A Greenpeace kétségbe vonja a Csernobil-jelentés állításait

Az atomerőművek építését tervező államok érdekeit szolgálhatja az a hétfőn nyilvánosságra hozott tanulmány, amely a csernobili katasztrófa súlyos egészségügyi és környezeti hatásait igyekszik tagadni – tájékoztatta az Objektív Hírügynökséget az Rsoe.

MNO
2005. 09. 08. 6:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Greenpeace tiltakozik az ellen, hogy a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO szembeszökő torzításokkal próbálja hitelessé tenni állításait az áldozatok minimális számáról és a sugárzás veszélytelenségéről.
A Greenpeace összevetette a tanulmányt, valamint a korábbi WHO jelentéseket, és érdekes ellentmondások váltak nyilvánvalóvá:

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egy tanulmányra hivatkozik, amely szerint a 72 000 kárelhárító munkásból 212 halt meg a sugárzás következtében. A valóságban a likvidátorok száma nem 72 000, hanem közel 600 000 volt az érintett 3 országban. A 4000 halálos áldozatot valószínűsítő tanulmány készítői csak az erőmű közvetlen közelében élő 600 000 lakost vizsgálták, bár a radioaktív szennyezés egész Európa területét elérte. A NAÜ tagadja, hogy a nukleáris katasztrófának voltak áldozatai az érintett európai országokban is.

A WHO igyekszik szigorúan elhatárolni a sugárzás okozta betegségeket és a stressz, illetve szociális helyzet miatt kialakult kórokat. Eközben azonban olyan tanulmányokra hivatkozik, amelyek azt igazolják, hogy a sugárzás immunrendszerre gyakorolt hatása számos betegséget okozhat. Az ENSZ tanulmánya olyan, nyilvánvalóan kozmetikázott jelentéseken alapszik, mint például az a fehérorosz állami jelentés, mely szerint a 4000 fehéroroszországi rákos megbetegedés 99%-át sikerrel gyógyították. Ilyen gyógyulási arány rákos megbetegedéseknél sajnos a legfejlettebb országokban sem figyelhető meg.

Elgondolkodtató a tanulmány két, egymásnak ellentmondó állítása is, miszerint nem szennyezettek a zöldségek és gyümölcsök, néhány sorral alább azonban fokozott élelmiszerbiztonságra figyelmeztet. „Ez a jelentés nyilvánvalóan a szennyes tisztára mosását célozza, az igazsághoz nagyon kevés köze van” – mondta Csáki Roland, majd így folytatta: „a nukleáris ipar manapság a klímaváltozás ellenszereként próbálja eladni önmagát. Ehhez azonban le kellene mosnia magáról a múlt borzalmas szennyét. Íme egy újabb próbálkozás.”

Objektív Hírügynökség

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.