A környezetvédelmi hatóság, a katasztrófavédelmi igazgatóságok, a rendőrség, a tűzoltóság, a vám- és pénzügyőrség, a határőrség, a bányakapitányságok, valamint az ÁNTSZ munkatársaiból álló zöldkommandó júniustól több hónapig tartó környezetvédelmi ellenőrzést indít, melynek során több száz veszélyes üzemet és szállítmányt ellenőriznek. Az alkalmi csoportok összetételét az ellenőrzés típusa alapján határozzák meg és állítják össze. A környezeti biztonság növelését célzó akció jövő év márciusáig tart. A kommandó munkatársai egyenruhát és szolgálati kocsikat is kapnak.
Rakics Róbert, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium helyettes államtitkára elmondta: a csoportok felállítása nem jár jelentős költséggel, mivel abban már létező szervezetek vesznek részt, a közös arculat kialakítása mellett az összehangolásnak lehetnek költségei.
Az ellenőrzéshullámot a minisztérium azzal indokolta, hogy az elmúlt hónapokban növekedett a környezetvédelmi balesetek száma. Mint ismert, tavaly júliusban a dorogi veszélyeshulladék-égetőből ömlött több mint száz köbméter szennyezőanyag a Dunába, míg augusztus elején hárman haltak meg a törökbálinti peterdagyár felrobbanásakor. Szintén augusztusban két és fél ezer robbanásveszélyes anyagot tartalmazó hordó halmozódott fel Újpesten a Budalakk Kereskedelmi és Festékgyártó Kft. egykori telephelyén.
Az ellenőrzések során több száz, veszélyes tevékenységet végző céget keresnek fel, többek között hulladékégetőket, autóbontókat, gumiabroncs tárolókat, és a veszélyes szállítmányokat is folyamatosan ellenőrzik. A zöldkommandó feladata lesz az olyan környezetvédelmi bűncselekmények felderítése is, mint például az illegális hulladéklerakás. A tervek szerint húsz alkalommal mérik a levegő szennyezettségét forgalmas helyeken. A zöldrevizoroknak joguk lesz a szennyező cégeket azonnali leállásra, tevékenységük felfüggesztésére, valamint több százmilliós bírságok megfizetésre kötelezni – mondta a helyettes államtitkár.
Rakics Róbert közölte azt is: a kormány javaslatára a parlament várhatóan hamarosan módosítja a büntető törvénykönyv (btk) környezetkárosításra vonatkozó részeit, aminek révén a hatóságok könnyebben tudnak majd fellépni a környezetszennyezők ellen. A btk. korábban is tartalmazott környezet- és természetkárosításra vonatkozó szankciókat, ám szinte lehetetlen volt a jogszabály alakalmazása a bonyolult megfogalmazás miatt.
Pénzes Zsuzsanna, a minisztérium főosztályvezető-helyettese elmondta: 2000-ben készült el a hulladékgazdálkodásról szóló törvény, ami lehetővé tette a jogszabály egyszerűsítését és a szankcionálás szigorítását. Ennek értelmében, ha a módosításokat elfogadják, akár három év börtönnel is büntethető lesz az illegális hulladéklerakás, függetlenül attól, hogy települési vagy veszélyes hulladékról van-e szó. Pontosították a környezetet veszélyeztető tevékenységek körét, így büntethető lesz többek között az is, ha valaki az ózonréteget károsító terméket forgalmaz. Szintén újdonságot jelent, hogy megjelenik az uniós védelem alá tartozó Natura 2000 területek büntetőjogi védelme is.
Turi-Kovács Béla, a Fidesz környezetvédelmi kabinetjének vezetője csak egy újabb PR-bejelentésnek tekinti a zöldkommandó felállítását, mivel konkrét jogszabályi háttér nélkül, szervezeti elképzelések híján üres szavakkal próbálják megnyugtatni a zöldszervezeteket és a környezetvédőket. A kormányzat nem rendelkezik semmilyen koncepcióval arra vonatkozóan, hogyan fékezze meg a környezetet egyre inkább veszélyeztető folyamatokat – áll a a Fidesz közleményében.
(Forrás: origo.hu)