Fidesz: A kormány idén már nem támogatja a kultúrát

A kulturális tárca az idén már nem folyósítja a támogatásokat, mivel a kormány maradványképzése miatt a minisztériumnak 26 milliárd forintot kell megspórolnia – közölte Pálinkás József, a Fidesz kulturális tagozatának vezetője, aki hozzátette, hogy a pénzügyi tárca zsarolja az intézményeket. A kormány rendelete miatt legalább tízezer civil szervezet maradhat pénz nélkül.

MNO
2005. 08. 23. 9:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pálinkás József, a Fidesz kulturális tagozatának elnöke emlékeztetett rá, hogy a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma (NKÖM) az idén már nem folyósít kulturális támogatásokat, mivel a kormány augusztus 2-i döntésével 544 milliárd forint maradványképzésre kötelezte a minisztériumokat, ebből a kulturális tárcának 26 milliárd forintot kell megspórolnia. Ennek kapcsán a fideszes politikus azt kérdezi a minisztertől: tisztességes-e, hogy az Írószövetség nem tudja kifizetni a közüzemi számláit, mert az év hátralevő részében a megígért támogatásokat, valamint a megkötött szerződésekre járó pénzeket nem folyósítja minisztérium?

Pálinkás hozzátette: a minisztérium felügyelete alá tartozó Nemzeti Kulturális Alapprogram esetében sem kötik meg az év második felére vonatkozó rendezvények támogatására szóló szerződéseket, és a kulturális tárca csak 2006-ben kívánja folyósítani az összegeket. Pálinkás kiemelte: az NKÖM arra biztatja a pályázatokat elnyert művészeket, egyesületeket, hogy vegyenek fel hitelt, és ebből fizessék a rendezvények, kiállítások költségeit, ám a Fidesz kulturális tagozatának vezetője szerint ezt képtelenség, mivel a támogatásokban nincs lehetőség a hitelek kamatainak kifizetésére. A fideszes politikus hozzátette: nem tudja, hogy a Sziget fesztivál hozzájutott-e a 100 millió forintos támogatáshoz, az azonban véleménye szerint furcsa lenne, ha egy gazdasági vállalkozás ekkora összeghez jutna, miközben a tokaji írótábornak nem jutott másfél millió forint sem.

Pálinkás kitért arra is, hogy az Oktatási Minisztérium számára 47,8 milliárd forint megtakarítást határoztak meg, míg a Magyar Tudományos Akadémiát is 20 százalékos megvonással terhelik. A fideszes politikus leszögezte: a Pénzügyminisztérium arról is tájékoztatta számos költségvetési intézmény vezetőjét, hogy amennyiben az előírt összeget nem tudják megtakarítani, akkor októbertől az intézmények nem kapják meg a nekik havonta járó költségvetési támogatást, ám Pálinkás szerint demokráciában az intézményeknek ilyen módon való zsarolása elképzelhetetlen.

A Fidesz kulturális tagozatának elnöke kiemelte: miközben kulturális intézmények, szövetségek, egyesületek ilyen nehéz helyzetbe kerülnek, addig a kormány közpénzeket költ nem létező eredményei reklámozására, ezért Pálinkás József azt kéri a Gyurcsány-kormánytól, hogy az önmaga népszerűsítésre fordítandó pénzeket a nehéz helyzetbe került intézmények támogatására fordítsa, hogy azok az év hátralévő részében működhessenek.

Pénz nélkül maradhatnak a civil szervezetek

A kormány maradványképzésre kötelezte a tavaly létrejött Nemzeti Civil Alapprogramot (NCA) is, így legalább tízezer civil szervezet sorsa válhat bizonytalanná. A februári központi megszorítás miatt 10 százalékkal, azaz 5,7 milliárd forintra csökkent a szervezet pályázati keretösszege, a kormány júliusi maradványképzési rendeletének értelmében azonban ebből az összegből is faragni kellett. A szervezetet a tavalyi „megtakarítással„ megegyező összeg, 2,3 milliárd forint zárolására kötelezték, így összességében 3,4 milliárd forintot oszthatnak szét idén a pályázataikon nyertes, csaknem tízezer civil között. Ez alig valamivel több, mint az eredetileg tervezett összeg fele.

Az NCA tanácsának elnöke júniusban arra kérte a miniszterelnököt, hogy mentesítse a szervezetet a maradványképzés kötelezettsége alól. Az elnök egyebek közt arra hivatkozott, hogy az NCA kuratóriumai a megalakulással járó eljárások miatt a tavalyi támogatásokról szóló döntéseket csak 2004 nyarán tudták meghozni, és csak ezt követően folyósították a nyerteseknek megítélt pénzeket. A kiosztható források egyharmada kötelezettségvállalással terhelt maradványként zárta az elmúlt évet, a tartalék 2,3 milliárd forintot pedig csak ez év első felében utalták az érintetteknek. A kifizetések csúszásához hozzájárult az is, hogy a Pénzügyminisztérium csak tavaly ősszel közölte a személyi jövedelemadó egyszázalékos felajánlásának pontos összegét. A Pénzügyminisztériumtól elutasító választ kapott az NCA.

(Forrás: fideszfrakcio.hu, Népszabadság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.