Vesztegetés gyanújával folytatja tovább a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) az érettségi tételek idő előtti kiszivárogtatásának ügyében indított nyomozást – tájékoztatta a Magyar Nemzetet Horváczy Emese, a szervezet szóvivője. Az iroda ismeretlen tettes ellen nyomoz, és a Legfőbb Ügyészség utasítása értelmében megszüntette a korábban szolgálatititok-sértés megalapozott gyanújával indított eljárást – tette hozzá a szóvivő. A lap rendőrségi forrásai szerint a most elrendelt vizsgálat a tételeket előállító nyomdára, a feladatsorokat összeállító, az OM háttérintézményeként működő Országos Közoktatási és Értékelési Vizsgaközpontra (OKÉV), valamint a dokumentumok raktározásával és őrzésével megbízott MSZP közeli vállalkozásra is kiterjed.
Az SZDSZ szerint abszurd és életszerűtlen az ügyészség döntése, amelynek értelmében meg kellett szüntetni a szolgálatititok-sértés miatt indított nyomozást. Gusztos Péter, a párt képviselője kijelentette: a feladatlapokat tartalmazó borítékokra ráírták a szigorúan titkos minősítést és a legális felbontás időpontját is. A tételekre azért nem került felirat, mert ha az csak a vizsgán kerül a diákok kezébe, akkor nem minősül szolgálati titoknak. Arra a kérdésre, hogy a borítékok miért voltak szabályosan titkosítva, ha nem szerepelt rajtuk a szolgálati titok felirat, ráadásul a szigorúan bizalmas kifejezés az államtitok minősítése, Gusztos így válaszolt: a jogi logika szempontjából vélhetően valóban nem áll meg a szolgálatititok-sértés vádja, de kétség sem férhet ahhoz, hogy a borítékot felbontók tisztában voltak azzal, hogy bűncselekményt követnek el.
A Legfőbb Ügyészség közleménye szerint a bizonyítékok együttes értékelése során állapították meg, hogy a minősítési eljárás során nem tartották be a törvényi előírásokat. Hozzáteszik: tavaly novemberben a helyettes államtitkár észlelte ezt, és levélben kérte az OKÉV-et, hogy a feladatlapokat minősítsék, ám ez mégsem történt meg. Sió László, a Fidesz oktatáspolitikusa szerint érthetetlen, hogy a tárca már novemberben tudott a titkosítással kapcsolatos problémákról, mégis változatlan formában küldték el a tételeket.
Kiderült az is, hogy összesen 249,5 millió forintba került az érettségi botrány. Batiz András kormányszóvivő szerint ebből 124,2 millió forint terhelte a Belügyminisztériumot, 125,3 millió forint pedig az oktatási tárcát. Nyilvánvaló, hogy a kárt senki nem fogja megtéríteni – mondta. Továbbra is csak azokat nevezte meg felelősökként, akik ellopták, felbontották és terjesztették a tételeket. Korábban megírtuk, hogy 50 millió forintba került volna, ha ugyanolyan biztonsági fóliába csomagolják a középszintű feladatsorokat, mint az emelt szintűeket, ám a tárca szerint erre akkor nem volt keret.

Menczer Tamás: Minden jel arra mutat, hogy az ukránok és a Tisza Párt között az összekötő Ruszin-Szendi Romulusz