Die Welt (welt.de)
– Nyilvánvaló, hogy a modern nyugati társadalomban számos tehertétel próbálja az embereket távol tartani a kereszténységtől – válaszolta XVI. Benedek a konzervatív napilap az egyházaktól, a vallástól való elfordulást firtató kérdésére. Hozzátette: Sokak számára a hit és Isten nagyon távolinak tűnik, miközben az élet úgy látszik tele van lehetőségekkel és feladatokkal. A pápa a „tékozló fiú” történetével példálózott, amelyben a fiatal szintén unalmasnak találta a szülőházat. Ő is úgy hitte az élet minden pillanatát meg kell ragadni és ki kell élvezni, ameddig rá nem döbbent saját ürességére, s arra milyen szabad volt és milyen nagyszerű, amikor az atyjánál lakott.
XVI. Benedek pápa leszögezte: reméli, hogy a fiatalok fel tudják mérni, mit jelent a valójában az a fajta szórakozás, amelyet felkínálnak nekik, egyben egyre többen kérdezik meg: mi a valódi cél? Európa keresztény gyökereinek feladása kapcsán XVI. Benedek úgy látja, hogy nem szabad az öreg kontines történetében csak a beteget, a megfáradtat, az elhibázottat látni.
A pápa szerint majdhogynem ennek az önsajnálatnak és önelítélésnek lettünk az elmúlt időben foglyai. Természetesen számos beteg jelenség található minden történelemben, de – teszi hozzá a pápa – azt is tudni kell, hogy pont a mi technikai lehetőségekkel olyannyira bővelkedő történelmünkben vált ez a betegesség drámaivá. XVI. Benedek rámutatatott: észre kell venni, hogy milyen nagyszerű dolgokat indított útra Európa, hiszen az egész világ nem élne és nem utánozná ezt az Európából elindult civilizációt, ha az nem értékes gyökerekből táplálkozna.
– Úgy hiszem ez a civilizáció veszélyeivel és reményeivel egyetemben csak akkor szelídíthető meg és vezethető vissza régi nagyságához, ha saját erőforrásait ismét felfedezi. Ha ismét örömünket leljük abban, hogy ezen a kontinensen élünk, amely a világ alakulását befolyásolja, – mind jó, mind rossz értelemben – s ha mi azzal az állandó feladattal rendelkezünk, hogy ismét megtaláljuk a tisztát, a nagyot és jövőbe mutatót s ezáltal új és hasznosabb módon szolgálhassuk az egész emberiséget – mondta a konzeravtív napilapnak az új német pápa.
Die Welt (welt.de)
A fiatal generáció nagy többsége nem vitatja a názáreti Jézus létét, ugyanakkor az a meggyőződés, miszerint Isten fia lett volna, vagy megváltott volna bűneinktől a gyakorlatban már csak nyomokban van jelen – állítja Heiner Barz, a düsseldorfi egyetem neveléstudományi tanszékének munkatársa a konzervatív napilapban.
A Die Welt-ben Frank Diering A kereszténység alapigazságaihoz már szinte alig van köze a fiataloknak címmel beszélgetett a katolikus ifjúsági találkozó kapcsán Heiner Barz-cal, aki leszögezi: a legfontosabb vallási változás abban érhető tetten, hogy az individualizálódás során életmódunk és a vallásosság is egyre kevésbé vált ki érdeklődést, mint a mindent átfogó világmagyarázat. Az emberek sokkal inkább maguk barkácsolnak saját világnézetet, melyben éppen úgy megtalálhatóak a keleti spirituális hagyományok elemei, mint az új pszichológiai technikák, valamint az ismételten felfedezett nyugati ezoterika egyes összetevői – véli a német egyetemi tanár.
– Ha a kereszténység központi szimbolikus személyiségének drámai jelentőség csökkenését figyelembe vesszük – folytatta Barz – nem meglepő, hogy a keresztény egyházak is sokat veszítettek fontosságukból. Hozzátette: ez azonban nem jelenti azt, hogy ne értékelnék magát a kereszténységet. Annak ellenére, hogy a fiatalok körében a kereszténység jelentősége csökkent, alapvetően fontosnak tartják létezését. A társadalom peremére került személyek számára a mindennapokban kapaszkodót jelenhet, míg a roncsoltabb lelkű emberek lelki támaszra lelhetnek a kereszténységben.
Welt am Sonntag (wams.de)
Ha a pápa, főként ha egy német pápa a Világifjúsági Találkozóra hazájába érkezik, nem térhet ki a saját fiatalságáról szóló kérdések elől. Egyelőre azonban nem lehet tudni, hogy XVI. Benedek vajon kihasználja-e az alkalmat, hogy a nemzetiszocialista diktatúráról szóljon a fiatalokhoz. Guido Knopp, a ZDF házi történésze vasárnap bemutatott műsorában mindenesetre élt az alkalommal és a közszolgálati csatorna sokatmondó „History” elnevezésű sorozatában részletesen foglalkozott Joseph Ratzinger ifjúságával – írja a konzervatív napilap.
Leszúrta ismerősét, majd rágyújtotta a sátrat - videó