„Újraszámolás” az MSZP választójogi javaslata alapján

Az MSZP bemutatta választásimodell-javaslatát a választási rendszer reformjával kapcsolatos mai négypárti egyeztetésen. A Fidesz kérte, hogy ennek adaptációját készítsék el az 1994-es és az 1998-as választási eredményekre.

MNO
2005. 08. 23. 14:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nyári szünet után ma folytatódott a négypárti egyeztetés a kisebb parlamentről és a választási rendszer reformjáról. Az SZDSZ által kezdeményezett tárgyalássorozatban a nyári szünetig abban született megegyezés, hogy fenntartják a vegyes választási rendszert, ám az álláspontok eltérnek a választási fordulók száma tekintetében. Az MSZP és az MDF az egy-, a Fidesz és az SZDSZ a kétfordulós voksolás mellett érvel.

A mai egyeztetést követően Fodor Gábor (SZDSZ) azt mondta: reméli, hogy sikerül megállapodni a tervek szerint 2010-ben hatályba lépő változásokról. Hozzátette: az MSZP ma előterjesztette kidolgozott választásimodell-javaslatát. Elmondta: az MSZP elképzelése a német modellhez hasonló, ahol a parlament létszámának nincs felső határa, hanem folyamatosan változik, éppen azért, hogy arányos legyen a rendszer.

A német modell lényege, hogy egyéni választókerületekből és területi listákról egyaránt választanak képviselőket, azonban az egyéni választókerületekben is a területi listás szavazatarány alapján történik a mandátumkiosztás – közölte Wiener György (MSZP). Így többletmandátumok alakulnak ki, azonban a német tapasztalatok azt mutatják, hogy nem nagy mennyiségben. Tehát nem kell attól tartani, hogy ennek a modellnek az alkalmazása nem teszi lehetővé a kisebb parlament létrehozását. Hozzátette: el kellene gondolkodni azon – szintén a német modell alapján –, hogy az ötszázalékos küszöb alól mentesüljenek azok a pártok, amelyek három egyéni választókerületben győztek.

A Fidesz arra kérte az MSZP-t, hogy a következő találkozóra készítsék el az általuk javasolt szabályok adaptációját az 1994-es és 1998-as választási eredményekre – közölte Salamon László (Fidesz). A négypárti egyeztetés jövő csütörtökön folytatódik.

(radio.hu, Info Rádió)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.