Az Európa Tanács jelentése Ukrajnáról a katonai joggal, a hadijoggal kapcsolatos észrevételeket is tartalmaz. Az ukrán parlament emberi jogi biztosa úgy fogalmaz: az ukrán katonai toborzók által elkövetett jogsértések szisztematikussá és széles körűvé váltak – írta az Origó.

A jelentés részletesen felsorolja a jogsértések típusait: fizikai bántalmazás, erőszakos és indokolatlan letartóztatások, az ügyvédhez való hozzáférés megtagadása, elszigetelt fogva tartás, sőt még a fogyatékkal élő személyek erőszakos mozgósítása is történt. Az ukrán hatóságok részéről eddig nem történt érdemi válasz az állításokra.
A magyar közvélemény számára különösen megdöbbentő volt a Sebestyén Józseffel történt eset, akit brutális körülmények között hurcoltak el katonai szolgálatra, majd a kínzások után életét vesztette. Ennek kapcsán Orbán Viktor miniszterelnök kezdeményezte, hogy a felelősöket helyezzék fel az EU emberi jogi szankciós listájára. Menczer Tamás, a Fidesz–KDNP kommunikációs igazgatója úgy fogalmazott:
Ha Brüsszel nem lép, azzal tettestárssá válik.
Miért nincs a kényszersorozásoknál elszámoltatás?
A biztos hasonló jelentéseket kapott, többek között a katonai toborzás során bekövetkezett kínzásokról és halálesetekről is. Míg Ukrajna jogosult jogszerűen toborozni katonáit, a biztos riasztónak találja ezeket a jelentéseket, és sürgeti az ukrán hatóságokat, hogy
hatékonyan vizsgálják ki azokat.
Továbbá az ukrán hatóságoknak be kellene vezetniük egy mechanizmust az emberi jogi jogsértések megelőzésére a mozgósítás során, beleértve a független felügyelet bevezetését
– áll a dokumentumban.
Az ilyen típusú visszaélések megelőzésére és kivizsgálására hivatott katonai ügyészséget Ukrajnában 2019-ben feloszlatták és 2022-ben újra létrehozták ugyan, az intézmény csupán papíron létezik, a gyakorlatban nem működik. Nincs hatékony jogi mechanizmus a sorozási visszaélések kivizsgálására és szankcionálására. A katonai bíróságok hatáskörei továbbra sem tisztázottak.
Politikai akarat vagy hallgatólagos beleegyezés?
Földi László titkosszolgálati szakértő szerint nem véletlenszerű túlkapásokról van szó.
Ezeket a brutális toborzási túlkapásokat nyilván nem a politika tudtán kívül csinálják. Ez van kiadva és ezt kell végrehajtani. Ha nem megy békésen, megy erőszakosan.
A szakértő hangsúlyozza: Ukrajna politikai vezetése maga is az erő alkalmazására építi kül- és belpolitikáját, fittyet hányva nemzetközi normákra és jogi megállapodásokra. Véleménye szerint az Európai Unió asszisztál ehhez a gyakorlathoz.
