Októbertől nem írhatnak fel gyógyszert és gyógyászati segédeszközt 90 és 100 százalékos támogatással, illetve a közgyógyellátás terhére azon magán- és pro família rendelésre jogosult orvosok, akiknek nincs finanszírozási szerződésük – írja a Napi Gazdaság. A jogszabályok szerint ugyan a tb-támogatás a beteghez kötődik, ám utalványozásra csak az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral (OEP) finanszírozási szerződésben álló jogosult. A mostani intézkedés elsődleges indoka, hogy az egészségbiztosító a vele nem szerződött egészségügyi szolgáltatóktól információt nem kap, tevékenységüket nem ellenőrizheti, így azok jelenleg kontroll nélkül rendelhetnek különféle készítményeket az Egészségbiztosítási Alap terhére.
Az OEP-nek és a szaktárcának ugyanis továbbra is eltökélt szándéka a közpénzek költésének szigorúbb ellenőrzése és ezáltal visszafogása, márpedig az egészségbiztosítási alap egyik gyenge pontja a gyógyszerkassza. Az idén az első hat hónapban az előirányzathoz képest 25 milliárd forinttal költöttek többet gyógyszertámogatásra, az egészségbiztosítási alap deficitje 192 milliárd forint. Az év eleji ígéretek ugyan arról szóltak, hogy az idén nem várható a tavalyihoz hasonló deficit a büdzsében, mégsem sikerült megfékezni a kiadásokat. Az előző hónapokban azonban több olyan intézkedést is hoztak – fix díjak bevezetése, gyógyszerpiaci rendtartás megalkotása – amelyek hosszú távon könnyíthetnek a kasszán. A mostani vényfelírási változtatás is részben ezt szolgálhatja. A Magyar Orvosi Kamara (MOK) szerint a változások inkább több költséget, mind megtakarítást generálnak majd. Egy korábbi sajtótájékoztatón Nagy Ferenc alelnök ezt azzal magyarázta, hogy a beteg, miután kifizette a magánorvost, gyógyszert felíratni átmegy egy szerződött doktorhoz, aki viszont receptfelírás ürügyén lehúzhatja majd a vizitdíjat az OEP-től.
Az intézkedés sérti a beteg jogait és korlátozza az orvosokat, ezért most a szakminiszterhez fordulnak a jogszabály megváltoztatásáért – mondta a Napi Gazdaságnak Éger István, a MOK elnöke. A valós problémát ezzel szemben az orvosok működése körüli rendetlenség jelenti. Az orvosok vénnyel és pecséttel történő ellátása az OEP feladata. A vényírás alanyi jogon illeti meg a doktorokat, amelyre az OEP köteles szerződést kötni. Ez a szerződési kötelezettség nem jelenti azt, hogy a vénnyel rendelkező orvos automatikusan jogosulttá válik közpénz utalványozására, vagyis állami támogatásban részesülő gyógyszer rendelésére. Ám a magánpraxist fenntartó doktorok egy része rendelését finanszírozott intézmény keretein belül végzi, így azonkívül, hogy a beteg fizet a vizsgálatért vagy a kezelésért, az OEP is kifizeti a költségeket. Pusztai Erzsébet, volt egészségügyi államtitkárnak pénteken, a Népszabadságban megjelent írása szerint sehol sincsen példa arra, hogy a biztosítóval szerződésben nem álló orvos utalványozza a biztosító pénzét vizsgálatra, gyógyszerre, eszközre.
Forrás: Napi Gazdaság

Újabb bukott magyarellenes politikus gyorsítana a balszélen