A jóléti rendszerváltás csődje: tanulmánykötet a Gyurcsány-kormányról

Megjelent a Gyurcsány-kormány első évét elemző tanulmánykötet A jóléti rendszerváltás csődje címmel. Stumpf István volt kancelláriaminiszter, a kötet egyik szerkesztője a könyv megállapításait idézve elmondta: a Gyurcsány-kormány egyik legnagyobb negatívuma, hogy folytatódott a jövő elzálogosítása, vagyis a terheket igyekeznek áttolni a 2006-os évre és az azt követő időszakra.

MNO
2005. 09. 28. 14:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jóléti rendszerváltás csődje címmel megjelent a Gyurcsány-kormány első évét elemző tanulmánykötet. A Századvég Alapítvány által kiadott könyv a kormányzati politika, a gazdaságpolitika, a társadalompolitika, a külpolitika és védelempolitika területét érintve értékeli a Gyurcsány-kormány munkáját, illetve kronológiai sorrendben tartalmazza az első év kormányzati történéseit – írja a Távirati Irodára hivatkozva a Fidesz honlapja.

A mintegy harminc szerző által írt, több mint hétszáz oldalas kötet huszonkét fejezete a kormányzati filozófia mellett a kormányzati szakpolitikák értékelésével foglalkozik – mondta Giró-Szász András politológus az első kiadásban ötszáz példányban megjelentetett tanulmánykötet bemutatóján. A tanulmánykötet a Századvég által évek óta kiadott, mindig az elmúlt kormányzati év cselekvéseit bemutató sorozat harmadik köteteként jelent meg.

Stumpf István, a kötet egyik szerkesztője, a Századvég Alapítvány elnöke a könyv megállapításait idézve azt mondta: a Gyurcsány-kormány egyik legnagyobb negatívuma, hogy folytatódott a jövő elzálogosítása, ami az államháztartás működésének zavaraiban jelentkezik. A jövő elzálogosításán az értendő – tette hozzá –, hogy olyan kormányzati politika folyik, amellyel a terheket igyekeznek áttolni a 2006-os évre és az azt követő időszakra. A kormányzati munka romló hatékonyságát jelző adatként említette, hogy az ÁSZ-jelentések szerint 2002-ben még csak 20,7 százalékkal tért el a tervezettől a tényleges költségvetési hiány, 2004-ben viszont már 32,6 százalék volt az eltérés. Mint mondta, a közigazgatás normativitásának totális szétesése a másik fontos jellemzője ennek az időszaknak. A politikai erőtér változása kapcsán szólt arról, hogy jelenleg kiegyenlített harc folyik a kormányfő és az ellenzék vezére között, ami azt mutatja, hogy a 2006-os választásokat Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor küzdelme fogja majd leginkább befolyásolni.

A volt kancelláriaminiszter jóslata szerint a privatizáció további felgyorsítása várható 2006-ban, valamint – közlése szerint – már megkezdődtek és fokozódnak a kormány populista bejelentései. Elmondhatjuk, hogy az elmúlt egyéves kormányzás nem egyszerűen a jóléti rendszerváltás csődjét demonstrálta, hanem a jövőt terhelte meg – összegezte a könyv megállapításait Stumpf István.

(Fidesz.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.