A számvevőszék szerint állami vagyonvesztés történt

Súlyos kritikákat fogalmazott meg az Állami Számvevőszék a tavalyi költségvetésről, illetve a privatizációs gyakorlatról készített jelentésében. A kormányszóvivő szerint összességében minden rendben van, a Fidesz azonban úgy látja, a kormány költségvetési politikája megbukott.

MNO
2005. 09. 02. 13:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Alapvetően minden rendben van – nyilatkozta megkeresésünkre Batiz András kormányszóvivő azt követően, hogy az Állami Számvevőszék tegnap nyilvánosságra hozott jelentése szerint szabálytalanságok, ellentmondásos előkészítések, megalapozatlan döntések jellemeznek több kormányzati lépést, aminek következtében ráadásul vagyonvesztés is történt. Volt olyan kormányzti döntés, amit az ÁSZ-elnök egyszerűen katasztrofálisnak tart. Kovács Árpád felvetette a felelősségrevonás szükségességét is.

Batiz mindezek ellenére azon a véleményen van: a költségvetés évről évre javul, s az államadóssággal kapcsolatban is pozitívan nyilatkozott meg az ÁSZ. A kormányszóvivő hozzátette: jóllehet a jelentés több pontjáról lehet beszélni, összességében az állapítható meg, hogy alapvetően minden rendben van. Az áfavisszatartással kapcsolatban a szóvivő megjegyezte, míg a számvevőszéki vizsgálat májusban lezárult, a kormány egész évre tervezte a költségvetést. A hiánykimutatással kapcsolatban Batiz András közölte, a KSH által most kihozott 5,8 százalékos erredményszemléletű hiány egy 0,4 százalékos eltérés az idei év elején közölt 5,3 majd 5,4 százalékos deficit helyett. Ez könyvelési kérdés – közölte a kormányszóvivő, egyes kiadásokat más évre számoltak.

A Pénzügyminisztérium megértette és tudomásul vette az ÁSZ-jelentést és arra kérte az ÁPV Rt-t, hogy végezzen vizsgálatot és számoljon be arról, hogy történt-e vagyonvesztés a jelentés által kifogásolt vállalatok privatizációja során – fogalmazott Batiz András.

A PM szerint mintegy 9 milliárd forintot nyertünk az áfavisszatartáson

Alapvetően egyetértünk az ÁSZ megállapításaival, elfogadjuk a kritikáit is. Az ÁSZ is elismeri, hogy a Zárszámadási törvényjavaslat köteteinek külső, belső összhangja, pontossága évről évre javul. Ezen az úton haladunk tovább. Véleményünk szerint fontos megállapítása az ÁSZ-jelentésnek, hogy a törvényjavaslat normaszövege és a törvényi mellékletek összhangban vannak, a központi költségvetés közvetlen kiadásainak adatai teljes körűek, megbízhatóak – közölte megkeresésünkre a PM sajtóosztálya.

Az áfa- vizsgálatokkal kapcsolatban úgy gondoljuk az ÁSZ megállapította: az eljárás törvényszerű volt. ( A jelentés kiemeli, hogy előkészítetlen, indokolatlan és szakmailag téves volt a pénzügyminiszternek az a 2004. októbere végén adott utasítása, amely minden európai uniós adósszámmal rendelkező adóalany kiutalás előtti ellenőrzésére vonatkozott.) A tekintetben vitatkozunk, hogy ez mennyire volt hasznos a költségvetés számára – áll a válaszban. A Pénzügyminisztérium kimutatása szerint a közvetlen haszon mintegy 9 milliárd forint. Az is szemmel látható, hogy a szigorúbb ellenőrzés bevezetése óta, mert az nem maradt abba, jelenleg is tart, csak differenciáltabb lett, kedvezőbben alakulnak a költségvetés áfa- bevételei. A privatizációval kapcsolatban az ÁSZ szintén nem talált törvénytelenséget, azokat a jogszabályoknak megfelelően hajtották végre. Azon lehet vitatkozni, hogy történt-e vagyonvesztés vagy sem, ennek vizsgálatát a PM is fontosnak tartja, így a szükséges intézkedéseket megtesszük – áll a minisztérium reagálásában.

