Az NNI a belügyminiszteri döntésnek megfelelően július elsejétől nyerte el végleges formáját. A változás nagy áldozatokat követelt: több mint 80 jól képzett, több diplomás nyomozó hagyta ott hivatását, és szerelt le a testülettől. A legnagyobb vérveszteség a Pénzügyi Nyomozó Főosztályt érte, ahonnan 60 ember távozott a civil szférába. Mintegy 600 ügynek nincs előadója, emiatt pedig fontos gazdasági ügyek nyomozása lassulhat.
A legnagyobb emberhiány a központi régiónál van, ahol minden második státusz betöltetlen maradt. Ezeket a köztisztviselői helyeket kizárólag pályakezdőkkel tudják majd betöltetni, mivel ezek bérezése egyharmaddal alacsonyabb a hivatásos státusokkal szemben. Nem jobb a helyzet a 10 fővel megalakult, jelenleg 5 fős Vagyonfelderítő Osztálynál sem, ahol az osztályvezető csak a NNI vezetőjének személyes közbenjárására vonta vissza leszerelési kérelmét.
Az osztály munkájához a minimális feltételek sem adottak, s a terület fejlesztésére a jövőben sem lát lehetőséget az NNI vezetősége. Az átszervezés egyik nem titkolt célja volt a vezetői helyek csökkentése, ám az átszervezés második ütemében – érthetetlen módon – újra visszaállították az alosztályvezetői és osztályvezető-helyettesi pozíciókat. Emiatt az érintettek közül sokan úgy vélik: ismét bebizonyosodott, hogy egy kellően át nem gondolt, tévesen előkészített tanulmány alapján elvégzett átszervezés nem a hatékony működést, hanem a szakemberek elvándorlását okozza.
A hírügynökség az üggyel kapcsolatban megkérdezte a Nemzeti Nyomozó Irodát is, ahol elmondták, hogy valóban sokan leszereltek vagy nyugdíjba vonultak, de ez nem veszélyezteti a Nyomozó Iroda működését. Elmondták, hogy az ügyeket szétosztják a meglévő állomány között, és arra törekszenek, hogy az üres álláshelyeket mielőbb betöltsék.

Tankcsapda: íme a harmadik tag: „Ő az igazi”