Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív napilap Hívatlan vendégek? című írása hangot ad annak az érzésének, hogy az EU szabotálja Románia csatlakozását.
A cikkben a többi között a szerző románokat illető önképe olvasható: „Országunkban a törekvés Európa felé mindig is nagyon erős volt. Minden közvéleménykutatás szerint a románok 80-85 százaléka támogatja országa EU integrációját. Ez nem utolsó sorban Románia Nyugat-Európával történelmileg kialakult kapcsolataival magyarázható. Franciaország inspirálta Románia irodalmi kultúráját és jogrendszerét, míg Németországból vették át az ország technikai kultúráját. Ezt minden román tudja gyermek-kora óta. Éppen ezért a román nyilvánosságban rendkívül pozitív Európa-kép uralkodik. Romániában a nacionalizmus immár a politika peremére szorult jelenség, így a népszavazások kimenetele sem térítheti le Bukarestet az európai útról” – tartalmazza a FAZ cikke.
Pontosan ezért tekintetnek a kelet-európaiak – és különösen az Európa iránt leginkább lelkes románok – vegyes érzelmekkel az alkotmány francia és holland elutasítását követő vitákra. Hiszen egyrészt a nyugat kemény reformokat követel meg a csatlakozás előtt álló országoktól, majd elszabotálja az integrációt csak azért, mert a polgárok egy része néhány tagállamban elégedetlen saját kormányával – írja a lap.
A szerző szerint még nehezebben érthető az alkotmánytervezetek elutasítása és az uniós bővítés közötti összefüggés. A román közvélekedés szerint ezt csak kibúvóként használják, és azért kívánják kitolni a két balkáni állam uniós felvételét, mert nem kívánják viselni integrációjuk költségeit. A szerző szerint a jelenlegi helyzet hasonlít egy hívatlan vendég megérkezéséhez, aki kicsinosította magát a csatlakozás felemelő ceremóniájára, de a korábban érkezettek csak apránként kínálgatják egyes finom falatokkal, vagy éppen méltatlannak találják arra, hogy a legjobb ételeket megkóstolja.
Die Welt (welt.de)
A konzervatív napilap A Fraport licitálni kíván a budapesti repülőtérre című cikkéből kiderül, hogy a lap külpolitikai tudósítója alapvető földrajzi ismeretek hiányában ír a frankfurti repülőteret üzemeltető cég tervezett lépéséről.
A Fraport bulgáriai üzlete meghiúsulását követően a szomszédos (!) Magyarországon kíván beszállni egy kelet-európai repülőtér üzemeltetésébe – írja a lap. A Fraport bejelentette: ajánlatot kíván tenni a privatizáció előtt álló budapesti repülőtérre.
A tudósítás amúgy a Reuters hírügynökség 2005. június 8-án kiadott frankfurti jelentése egyik mondatának szó szerinti átvétele. A Magyarországgal szomszédos Bulgária megfogalmazás ebben szerepel először.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali hírmagazin A britek ragaszkodnak a kedvezményükhöz címmel tudósít az uniós költségvetés körüli vitákról.
Gerhard Schröder közvetve felszólította Nagy-Britanniát, hogy az uniós befizetésekben mutatkozó kedvezményei tekintetében legyen rugalmasabb, és ezzel tegye lehetővé az EU hétéves költségvetésének elfogadását. A költségvetés ügyében mindenkinek rugalmasnak kell lennie kivétel nélkül – fogalmazott a kancellár. Az ugyanis tovább rontaná az unió amúgy is válságos helyzetét, ha nem sikerülne az EU-nak – mint azt eredetileg tervezték – a jövő heti csúcstalálkozón megállapodnia a költségvetéséről.
A befolyásos komiszár, Günter Verheugen korábban keményen bírálta a britek kedvezményét: „Ténylegesen méltatlannak találom, hogy Európa egyik leggazdagabb állama, Európa legszegényebb országai által is, amelyek közé számítanak a most az unióba belépettek , finanszíroztatja magát.” Ugyanakkor Verheugen nem számít arra, hogy London hozzájárulna a kedvezményei csökkentéséhez.
Szerdán a strassburgi Európai Parlament elfogadta az unió 2007 és 2013 közötti költségvetését, a javaslatot 426 képviselő támogatta, 140-en voksoltak ellene és 122-en tartózkodtak. A CDU-képviselő Reimer Böge által kidolgozott csomag 975 milliárd eurónak, a tagállamok GDP-nek 1,18 százalékának elköltésével számol, ami lényegesen magasabb Jaen-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök 875 milliárd eurós 1,055 százalékos javaslatánál.
Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali müncheni lapban A neoliberalizmusnak ebben a formában nincs jövője címmel beszélgetett a CSU választási programját előkészítő bizottság elnökével, Alois Glückkel. Glück – aki egyúttal a bajor tartományi gyűlés elnöke – az interjúban világosan elhatárolódott potenciális koalíciós partnerük, az FDP néhány követelésétől.
Glück úgy fogalmazott az interjúban, hogy a keresztény uniópártoknak a közös választási programjukban a gazdasági kompetencia és a szociális felelősség egyensúlyának megteremtésére kell törekedniük. A CSU politikusa szerint az FDP „álláspontjával a gazdaságon belül is csak a vezetők egy kisebbségi csoportjának álláspontját képviseli.”
„A neoliberalizmus ezen változatának nincs jövője“ – nyilatkozta Glück a szabad demokratákat értékelve. Mindkét uniópártban, de különösen a CDU-ban figyelt meg Glück az elmúlt hónapokban jelentős elmozdulást. A neoliberális hullám már leapadt, és ezzel egy időben mindinkább belátták, hogy kizárólag a piac képtelen az előttük tornyosuló problémákat megoldani.
Gál Kinga békét sürgetett az EP rendkívüli ülésén