi választások központi témájává tenni. Ezzel leginkább az uniós alkotmánynak ártottak – utal a közelmúltra a Der Standardban az elemzés szerzője.
„A referendum a baloldal számára arra szolgál, hogy pénz után kutassanak”, vélekedik a jobboldali Európa-képviselő, Michal Kaminski. A baloldal abban bízik, hogy a referendum ürügyén állami kampánypénzekhez juthatnak, s ezzel megakadályozhatják a parlamenti választásokon fenyegető vereségüket. A baloldalnak az uniós alkotmány érdekében kifejtett aktivitása a szerződésnek adott halálos csókot jelentette – véli a lap.
Ismét hazudott a baloldali propaganda: Brüsszel tényleg eltörölné a 13. havi nyugdíjat