A fővárosi kerületeket illetné a luxusadóból befolyt pénz meghatározó része, mivel az érintett ingatlanok 80-85 százaléka Budapest területén található – mondta Gerő András, az Otthon Centrum (OC) Ingatlanközvetítő Rt. igazgatója a Napi Gazdaságnak. A Pénzügyminisztérium szerint körülbelül 30 ezer ilyen ingatlan van Magyarországon, amelyek megadóztatásából 2-5 milliárd forint folyhat be.
A luxusadó-koncepciónak számos homályos homályos pontja van: kérdés, hogy mi lenne a sorsa a céges tulajdonban lévő lakóingatlanoknak. Ráadásul míg egy több tulajdonossal bíró ingatlan esetén mindenképpen fizetni kellene (akkor is, ha személyenként nem éri el a 100 milliós határt az ingatlanérték), egy olyan magánszemélyt, aki esetleg több száz millió forintnyi, egyenként a limitet meg nem haladó értékű lakóingatlan-vagyonnal rendelkezik, nem terhelne fizetési kötelezettség.
Emellett az sem tudható még, hogy a luxusadó beszedésére vállalkozó önkormányzatoknak kell-e értékbecslési tevékenységet végezniük, de valószínűnek látszik, hogy enélkül nem határozható meg kellő pontossággal az adóztatás alá vonandó ingatlan piaci értéke. A piacon az ilyen nagy értékű ingatlanok esetében 50 és 100 ezer forint között mozog az értékbecslés díja – mondta Gerő. A 30 ezres potenciális ingatlanszámot figyelembe véve ez közel 1,5 milliárd forintos kiadást jelenthet, vagyis a 2-5 milliárdos várható bevétel alig hozna eredményt.
Az ingatlanszakértők többsége úgy véli, a kormányzat jelenleg nem rendelkezik az adó kivetéséhez szükséges adatbázissal (bár egyesek szerint a főváros igen).
Forrás: Napi Gazdaság

Csillagjegyek, akiknek csodás nyaruk lesz