Hivatalos lesz a bővítésellenes politika az EU-ban

Nem említ majd konkrétumokat az Európai Unió jövőbeli bővítéséről a közösség csütörtökön és pénteken összeülő soros csúcsértekezletének záróokmánya. Ez a francia és holland referendum eredménye, aminek hatása már Párizs hivatalos politikájában is érződik: Philippe Douste-Blazy külügyminiszter kételkedve beszélt arról, képes-e az unió Törökország felvételére.

2005. 06. 14. 7:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Frankfurter Allgemeine Zeitung konzervatív német napilap Az EU nem egységes a bővítés ügyében című írásában foglalkozik a szervezeten belüli nézeteltérésekkel.

Az uniós külügyminiszterek hétfői luxemburgi ülésükön – a csütörtökön és pénteken sorra kerülő brüsszeli csúcs tervezett záróközleményét készítve – megállapodtak arról, hogy az állam- és kormányfők találkozójának zárónyilatkozata az uniós bővítés kérdést csak általánosságban említi, anélkül hogy konkrétan kitérnének Bulgáriára, Romániára, Horvátországra és Törökországra. Eszerint a korábbi, hosszabb szöveg helyett csak utalnak a tavaly decemberben, a bővítésről elfogadott határozatukra, s még egyszer kijelentik, hogy ezen döntésük „teljes megvalósítására” törekszenek.

A kompromisszum kísérlet arra, hogy az uniós tagállamok közötti eltérő vélemények ellenére közös megoldást találjanak a kérdésre: miként viszonyuljanak az elutasított francia és holland referendumok után a bővítés kérdéséhez – írja a cikk szerzője, emlékeztetve, hogy a népszavazásokon sokakat épp a tíz új tagállam belépése, s különösen Törökország tervezett felvétele indított az alkotmányos szerződés elvetésére.

A korábbi tervezetekről folytatott viták során Franciaország és Ausztria – az EU-elnökséget július 1-től átvevő britekkel szemben – állítólag képes volt keresztülvinni , hogy abban ne szerepeljen kifejezetten az október 3-i dátum, amikorra Ankarának a csatlakozási tárgyalások kezdetét ígérték – olvasható a cikkben. London ugyanakkor Horvátország kifejezett említését akadályozta meg, miközben közismert: Zágráb gyors csatlakozása Ausztria kiemelt célja.

A külügyekért felelős osztrák uniós biztos, Benita Ferrero-Waldner kijelentette, hogy, „a bővítés tempóját némileg csökkenteni kell”. A polgároknak lélegzetvételre van szükségük, s a csatlakozási tárgyalásokat nem szabad galoppban folytatni – idézi a politikust a cikk.

A cikkíró elmondása szerint az uniós külügyminiszterek, amennyire lehetett, már előre igyekeztek tisztázni a csúcstalálkozó végkövetkeztetéseit, ezzel is elősegítve, hogy az állam- és kormányfők találkozójukon már csak a két legfontosabb kérdésre koncentrálhassanak: a 2007-2013 közötti költségvetési keretszámokra, valamint a lehető legmeggyőzőbb válaszokra, miként kezelhető a francia és holland népszavazási eredmények miatt kirobbant uniós válság.

Franciaországban az európai alkotmány elvetését követően egy óvatos irányváltás első jelei is felismerhetővé váltak – tudjuk meg az írásból. Ennek jele, hogy az új francia külügyminiszter, Philippe Douste-Blazy már kétségének adott hangot, vajon képes-e az unió Törökország felvételére. „Az alkotmányos szerződés nélkül nehéznek tűnik újabb tagok felvétele addig, amíg az együttélés feltételeit nem definiálták egyértelműen” – nyilatkozta a politikus a francia Le Figarónak. Az interjúban a párizsi külügyek irányítója egyúttal kiemelte azt is: Franciaország őrködni fog azon, hogy Törökország minden kötelezettségét teljesítse még a felvételi tárgyalások esetleges megkezdése előtt. A csatlakozási tárgyalások eredetileg tervezett október 3-i időpontját sem védelmezte kőbe vésett dátumként, sokkal inkább hangsúlyozta, hogy semmilyen tárgyalásra nem kerül sor, amennyiben Ankara nem teljesíti a felvételi előfeltételeket. Egyúttal a francia referendum kudarcát arra használta fel, hogy a bővítési folyamatba egy gondolkodási szünet beiktatását követelje.

Nicolas Sarkozy belügyminiszter, egyben a vezető kormánypárt, az UMP elnöke még messzebb menő tanulságokat vont le a referendum eredményéből pártaktivisták előtt beszélve. Sarkozy követelte, hogy az EU jelölje ki saját földrajzi határait, s kétségeinek adott hangot Törökország „európai küldetése” kapcsán. „Okos dolog az EU csatlakozási tárgyalásainak megkezdése azzal a Törökországgal, mely Elő-Ázsia és nem Európa nagy nemzete?” –kérdezte Sarkozy. A magyar származású politikus egyébként 2004 júniusában az EP-választások alkalmából a köztársasági elnök Törökország-politikája miatti UMP-lázadást vezető alakja volt – emlékeztet a német lap cikkének szerzője. A párt ennek eredményeként határozatában utasította el a csatlakozási tárgyalások megkezdését Törökországgal még az UMP előző elnök, Alain Juppe idején.

Sarkozy óvott attól, hogy a választók figyelmeztetését a politikusok ne vegyék komolyan, és azt előremenekülésre használják. Szerinte az EU-bővítés hibás menedzselése komolyan hozzájárult az alkotmányt elutasítók győzelméhez. Mint az UMP elnöke kijelentette, ő támogatta az unió keleti bővítését, melyet azonban rosszul készítettek elő és „egyáltalán nem magyarázták meg” a polgároknak. Éppen ezért veszélyes a referendum eredményét úgy kezelni, mintha mi sem történt volna. Sarkozy szerint Törökországnak „azonnal a privilegizált partneri státust” kell felajánlani, ez a továbbiakban „kevesebb keserűséghez” vezet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.