2005. március-májusi időszakban a foglalkoztatottak száma 3 millió 886 ezer fő, a munkanélkülieké 303 ezer volt, ami 7.2 százalékos munkanélküliségi rátát jelentett. A ráta a korábbi 3 hónapos átlaghoz képest nem változott, azonban utoljára körülbelül 6 éve volt ilyen magas – derül ki a KSH jelentéséből. 2005. március-májusi időszak átlagában a 15-74 éves népesség 54.2 százaléka jelent meg a munkaerőpiacon. A munkavállalási korúak 64.6 százaléka minősült gazdaságilag aktívnak a felvétel fogalmi rendszere szerint.
A munkanélküliek száma a vizsgált időszakban 303 ezer főre emelkedett, ami 61 ezer fővel magasabb a 2004. március-májusi időszakinál. A munkanélküliségi ráta 7.2 százalékos, ez 1.8 százalékponttal alacsonyabb az EU-25 átlagánál. A munkanélküliségi ráta az EU-15-ben az időszak középső hónapját jelentő áprilisban 8.2 százalékot, az EU-25-ben 9.0 százalékot ért el. A 15-24 évesek munkanélküliségi rátája 19.2 százalék volt. Az e korosztályba tartozók aránya az összes munkanélkülin belül 21.5 százalék, közel azonos az egy évvel azelőttihez viszonyítva. A 15-24 évesek munkanélküliségi rátája az időszak középső hónapját jelentő áprilisban az EU-15-ben 17.2 százalék, az EU-25-ben 18.8 százalék volt.
A munkanélküliek 46.1 százaléka egy éve vagy annál régebben keresett állást, ez lényegében megegyezik a tavalyi értékkel. A munkanélküliség átlagos időtartama 16.3 hónapnak felelt meg – számolt be a portfolio.hu.
– A kormány minden ígérgetése és fogadkozása ellenére az elmúlt hónapban ismét nőtt azok száma – ezúttal 3 ezerrel –, akiknek nincs munkájuk. A foglalkoztatottak számának 0,1 százalékos bővülése sem megnyugtató adat, mivel ebben a kategóriában a munkát kereső állástalanokat is számon tartják – reagált a statisztikai adatokra Balsai István (Fidesz). Mint közleményében írja: „a KSH legújabb adatainak tükrében ismét rá kell mutatnunk arra, hogy a kormány bejelentett és tervezett intézkedései semmilyen pozitív hatást sem gyakorolnak a munkaerőpiacra, egyetlen mutató sem utal a munkahelyek bővülésére”. – Változatlanul riasztó a 15-24 évesek munkanélküliségi aránya; minden ötödik pályakezdő fiatal állástalan – hangsúlyozza az ellenéki politikus, hozzátéve: e téren sem történt érdemi intézkedés a kormányzat részéről.
A Fidesz szerint a hazai munkahelyek 60 százalékát biztosító kis-és középvállalkozásokat terhelő adó-, járulék- és egyéb terhek radikális csökkentése nélkül nem várható a munkahelyek számának bővülése és a hazai gazdaság fellendülése. – Sajnálatos, hogy a kormány éppen a héten táncolt vissza az adócsökkentés ígéreteitől, újra becsapva az embereket – húzza alá az Országgyűlés Foglalkoztatási és Munkaügyi Bizottságának elnöke.

Újabb csapás érte a rács mögött ülő Kiss László óbudai polgármestert