Az országos központ elköltöztetése mögött az húzódhat meg, hogy egy befektető szemet vetett a Labanc utcai épületre, és elképzelhető, hogy a három igazgatóság ingatlanjait is értékesítik, bár azokat csak akkor üríthetik ki, ha a határőrök elhelyezésére más létesítmények rendelkezésre állnak.
Ezzel együtt járhat kétezer határőr elbocsátása, amit korábban Juhász Gábor, a belügyi tárca politikai államtitkára sem zárt ki. Az Európai Unió viszont a létszám megőrzését finanszírozza a schengeni alapból: 14 ezer fővel kell őriznünk a határokat, ám ez a szám is csak trükkök árán jön össze –12 200 határőr mellett 800 vámos és ezer rendőr dolgozik ezen a területen.
Az átszervezés, az ingatlanértékesítés és a létszámcsökkentés mögött az állhat, hogy a köbvetkező évben várhatóan 30-40 milliárd forinttal kevesebből gazdálkodó belügyi büdzsé hiányát mérsékeljék. A Belügyi és Rendvédelmi Dolgozók Szakszervezete fizetett hirdetésben tiltakozik. A szakma nem vitatja, hogy a létszámcsökkentésre szükség van, de azt elég lenne végrehajtani 2007-ig.
Juhász Gábor kedden sajtótájékoztatóján elmondta: folyamatosan készülnek tervek arra, hogy a balassagyarmati, szombathelyi és nagykanizsai határőr igazgatóságok vezetői szintjeinek megszüntetését 2007-ről 2006-ra előrehozzák. Amennyiben ez megvalósul, várhatóan 605 beosztást megszüntetnek, az ott dolgozók csaknem felének azonban tudnak munkát adni és csupán mintegy 320 határőrnek kell távoznia a szervezettől más rendvédelmi szervhez, vagy nyugdíjba.
Népszabadság/ napi. hu/Uno.hu

QR-kódos csalás terjed parkolóautomatáknál