Fidesz: a kormány költségvetési politikája megbukott

Az ÁSZ jelentés azt támasztja alá, hogy a kormány költségvetési politikája megbukott- közölte Tállai András, Fideszes képviselő mai sajtótájékoztatóján. A számvevőszéki megállapítások szerint felelőtlenül tervezték meg a 2004-es költségvetést. A Fidesz arra szólítja fel a kormányt, hogy nézzen szembe a valós folyamatokkal és ne bagatellizálja el a problémákat – fogalmazott a politikus.

Egyre zavarosabb költségvetési ügyek jellemzik a Gyurcsány-kormány tevékenységét – áll a Fidesz gazdasági kabinetjének tegnapi közleményében, amely az ÁSZ-jelentés kapcsán leszögezi: az államháztartás rendszere rendkívül széttöredezett, a kormány eljárása számos esetben szakmailag rossz volt. Az ellenzéki párt közleménye felhívja a figyelmet: további alapos vizsgálatra van szükség a Tankönyvkiadó Rt. eladása miatt, mivel a jelentés megállapítja, hogy eddig nem volt olyan privatizáció az ÁPV Rt. történetében, amelynek során a második fordulóban vételárcsökkentésre került volna sor. A Fidesz azt javasolja, hogy a kabinet fejezze be a kozmetikázások és ügyeskedések gyakorlatát, inkább fogadja meg az ÁSZ javaslatait, tegye rendbe a büdzsé számait, és ne nyúljon tisztességtelen módszerekhez.




Nem csökkentek a gazdálkodási problémák – jelentette ki Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke a 2004. évi költségvetés végrehajtásának ellenőrzéséről szóló jelentés tegnapi ismertetésekor. A számvevőszék jelentése szerint visszatérő jelenség, hogy az eredetileg benyújtott és elfogadott költségvetési előirányzatok és azok teljesítése között lényeges eltérések mutatkoznak, illetve rendszeressé vált az egyes bevételi és kiadási előirányzatok évközi vagy év végi módosítása. Az ÁSZ elfogadja, hogy a büdzsé kiigazítására bármikor szükség lehet, ám a jelentés kiemeli: törekedni kell a makrogazdasági előrejelzésekre jobban támaszkodó, megalapozottabb költségvetés összeállítására. A zárszámadási törvényjavaslat 2004. évi központi költségvetési mérlegének főösszegei és a hiány jelentős összegekkel térnek el a módosított összegektől. A tényleges kiadási főösszeg 63,0 milliárd forinttal és a hiány 218,2 milliárd forinttal haladja meg a módosított előirányzatot.

Kovács Árpád közölte: a költségvetési törvényjavaslatoknak a közvetlen, csak a hibajavítások, befizetések, szabályok megsértése miatt való változtatásaival, a számvevőszék javaslatai alapján, részben önként, az érintettek milliárdos nagyságrendben fizették vissza a jogosulatlanul felvett pénzeket az állami költségvetésnek. Ha az Országgyűlés elfogadja az ÁSZ javaslatait, akkor összességében 2,6-2,8 milliárd forintos nagyságrendben lesz gazdagabb a költségvetés – tette hozzá.

Kedvezőtlen hatást fejtenek ki a költségvetésben megfogalmazott célrendszer teljesülésére és a pénzfelhasználás feladatok szerinti átláthatóságára a hiánycél elérése érdekében évközben hozott szigorító intézkedések – különös tekintettel a 2005-ben már törvényi szintre emelt, úgynevezett maradvány követelmény előírására, amelyek csak rövid távon befolyásolják a költségvetés pozícióját – közölte az ÁSZ elnöke. Kovács Árpád hozzátette: katasztrofálisnak tartják a maradványok tervezését, mivel a mintegy 500 milliárd forintos maradványösszeg kockáztatja az elszámolás biztonságát. Az elszámolást technikailag és gazdálkodási szempontból is súlyos hibának tartja az ÁSZ – jelentette ki Kovács Árpád.

Az ÁSZ jelentése szerint a legnagyobb összegben teljesülő adónemek elmaradtak az előirányzattól: leginkább az áfabevételek 177,2 milliárd forint összegű hiánya rontotta a büdzsé pozícióját. Milliárdos nagyságrendben az önkormányzati területen visszafizetésekre és korrekciókra került sor. A hiba aránya nem jelentős, hiszen itt a 800 milliárd forint központi költségvetési támogatásokkal összességében megbízhatóan számoltak el. A jelentés kiemeli, hogy előkészítetlen, indokolatlan és szakmailag téves volt a pénzügyminiszternek az a 2004. októbere végén adott utasítása, amely minden európai uniós adósszámmal rendelkező adóalany kiutalás előtti ellenőrzésére vonatkozott. A számvevőszék szerint ez költségvetés 2005. évi pozíciójára és az APEH folyamatos feladatellátására is kedvezőtlenül hatott.

