Ha az Európai Unió lemond az agrárágazat támogatásáról, az Egyesült Államok is beszünteti a mezõgazdaságnak nyújtott szubvenciókat – jelentette ki George Bush. A G8 csoport csúcstalálkozójára utalva sürgette a nyugati piacok megnyitását az afrikai agrártermékek elõtt. Bush szerint ez olyan segítséget jelentene, hogy nem lenne szükség segélyek folyósítására.
A magyar álláspont szerint is szükség van a piac liberalizálására, és a támogatások csökkentésére, ám nem most. Gráf József agrárminiszter tegnapi gyöngyösi sajtótájékoztatóján megvalósíthatatlannak nevezte az amerikai elnök felvetését, hogy az Egyesült Államokban és az EU-ban egy időben töröljék el az agrártámogatásokat. Gráf József hangsúlyozta: a kormány álláspontja, hogy akkor hajlandó tárgyalni a támogatások csökkentéséről, ha egyforma mértékű támogatásban részesül az unió valamennyi agrártermelője. Az agrárminiszter nem tudja elképzelni, hogy lenne olyan magyar kormány, amely most belemenne abba, hogy megszüntessék az agrártámogatásokat.
Az uniós agrártámogatási rendszer átalakítása hosszabb távú folyamat. Ha ez megkezdődik, akkor a magyar gazdálkodó, akit jelenleg alacsonyabb szinten támogatnak, hamarabb éri el ugyanazt a támogatási mértéket, mint európai társai, így például Franciaország vagy Dánia, tehát a versenyképessége nő – mondta érdeklődésünkre Baráth Etele európai ügyekkel foglalkozó tárca nélküli miniszter. Emellett, ha úgy alakítják át az agrártámogatási rendszert, hogy a vidékfejlesztés folyamatosan növekedjen, vagyis a kistérségekben a piacra jutást, az infrasktruktúra-fejlesztést, a munkahely diverzifikációt, az átképzést, az agrár környezetvédelmet helyezik előtérbe, az megfelel a magyar érdekeknek – tette hozzá.
Baráth Etele elmondta: a változásokkal a dotációk másfajta célú támogatásokká alakulnak át, illetve csökken a szubvenció mértéke. Ez egyébként 2002-ben is csökkent, ami az EU agrárpolitikájának már a harmadik reformja volt – jegyezte meg a politikus. Mint mondta, mindez kidolgozásra vár, egy hároméves vitáról van szó, és a reform csak 2010-13-ban kerülhet bevezetésre. Hangsúlyozta: az agrárpolitika átalakulása az agrárgazdálkodóknak a piacra jutását segíti, itt példaként az export támogatás fontosságát emelte ki.

Botrányok, kémbotrány és béremelés – ez történt a héten a magyar politikában