Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali hírmagazin A Pentagon szorgalmasan gyűjtögeti a fiatal amerikaiak adatait című írásában foglalkozik a szárazföldi erők egyre súlyosabb válságával és annak következményeivel.
Az amerikai hadsereg szárazföldi erői a Pentagon információi szerint négy hónapja képtelenek teljesíteni toborzási céljaikat. Sokan attól tartanak, hogy Irakba küldik őket, ahol már több mint 1700 katona pusztult el, másrészt a munkanélküliség viszonylag alacsony az Egyesült Államokban, így a katonai szolgálat kellő számú alternatívája áll a fiatalok rendelkezésére.
Ezért merült fel az az ötlet az amerikai hadügyminisztériumban, hogy fiatal ,közvetlenül a katonai szolgálati életkor előtt álló, 16-18 esztendős amerikai polgárok adatit gyűjtse össze a Pentagon, s így próbálja őket a katonai szolgálatra rábeszélni. A gyűjtött adatok közé tartozik az illető etnikai hovatartozása, képzettsége is. Ezeket az adatokat egy magáncég gyűjtené össze, s ezen adatokkal célzottan lehetne őket felkeresni.
A Washington Post információi szerint a Pentagon elsődlegesen iskolákon keresztül szeretne a számára szükséges információk birtokába jutni. Amennyiben az iskolák nem mutatnak kellő együttműködési hajlandóságot, akkor az állami támogatások megkurtításával kell számolniuk. Számos szülő fejezte ki aggodalmát amiatt, hogy gyermeküket már otthonukban megkeresték az amerikai hadsereg toborzói. Polgárjogi szervezetek elsődlegesen azt tartják problematikusnak, hogy a fiatalok adatainak kigyűjtésével és tárolásával egy magáncéget bíztak meg.
Frankfuter Allgemeine Zeitung (faz.net)
Az unió radikális irányváltását tartja szükségesnek az EU válsága miatt Angela Merkel. A CDU/CSU kancellárjelöltje erről a konzervatív napilapnak adott interjúban beszélt. Szólt arról is, hogy szerinte az EU az eddigi bővítési politikájával eljutott az integrációs képességeinek határáiig.
A Bulgáriának, Romániának és Horvátországnak tett ígéreteket még be kell tartanunk, „de utána elértük azt a pontot, ahol szünetet kell beiktatni” – hangsúlyozta Merkel. Hozzátette: a teljes jogú EU tagság nem lehet az adott ország európai jövőjének egyetlen kifejeződése.
Merkel szükségesnek tartja az unió felülvizsgálatát, melynek szerves része a kompetenciák újragondolása, vagyis hogy melyek a közösségi feladatok, és mi az, amit a nemzetállam jobban el tud végezni. Az EU-nak nem szabad újabb és újabb feladatokat magához ragadnia, miközben Európa egyetlen területet sem „ad vissza” a nemzetállamoknak.
„Ugyanúgy, ahogyan a szövetségi állam és a tartományok feladatait az évek során újra kellett szabályozni, eszerint lehet újra rendezni Európa és a nemzetállamok viszonyát” – nyilatkozta Merkel. Egyúttal kijelentette: az EU jövőjét csak politikai unióként tudja elképzelni. Bírálta azt a metódust, ahogyan a német-francia politikai vezetés az uniós költségvetés során kirobbant vitát kezelte. Mint modotta, senki sem vitatja, hogy Németország és Franciaország az unió további fejlődésének „motorja”. Ezt a szerepet azonban nem használhatják fel arra, hogy másokat megsértsenek, ehelyett jó értelemben vett közvetítőként kell viselkedniük.
Deutsche Welle (dw-world.de)
A német közszolgálati rádió Minden negyedik németországi gyereknek legalább az egyik szülője külföldi címmel ismerteti a szövetségi kormány bevándorlási megbízottjának, Marieluise Becknek csütörtökön nyilvánosságra hozott jelentését.
Németországban eszerint hivatalosan 6,7 millió külföldi él – 600 ezerrel kevesebb, mint két esztendővel korábban, de egyre több német állampolgár rendelkezik külföldi felmenőkkel, mert a jelenlegi berlini kormány célzottan emelte a honosítások számát. Az elmúlt öt évben mintegy egymillióan kaptak német útlevelet.
Azon emberek száma, akiket „migrációs háttérrel rendelkezőnek” neveznek, meghaladta a 14 milliót. Minden negyedik újszülött, legalább egy külföldi szülővel rendelkezik, minden ötödik házasság kétnemzetiségű. A nagyvárosokban a gyermekek 40 százaléka bevándorló, s arányuk folyamatosan növekszik. A gyerekeknek ma orosz nagymamájuk, jugoszláv nagybácsijuk és török nagynénijük van – közölte a sajtótájékoztatón a zöldpárti politikusnő.
A vita, miszerint Németország egy bevándorló állam, vagy sem– tekintettel a fenti tényekre eldőltnek tekinthető – nyilatkozta Beck.
Focus (focus.msn.de)
A müncheni hírmagazin Fújolások Blair beszéde alatt címmel tudósít a brit miniszterelnök és az EU soros elnökségét átvevő munkáspárti politikus programadó nyilatkozatáról.
A múlt heti uniós csúcs kudarca után, melyért főként a brit kormányfőt tették felelőssé, Blair csütörtökön Brüsszelben bejelentette, hogy a következő fél évben megkísérli a tető alá hozni az EU következő hétesztendős költségvetését, melyet alig egy hete még döntően az ő blokádja akadályozott meg. Beszéde ama szakasza, amikor önmagát, mint „lelkes európait” írta le, számos EP-képviselőt nevetésre, illetve fújolásra ösztönzött.
Breuer Péter: „Több ősömet is bedobták a Dunába, ez még viccnek is rossz”