Az ÁSZ bírálja a tankönyvkiadó és a Budapest Airport privatizációját is

Néhány esetben kifogásolható módon járt el az ÁPV Rt. – közölte Kovács Árpád a privatizációs vállalat tavalyi működését vizsgáló ÁSZ-jelentés kapcsán. Az ÁSZ elnöke leszögezte: a Nemzeti Tankönyvkiadó Rt. esetében alkalmazott kétfordulós értékesítési eljárás vonatkozásában az ÁPV Rt. versenyeztetési szabályzata nem tartalmazza teljes körűen az egy- és kétfordulós pályázat eltéréseit. A jelentés kiemeli: az NT Rt. értékesítésénél a végső vételár mintegy 700 millió forinttal kevesebb volt a nyertes által az első fordulóban adott vételár ajánlatnál, amelyet a pályázati kiírás tett lehetővé. (Mint ismert, az államnak évente mintegy félmilliárd forintos hasznot termelő Nemzeti Tankönyvkiadót botrányos körülmények között szerezte meg a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök volt üzletfeléhez, Erdős Ákoshoz köthető Láng Holding Rt.)

Az ÁSZ jelentése szól a Budapest Airport Rt.-ről is, amely szerint a nyereségesen működő, folyamatosan növekvő utasforgalmat bonyolító cég értékesítése bizonyos kockázatokat hordoz. A jelentés kiemeli: az alapítás óta nincs elfogadható vagyonértéke a társaságnak, míg jogosultságai és az elődszervezetétől jogutódlással megszerzett kötelezettségei tisztázatlanok. (Ismert: A BA Rt. privatizációjáról szóló kormányhatározat érvénytelenítése érdekében a repülőtéri érdekképviseletek az Alkotmánybírósághoz fordulnak. A Fővárosi Munkaügyi Bíróság elsőfokú határozatában érvénytelennek nyilvánította a cég privatizációs pályázati kiírását, mivel az ÁPV Rt. mulasztást követett el, amikor a pályázati kiírásról nem konzultált az üzemi tanáccsal. Ennek ellenére az ÁPV Rt. folytatja a társaság privatizációs eljárását a vonatkozó törvényi és szakmai előírások körültekintő betartása és figyelembevétele mellett. A BA Rt. magánosítását a Fidesz ellenzi.)

A Bábolna Rt. kezelésével kapcsolatban 10 milliárd forintot meghaladó vagyonvesztés történt – állapítja meg a jelentés, amely kiemeli: a cégnél megkezdődött a végelszámolás annak ellenére, hogy az ÁPV Rt. igazgatósága következetesen kitart a reorganizáció mellett, miközben annak eredménye egyértelműen negatív.

Mi okozta a szabálytalanságokat, ellentmondásos előkészítéseket, megalapozatlan döntéseket, a vagyonvesztéseket, és ki a felelős? – teszi fel a kérdést az ÁSZ

A számvevőszék javasolja a pénzügyminiszternek, hogy intézkedjen: az ÁPV Rt. igazgatósága olyan pályázatokat írjon ki, amelyeknél a második fordulóban is mindvégig érvényesülhet a verseny, valamint a kiírt pályázatok minden szempontból tegyék lehetővé az elbírálások objektivitását és átláthatóságát. Az ÁSZ azzal fordul a pénzügyminiszterhez, hogy vizsgálja meg, mi okozta a tranzakcióknál és a vagyonkezelésnél elkövetett szabálytalanságokat, ellentmondásos előkészítéseket, megalapozatlan döntéseket és vagyonvesztéseket, és ahol szükséges, a személyi felelősséget. Az ÁSZ emellett azt javasolja a kormánynak, hogy kezdeményezze a privatizációs törvény kiegészítését azzal, hogy a nem privatizációt jelentő, de meghatározó nagyságrendű tranzakciókról is szülessen emlékeztető, valamint tételesen szabályozza az ÁPV Rt. beszámolórendszerét.

A Magyar Rádiónál volt a legkevesebb gond

Az Állami Számvevőszék szükségesnek tartja a médiatörvény módosítását, mert az a gazdálkodás módjáról, rendjéről nem rendelkezik. Az elnök megjegyezte, a legkevesebb gond a Magyar Rádiónál volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.