Trükkös fogás Szlovákiában

Vita bontakozott ki Szlovákiában, vajon a rendőrség megfelelő módszert alkalmazott-e a hét közepén letartóztatott gyilkosságra felbújtó férfi elfogása során. Szomszédunk rendvédelmi szervei a média segítségével először színleltek gyilkosságot és második alkalommal emberrablást, hogy a felbújtónak csapdát állítsanak. A titkos akcióról a rendőrségen belül sem tudott mindenki.

Bõtös Botond
2005. 06. 04. 5:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Gabriela Matuskova ügyvéd él, és Branislav Prieloznyt senki nem rabolta el. Mindketten a szlovák rendőrség felügyelete alatt vannak – jelentette be még a hét közepén Vladimír Palko szlovák belügyminiszter. Hozzátette: a rendőrség letartóztatta Tobiás L. -t, aki megrendelte a két személy meggyilkolását. További négy személy élete is veszélyben forgott. A szlovák belügyminiszter először az „elrablott” férfi és a „meggyilkolt” nő rokonai és ismerősei előtt tisztázta magát: elmondta, hogy a rendőrségi törvénnyel összhangban a rendőri szervek életeket mentettek. Palko elnézést kért tőlük, hogy „néhány napig kénytelenek voltak elveszettnek hitt hozzátartozóik után szomorkodni”. Hozzátette: csapdát kellett állítanuk, hogy hat ember életét megmentsék.

Még hétfőn este adta hírül a Markíza szlovák keresekedelmi televízió a vállalkozó eltűnését és az ügyvédnő meggyilkolását. A csatorna felvételeket mutatott be Prielozny félreállított autójáról a pöstyéni autópályaparkolójában, illetve a Besztercebánya melletti kőbányából, ahol a néző egy szétlőtt autót, és az ügyvédnő rendőrségi fóliával letakart testét láthatta. A rendőrség a tett színhelyén láthatóan elhajtotta a televízió riporterét és a környező fákon maga után hagyta a gumikesztyűket. Palko állította: nem a rendőrség informálta a Markízát, de nem árulta el, kinek a teste feküdt a kőbányában. A Markízától aztán más médiumok is átvették az információt. A Prielozny ügyében a renőrségi szóvivő az „elrablott” férfi fényképét megküldte a szerkesztőségeknek.

Miután az eltűnt férfi apja bejelentette fia eltűnését, a szlovák rendőrök egy része valóban nyomozni kezdett utána. Még a pozsonyi rendőrség szóvivője Silvia Miháliková sem sejtett semmit, amikor az eltűnt férfi fényképével és részletes személyleírásával tartott beszámolót a sajtó munkatársainak. Később Jana Pôbi¹ová a belügyminisztérium sajtóosztályáról elmondta: ha a rendőrség ilyen típusú akciót szervez nem kötelező és nem is lehet a rendőrség alcsonyabb szervezeti egységeit, munkatársait értesíteni. Michaliková nem kommentálta azt a kérdést, hogy mit gondolhatnak azok a kollegáik, akik – mint kiderült – feleslegesen kutatták az állítólagos eltűnt férfit.

Minden ugyanis jó előre kitervelt titkos rendőri akció volt, amelyről a rendőri szervek többségének sem volt tudomása. A szűk körben beavatottak célja Tobiás L. elfogása volt, mivel a rendőrség megtudta, hogy a férfi megrendelte mindkettőjük – és további négy személy – meggyilkolását. A szlovák rendőrség ügynökei segítségével mindent úgy rendeztek el, hogy Tobiás meggyőződjön a gyilkosság végrehajtásáról. Az akció sikeres volt, mert kedden a megbízó ki is fizetett 350 ezer korona előleget az állítólagos elkövetőknek. A rendőrség szerdán tartóztatta le Tobiást, jelenleg előzetes letartóztatásáról szóló döntést várja.

Szlovákiában élénk vita bontakozott ki a rendőrségi akció nyomán. Peter Kresák ügyvéd kíváncsi arra, hogyan értesítette a rendőrség a hozzátartozókat, akik sokkot is kaphattak volna. A hír következtében három ügyvéd rendőrségi védelmet kért. Kresák szerint a rendőrség nem terjesztett rémhírt, hanem olyan „trükköt használt, amely segített az elkövető elfogásában”. Radoslav Augustin médiaelemző ugyanakkor nem gondolja, hogy a rendőrség jól végezte dolgát: a televíziónak nem lehet szemrehányást tenni, hogyan szerzi információját a rendőrségtől.

A Markíza főszerkesztője Peter Visvader szerint saját forrásaikat soha nem fogják kiadni – „Ha ez a rendőrség lenne, akinek kötelessége az emberi életeket megmenteni, akkor a médiának kötelessége ebben segíteni. A főszerkesztő elfogadja a rendőrség fellépését, és nem gondolja, hogy a közvélemény félrevezetéséről lenne szó”. Tobiást életfogytiglani börtönbüntetés fenyegeti, a vizsgálótiszt csütörtökön kérte előzetes letartóztatását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.