Választási kampányfogásnak minősíti a Magyar Gazdakörök és Gazdaszervezetek Szövetsége a miniszterelnök földosztási bejelentését, és a tervek megvalósításához semmilyen körülmények között nem járul hozzá. A szervezet szerint az állami területek ötletszerű szétosztása helyett hosszú távú földstratégiát kellene kidolgozni.
Mint ismert, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a hét végén Battonyán a nemzeti földalapkezelő szervezetes (NFA) földekre alapozva „új földosztást” helyezett kilátásba.
Ágazati szakértők szerint legfeljebb korlátozott lehetőség nyílhat arra, hogy az FVM-hez tartozó NFA állami földjeiből elfogadható minőségű területeket juttassanak jogszerűen a gazdáknak. Ha a Nemzeti Földalap a ma hatályos szerződések felmondásával szabadítana fel állami területeket, az polgári pereket és költségvetési kártérítéseket vonna maga után. Az NFA-nak ugyanis kevés olyan területe akad, amely szabadon hasznosítható lenne. Az alapnál ma 500-600 ezer hektár termőföld (szántó) van, de ennek zömére haszonbérleti szerződések vannak érvényben. Időtartamuk többnyire tíz-húsz év, sőt a korábbi vagyonkezelő szervezetek ennél hosszabb idejű megállapodásokat is kötöttek. A lekötött földeket pedig akkor lehetne eladni, ha a hatályos bérleti megállapodások lejárnak. Ez esetben is a mai haszonbérlőknek lenne elővásárlási joguk, mivel őket éppen a jelenlegi koalíció állította a 2002-es választások után az elővételi rangsor első helyére. E gazdálkodói kör így megelőzhette a sorrendben az egyéni (családi) gazdálkodókat, akiket a most bejelentett elképzelések szerint a kormány preferálni kívánna.
A Világgazdaság információi szerint a kormány a beígért földosztást főként arra a 60 ezer hektárnyi földterületre alapozza, amelyet az úgynevezett földért életjáradék programban ajánlottak fel a korábbi tulajdonosok. Elvileg értékesíteni lehetne a kárpótlásból visszamaradt, illetve az egyéb maradványföldeket is. Szakértők szerint nagyon kevés eladható terület képződne, de a földek jelentős része sem minőségi, sem elhelyezkedési szempontból nem megfelelő.
Lengyel Zoltán, a Fidesz mezőgazdasági kabinetjének vezetője arra emlékeztetett, hogy a szocialista kormány állította le a gazdák földhöz juttatását 2002-ben, mondván, a 300 hektár alatti gazdaság „nem életképes méretű”. „Ezzel szemben most a gazdáknak, illetve a szociálisan rászorulóknak a földhöz juttatásáról beszél Gyurcsány Ferenc” – hangsúlyozta Lengyel Zoltán. Az ellenzéki politikus szerint felmerül a kérdés, hogy kik által művelt földeket akar Gyurcsány Ferenc kiosztani, kik által művelt területeket akar szociálisan rászorulók részére juttatni. Ezeket a földeket hosszú távú bérleti szerződéssel adták bérbe. A szerződéseket nem lehet gyorsan felbontani, és vannak olyan önkormányzatok, amelyek nem rendelkeznek ilyen célra hasznosítható, állami tulajdonban lévő földdel – tette hozzá.
Gráf: A föld a magyar gazdánál nincs jobb helyen
A gazdálkodók földhöz jutását azért kell minél előbb elősegíteni, mert a föld a magyar gazdánál nincs jobb helyen – mondta Gráf József agrárminiszter. A politikus a kormány új földosztó- és földértékesítő programjára utalva jelezte, hogy annak eredményeként reményei szerint az évi 10 ezer hektáros földforgalom megtízszereződik az elkövetkező években. Gráf József a gazdák földhöz jutásának felgyorsítását azzal indokolta, hogy már csak hat év van hátra addig, hogy a külföldiek is vásárolhatnak földet Magyarországon.
Fidesz: a szocialisták rájöttek, hogy előnyös volt a gazdák földhöz juttatása
Gráf József kijelentéseire reagálva a Fidesz agrár-politikusa, Lengyel Zoltán közleményében leszögezi: a termőföld magyar kézben tartását a Fidesz fontosnak tartja, és a jövőben is támogatja az ezt szolgáló kormányzati intézkedéseket, még akkor is, ha néhány hete Gyurcsány Ferenc még elítélte azt a földosztást, amelynek mára zászlóvivőjévé vált. A kezdeményezés ellentmondásosságával együtt a magyar gazdák számára megnyugtató, hogy 3 és fél évi tétlenkedés után a kormány végre megtette az első lépést a mezőgazdaságból élők földhöz jutásának érdekében – áll a Fidesz közleményében, amelyben ugyan üdvözlik, hogy a kormány rátalált az Orbán-kormány korábbi programjára, ám kérdéseket is megfogalmaztak a földosztással kapcsolatban. Például, hogy a szociális földprogram esetében azon települések lakói, ahol nincs állami termőföld, milyen módon vehetnek részt a programban, vagy hogy ezen földek megművelésének költségeihez milyen további segítséget kapnak a gazdák?
Az ellenzéki párt ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy a kormány megtalálja a magyar gazdák számára megfelelő megoldásokat a részletes szabályozás megalkotásakor, és így a program végül több lesz, mint egyszerű kampánybejelentés.
(MTV Teletext)
Megdöbbentő adatok láttak napvilágot a migránsbűnözésről
