Pálinkás József, a Fidesz kulturális tagozatának elnöke emlékeztetett rá, hogy a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma (NKÖM) az idén már nem folyósít kulturális támogatásokat, mivel a kormány augusztus 2-i döntésével 544 milliárd forint maradványképzésre kötelezte a minisztériumokat, ebből a kulturális tárcának 26 milliárd forintot kell megspórolnia. Ennek kapcsán a fideszes politikus azt kérdezi a minisztertől: tisztességes-e, hogy az Írószövetség nem tudja kifizetni a közüzemi számláit, mert az év hátralevő részében a megígért támogatásokat, valamint a megkötött szerződésekre járó pénzeket nem folyósítja minisztérium?
Pálinkás hozzátette: a minisztérium felügyelete alá tartozó Nemzeti Kulturális Alapprogram esetében sem kötik meg az év második felére vonatkozó rendezvények támogatására szóló szerződéseket, és a kulturális tárca csak 2006-ben kívánja folyósítani az összegeket. Pálinkás kiemelte: az NKÖM arra biztatja a pályázatokat elnyert művészeket, egyesületeket, hogy vegyenek fel hitelt, és ebből fizessék a rendezvények, kiállítások költségeit, ám a Fidesz kulturális tagozatának vezetője szerint ezt képtelenség, mivel a támogatásokban nincs lehetőség a hitelek kamatainak kifizetésére. A fideszes politikus hozzátette: nem tudja, hogy a Sziget fesztivál hozzájutott-e a 100 millió forintos támogatáshoz, az azonban véleménye szerint furcsa lenne, ha egy gazdasági vállalkozás ekkora összeghez jutna, miközben a tokaji írótábornak nem jutott másfél millió forint sem.
Pálinkás kitért arra is, hogy az Oktatási Minisztérium számára 47,8 milliárd forint megtakarítást határoztak meg, míg a Magyar Tudományos Akadémiát is 20 százalékos megvonással terhelik. A fideszes politikus leszögezte: a Pénzügyminisztérium arról is tájékoztatta számos költségvetési intézmény vezetőjét, hogy amennyiben az előírt összeget nem tudják megtakarítani, akkor októbertől az intézmények nem kapják meg a nekik havonta járó költségvetési támogatást, ám Pálinkás szerint demokráciában az intézményeknek ilyen módon való zsarolása elképzelhetetlen.
A Fidesz kulturális tagozatának elnöke kiemelte: miközben kulturális intézmények, szövetségek, egyesületek ilyen nehéz helyzetbe kerülnek, addig a kormány közpénzeket költ nem létező eredményei reklámozására, ezért Pálinkás József azt kéri a Gyurcsány-kormánytól, hogy az önmaga népszerűsítésre fordítandó pénzeket a nehéz helyzetbe került intézmények támogatására fordítsa, hogy azok az év hátralévő részében működhessenek.
Pénz nélkül maradhatnak a civil szervezetek
A kormány maradványképzésre kötelezte a tavaly létrejött Nemzeti Civil Alapprogramot (NCA) is, így legalább tízezer civil szervezet sorsa válhat bizonytalanná. A februári központi megszorítás miatt 10 százalékkal, azaz 5,7 milliárd forintra csökkent a szervezet pályázati keretösszege, a kormány júliusi maradványképzési rendeletének értelmében azonban ebből az összegből is faragni kellett. A szervezetet a tavalyi „megtakarítással„ megegyező összeg, 2,3 milliárd forint zárolására kötelezték, így összességében 3,4 milliárd forintot oszthatnak szét idén a pályázataikon nyertes, csaknem tízezer civil között. Ez alig valamivel több, mint az eredetileg tervezett összeg fele.
Az NCA tanácsának elnöke júniusban arra kérte a miniszterelnököt, hogy mentesítse a szervezetet a maradványképzés kötelezettsége alól. Az elnök egyebek közt arra hivatkozott, hogy az NCA kuratóriumai a megalakulással járó eljárások miatt a tavalyi támogatásokról szóló döntéseket csak 2004 nyarán tudták meghozni, és csak ezt követően folyósították a nyerteseknek megítélt pénzeket. A kiosztható források egyharmada kötelezettségvállalással terhelt maradványként zárta az elmúlt évet, a tartalék 2,3 milliárd forintot pedig csak ez év első felében utalták az érintetteknek. A kifizetések csúszásához hozzájárult az is, hogy a Pénzügyminisztérium csak tavaly ősszel közölte a személyi jövedelemadó egyszázalékos felajánlásának pontos összegét. A Pénzügyminisztériumtól elutasító választ kapott az NCA.
(Forrás: fideszfrakcio.hu, Népszabadság)

Óriási bajban van a gyereknapra készülő bohócdoktor