Sztrájkra készen

Akár a sztrájkot is bevetik a Malév szakszervezetei, amennyiben a nemzeti légitársaságon „mutyizós tranzakcióval” ad túl az állam. Az érdekvédők mai sajtótájékoztatójukon bejelentették: kezdeményezni fogják az ÁPV Rt. Felügyelő Bizottságánál és az ÁSZ-nál a privatizáció körülményeinek kivizsgálását, az eladás megakadályozását. A tenderről a héten dönt az ÁPV Rt. igazgatósága.

Ádám Kata
2005. 08. 23. 12:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Döntés a héten

A héten dönt az ÁPV Rt. igazgatósága a Malév privatizációs tenderéről. A légitársaságra ezúttal az AirBridge pályázik, melynek – mint megírtuk – három alapítója közül az egyiket korábban jogerősen elítélték. (A cégnek mindössze húszmillió forint törzstőkéje van.) A Népszabadság információi szerint az állami vagyon kezelője eredményesnek nyilvánítja a Malév eladására kiírt pályázatot, mégsem adja el a légitársaságot. Ebben közrejátszhat az is, hogy Demeter Ervin tegnap bejelentette: a Fidesz a parlament nemzetbiztonsági bizottságának összehívását kezdeményezi, melyen a Nemzetbiztonsági Hivatalnak a Malév-privatizáció kapcsán készített kockázatelemzését kívánná megismerni. Így kiderülhet: hogyan fordulhat elő, hogy az ÁPV Rt. egy, az állam számára kifejezetten hátrányos eljárásban egy kínos ajánlatról komolyan tárgyaljon, vagy egyáltalán szóba álljon egy jogerősen elítélt személlyel, akit a sajtóhírek szerint Veres János pénzügyminiszter támogat – hangzott el egy tegnapi sajtótájékoztatón. A pénzügyminiszter „aljas rágalomnak„ minősítette a sajtóhírt, Batiz András kormányszóvivő pedig kijelentette: nem készült kockázatelemzés a Malév-privatizációról. A Fidesz kezdeményezésére az ÁPV Rt. felügyelőbizottsága augusztus 28-ra rendkívüli ülést hívott össze.

Elherdálják a vagyont

Malév Rt. szakszervezetei szerint a nemzeti légitársaság privatizációja kapcsán „egy kisebb érdekeltségi kör gyors meggazdagodását szolgáló, a jelenlegi tényeket és a valós közérdeket figyelmen kívül hagyó vagyonelherdálásról, illetve -átjátszásról lehet szó”. – Ha ez tudatos, az nagy baj. Ha kapkodásból, hozzá nem értésből adódik, az nagyon nagy baj – áll a Malév dolgozóit tömörítő szakszervezetek által – mai sajtótájékoztatójukat követően kiadott – közleményben. „A Malév (...) nem lehet egy szűk kör játékszere, kótyavetyéje. Az állam, mely mindig is az adófizetők pénzével sáfárkodik, nem tehet meg akármit ezzel a vagyonnal. Nem hisszük, hogy az adófizető polgárok – mint tulajdonosok – azt szeretnék, hogy újabb húszezer embernek a megélhetése veszélybe kerüljön csak azért, hogy néhányan – magyarok és nem magyarok – roppantul meggazdagodjanak” – írják.

Önerőből talpra állni?

Az érdekvédők szerint minden esély megvan arra, hogy a Malév önerőből talpra álljon; „mi ebben hiszünk, és csakis ezt támogatjuk” – hangsúlyozzák. – Mi tudjuk, hogy a tulajdonos negatív tartalmú nyilatkozatai, a Malév privatizációja körül kialakult botrányos körülmények csökkentik a társaság értékét, hogy tisztességtelen politikai lobbizás eredményeként jóval a valós érték alatt kelhet el a Malév, hogy az állam figyelmen kívül hagyta a légitársaság humán tőkéjének értékét, amely legalább 6-8 milliárd forint – írják a közleményben.

Zárt ajtók mögött

– A Malév szakszervezetei határozottan kijelentik, hogy semelyik pályázó sem nyújtott be eddig gyenge közepesnél jobbra értékelhető ajánlatot, figyelembe véve a pályázatok pénzügyi és szakmai tartalmát is. De akkor a tulajdonosi jogokat gyakorló ÁPV Rt. miért hezitál, és kelti azt a látszatot, hogy komolyan képviseli az állam, vagyis az adófizetők érdekeit? Ha ez utóbbit tenné, akkor azonnal eredménytelenséget kellene hirdetnie – vélekednek a szakszervezetek, melyek – írják – tiszta és átlátható privatizációs folyamatot szerettek volna, miután a munkavállalói tulajdonszerzés lehetőségét elutasította az ÁPV Rt. Hozzáteszik:a tulajdonos kizárta képviselőiket a privatizációs zárt bizottságból, így a tulajdonos ÁPV Rt. továbbra is a színfalak mögött tárgyalhat a Malév privatizációjáról. A szakszervezetek pedig „hónapok óta semmiféle érdemi információt nem kaptak arról, hogy a több ezer munkavállalónak és családjának milyen sorsot tud biztosítani az állam az elkövetkező években, ha lesznek ilyenek” – írják.

Sztrájkra készen

– Szerintünk „mutyizós tranzakció” lehet az, amely az egyetlen magyar nemzeti légitársaságot több ezer munkavállalójával, családjával együtt az Ikarus és a Diósgyőr már ismert sorsára juttatja. Eltökélt szándékunk, hogy megakadályozzuk mindezeket. Ennek érdekében kezdeményezni fogjuk az ÁPV Rt. Felügyelő Bizottságánál és az Állami Számvevőszéknél a privatizáció körülményeinek kivizsgálását, az eladás megakadályozását. Egyúttal demonstrációk megtartásával, és ha kell, a legvégső eszközzel, sztrájkkal fogunk nyomást gyakorolni a döntéshozókra. Amennyiben nem tisztességes eljárásban és végeredménnyel a tulajdonos a Malévot eladja, komoly társadalmi konfliktusra számíthat a munkavállalók részéről – zárul a közlemény.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Malév privatizációjával kapcsolatban mai rádióinterjújában kijelentette: „bízzunk abban, hogy akiket megbíztunk az üggyel, azoknak helyén van az eszük. Előre farkast kiáltani? Ennek nincsen sok értelme.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.