Sorsdöntő lesz az uniós csúcstalálkozó

Brüsszelben azt valószínűsítik, hogy pénzügyi tekintetben nem hoz megegyezést a brüsszeli csúcstalálkozó, s az uniós alkotmány ratifikálása kapcsán is csak egy ajánlásra futja. Nagy-Britannia és néhány északi EU-tag a ratifikációs folyamat hat-tizenkét hónapos felfüggesztését javasolja. Az EP kereszténydemokrata képviselői szerint is szükséges egy 2006 júniusáig tartó „reflexiós időszak”.

2005. 06. 13. 7:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Die Welt (welt.de) konzervatív napilapban Martin Halusa A pénzügyi vita elmélyíti a Párizs és London közötti szakadékot című írásában foglalkozik a hétvégi uniós csúcstalálkozó sikerét bizonytalanná tevő tényezőkkel.

E hét csütörtökén és péntekjén az unió elmúlt esztendejének legfontosabb csúcstalálkozóján adnak egymásnak randevút az EU kormány- és államfői. A napirenden ugyanis nemcsak az uniós alkotmány ratifikációjának jövője áll, hanem dönteniük kellene az unió elkövetkezendő hét évének pénzügyi kereteiről is. Ritkán volt ekkora a bizonytalanság a csúcstalálkozó kimenetelét illetően, mint most.

Az elképzelések egyelőre összebékíthetetlenül állnak egymással szemben. A kompromisszumos retorika ellenére az álláspontok mindeddig alig közeledtek egymáshoz, s egyre inkább úgy tűnik, hogy nem Tony Blair és a britek különleges kedvezménye áll a vita központjában, hanem a francia elnök, Jacques Chirac és görcsös ragaszkodása a mezőgazdasági támogatásokhoz. A politikailag megvert Gerhard Schröder ugyan a Welt am Sonntag információi szerint kilátásba helyezte, hogy Berlin hajlandó lenne 400-500 millió euróval többet fizetni a brüsszeli közös kasszába, de ebben a vitában Berlin másodhegedűs szerepet játszik.

Az igazán mély árkok Chirac és Blairközött vannak, akik mindketten vezető szerepet kívánnak játszani az unióban, s akik kedden Párizsban tesznek kísérletet a nézetkülönbségek tisztázására. Blair még mindig kijátszva érzi magát, amiért Chirac és Schröder három évvel ezelőtt nélküle állapodott meg az úgynevezett mezőgazdasági reformban. Ez az egyezség ugyan a szubvenciók fokozatos csökkentését jelentette, de egyúttal a támogatások a leginkább függő Franciaországot 2013-ig megkímélte a komolyabb lefaragásoktól, és biztosította, hogy továbbra is Párizs legyen a támogatások legnagyobb haszonélvezője. (Franciaország szippantja fel az unió majd minden negyedik, a mezőgazdasági célokra kiadott euróját. Schröder akkor gesztusával fizette ki Párizst az iraki háború miatt, az Egyesült Államokkal kirobbant konfliktusban nyújtott francia támogatásért. Ezen a megállapodáson az alkotmányos referendumon elszenvedett veresége miatt nem kíván Chirac változtatni, hiszen ha tárgyalhatóvá tenné azt, ez a lépés könnyen jelenthetné politikai halálát.

Hasonlóan gyenge pozícióból tárgyalhat Gerhard Schröder. A kancellár aligha tehet komolyabb engedményeket a pénzügyi tárgyalásokon, hiszen akkor az ellenzék azonnal előhúzhatná a kampányban a nettóbefizető kártyát. Németország pénzügyi játéktere az ország gazdasági helyzete miatt – más kormány esetében is – amúgy is minimálisnak tekinthető. Berlin közösen öt további nettó befizetővel – közöttük Nagy-Britanniával és Franciaországgal – azt követeli, hogy az unió kiadásai ne emelkedjenek 2007 és 2013 között. A kiadásokat a gazdasági teljesítmény 1 százalékában kívánják maximálni, ami 815 milliárd eurót jelentene. Ezzel szemben a brüsszeli bizottság 1025 milliárd eurót szeretne elkölteni, amit többek között a bővítések miatt keletkező új költségekkel is magyaráz. A bővítés azonban érzékelhetően lelassulhat, az EU külügyi biztosa, Benita Ferrero-Waldner szerint csak az lehet tag, aki a szigorú felvételi kritériumokat maradéktalanul teljesíti. Ez a kritika elsődlegesen Romániát és Bulgáriát célozza, mely országok az eredeti tervek szerint 2007 januárjában váltak volna taggá.

Brüsszelben azt a forgató könyvet valószínűsítik, hogy pénzügyi tekintetben nem hoz megegyezést a brüsszeli csúcstalálkozó, s az uniós alkotmány ratifikálása kapcsán is csak egy ajánlásra futja erejéből. Nagy-Britannia és néhány északi EU-tag a ratifikációs folyamat hat-tizenkét hónapos felfüggesztését javasolja. Ezzel párhuzamosan az Európa Parlament kereszténydemokrata képviselői szintén a ratifikációs folyamat felfüggesztésére szeretnék rávenni a konzervatív államfőket. A kereszténydemokrata képviselők szerint is szükséges egy 2006 júniusáig tartó „reflexiós időszak”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.