Párizst várják befutónak

Július 6-án hirdeti ki a NOB, hogy melyik város rendezheti a 2012-es olimpiai játékokat. A legesélyesebbnek Párizst tartják. A francia főváros okult az athéni példából: úgy döntött, hogy győzelme esetén a 32 létesítményből 12 ideiglenes lesz, a többi számára pedig már megvan a későbbi hasznosítás terve.

MNO
2005. 07. 04. 7:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezen a héten dönt a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) arról, melyik város rendezheti meg a 2012-es olimpiát. Jacques Rogge, a NOB elnöke Szingapúrban hirdeti ki július 6-án a 116 tagú testület határozatát.

Az öt pályázó – London, Madrid, Moszkva, New York és Párizs – közül a francia fővárost tartják legesélyesebbnek. A világ legnagyobb internetes sportfogadási irodája, a PinnacleSports.com 2/9-es oddsot határozott meg a francia főváros győzelme esetére – azaz 9 dollár tétre 2 dollár a nyeremény –, míg London ötszörös, Madrid 20-szoros, New York 21-szeres, Moszkva 70-szeres pénzt fizet – írja a Napi Gazdaság.

Az öt pályázó nagyon erős versengést folytatott, ami a Time magazin szerint meglepő annak fényében, hogy az athéni példa elriasztólag is hathatott volna rájuk. A görögök 3 milliárd dollárnak megfelelő összeget költöttek a létesítményekre, 8 milliárdot az infrastruktúrára és a biztonságra. A szervezők számára a lebonyolítás 2,4 milliárd dollárba került, a játékok nyeresége pedig csak 9,2 millió dollár volt. Nagyrészt az olimpia az oka annak, hogy a görög államháztartási hiány évek óta túllépi a valutauniós limitet, a bruttó hazai termék 3 százalékát. Ráadásul a 36 létesítmény közül sok üresen áll, a fenntartásuk viszont évi 100 millió dollárt visz el.

New York esélyei épp a költségek miatt romlottak: az önkormányzat ugyanis néhány hete leszavazta, hogy kétmilliárd dollárért új stadiont építsenek. London nagyvonalúbb, a programjában 11,5 milliárd dollárt szán csak a közlekedési infrastruktúra fejlesztésére. Párizs szemmel láthatóan okult az athéni példából, s úgy döntött, hogy győzelme esetén a 32 létesítményből 12 ideiglenes lesz, a többi számára pedig már megvan a későbbi hasznosítás terve.

A korábbi évek korrupciós botrányai nyomán a NOB reformokat vezetett be, így szinte kizárt, hogy a pályázó városok pénzért vagy más módon szavazatokat vásároljanak maguknak. A Financial Times szerint e tisztulási folyamattal is magyarázható a szponzorok adakozási kedvének növekedése: a 2001–2004-es időszakban a tizenegy támogató vállalat 603 millió dollárt adott, a folyó, 2008-ig tartó periódusban ugyanennyi cég már mintegy 850 millióval gazdagítja a NOB-ot. (Napi Gazdaság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.