– Gabriela Matuskova ügyvéd él, és Branislav Prieloznyt senki nem rabolta el. Mindketten a szlovák rendőrség felügyelete alatt vannak – jelentette be még a hét közepén Vladimír Palko szlovák belügyminiszter. Hozzátette: a rendőrség letartóztatta Tobiás L. -t, aki megrendelte a két személy meggyilkolását. További négy személy élete is veszélyben forgott. A szlovák belügyminiszter először az „elrablott” férfi és a „meggyilkolt” nő rokonai és ismerősei előtt tisztázta magát: elmondta, hogy a rendőrségi törvénnyel összhangban a rendőri szervek életeket mentettek. Palko elnézést kért tőlük, hogy „néhány napig kénytelenek voltak elveszettnek hitt hozzátartozóik után szomorkodni”. Hozzátette: csapdát kellett állítanuk, hogy hat ember életét megmentsék.
Még hétfőn este adta hírül a Markíza szlovák keresekedelmi televízió a vállalkozó eltűnését és az ügyvédnő meggyilkolását. A csatorna felvételeket mutatott be Prielozny félreállított autójáról a pöstyéni autópályaparkolójában, illetve a Besztercebánya melletti kőbányából, ahol a néző egy szétlőtt autót, és az ügyvédnő rendőrségi fóliával letakart testét láthatta. A rendőrség a tett színhelyén láthatóan elhajtotta a televízió riporterét és a környező fákon maga után hagyta a gumikesztyűket. Palko állította: nem a rendőrség informálta a Markízát, de nem árulta el, kinek a teste feküdt a kőbányában. A Markízától aztán más médiumok is átvették az információt. A Prielozny ügyében a renőrségi szóvivő az „elrablott” férfi fényképét megküldte a szerkesztőségeknek.
Miután az eltűnt férfi apja bejelentette fia eltűnését, a szlovák rendőrök egy része valóban nyomozni kezdett utána. Még a pozsonyi rendőrség szóvivője Silvia Miháliková sem sejtett semmit, amikor az eltűnt férfi fényképével és részletes személyleírásával tartott beszámolót a sajtó munkatársainak. Később Jana Pôbi¹ová a belügyminisztérium sajtóosztályáról elmondta: ha a rendőrség ilyen típusú akciót szervez nem kötelező és nem is lehet a rendőrség alcsonyabb szervezeti egységeit, munkatársait értesíteni. Michaliková nem kommentálta azt a kérdést, hogy mit gondolhatnak azok a kollegáik, akik – mint kiderült – feleslegesen kutatták az állítólagos eltűnt férfit.
Minden ugyanis jó előre kitervelt titkos rendőri akció volt, amelyről a rendőri szervek többségének sem volt tudomása. A szűk körben beavatottak célja Tobiás L. elfogása volt, mivel a rendőrség megtudta, hogy a férfi megrendelte mindkettőjük – és további négy személy – meggyilkolását. A szlovák rendőrség ügynökei segítségével mindent úgy rendeztek el, hogy Tobiás meggyőződjön a gyilkosság végrehajtásáról. Az akció sikeres volt, mert kedden a megbízó ki is fizetett 350 ezer korona előleget az állítólagos elkövetőknek. A rendőrség szerdán tartóztatta le Tobiást, jelenleg előzetes letartóztatásáról szóló döntést várja.
Szlovákiában élénk vita bontakozott ki a rendőrségi akció nyomán. Peter Kresák ügyvéd kíváncsi arra, hogyan értesítette a rendőrség a hozzátartozókat, akik sokkot is kaphattak volna. A hír következtében három ügyvéd rendőrségi védelmet kért. Kresák szerint a rendőrség nem terjesztett rémhírt, hanem olyan „trükköt használt, amely segített az elkövető elfogásában”. Radoslav Augustin médiaelemző ugyanakkor nem gondolja, hogy a rendőrség jól végezte dolgát: a televíziónak nem lehet szemrehányást tenni, hogyan szerzi információját a rendőrségtől.
A Markíza főszerkesztője Peter Visvader szerint saját forrásaikat soha nem fogják kiadni – „Ha ez a rendőrség lenne, akinek kötelessége az emberi életeket megmenteni, akkor a médiának kötelessége ebben segíteni. A főszerkesztő elfogadja a rendőrség fellépését, és nem gondolja, hogy a közvélemény félrevezetéséről lenne szó”. Tobiást életfogytiglani börtönbüntetés fenyegeti, a vizsgálótiszt csütörtökön kérte előzetes letartóztatását.

Még ma összeül a Védelmi Tanács Ukrajna miatt