A Gyurcsány-kormány 100 lépés programjában vannak reformelemek, de az egész nem áll össze egységes, konzisztens reformcsomaggá. Ahhoz a kiadásoldali reformokat is el kellett volna határozni, arra viszont nem volt politikai bátorság – fogalmazott Bokros Lajos az Indexnek adott interjújában.
A legfontosabb elemek az adórendszer és a szociális támogatások rendszerének változásai. Az általános forgalmi adó kulcsának csökkentése 25-ről 20 százalékra önmagában üdvözlendő – vélekedett. A 25 százalékos kulccsal nem volt baj, amíg a magyar árszínvonal alacsonyabb volt, a kisebb alapárba ugyanis belefért a kisebb abszolút összegű adó. A forint erőteljes felértékelődésével, az árszintek kiegyenlítődésével azonban már nemcsak Közép-Európában, hanem nyugat-európai összevetésben is magas – mondta Bokros Lajos, aki szerint nem jó, hogy háromkulcsos marad a rendszer. A volt pénzügyminiszter előremutatónak tartja, hogy a családi pótlékot a duplájára emelik, és legalább az egy- és kétgyermekeseknél kiveszik a gyerekkedvezményt a személyi jövedelemadóból. A mostani rendszer azonban a nagy jövedelműeknek kedvez – tette hozzá.
Jelenleg nincs közvetlen gazdasági kényszer, hogy a politikai osztály megtegye az ország jobb teljesítményéhez szükséges lépéseket – fogalmazott Bokros Lajos. Véleménye szerint igazából elszalasztott lehetőségek sokaságáról van szó. Ha ezeket megragadnánk, jóval nagyobb gazdasági növekedés lehetne; nem csak a multinacionális vállalatok fejlődnének gyors ütemben és nem növekedne a munkanélküliség – tette hozzá.
Bokros Lajos úgy véli, nagyon káros lenne, ha Magyarország az EU-hoz újonnan csatlakozott országok közül 2010-ben nem tudná bevezetni az eurót. A magyar gazdaság, különösen az exportszektor már most is egyre inkább euróban számol. Ez természetes tendencia, a piac várja az eurózónába való belépést. Ha ez mégsem történik meg, a piac megzavarodik – fogalmazott, hozzátéve: elveszik a gazdaságot éltető bizalom, és nemcsak az új, pótlólagos tőkebefektetésektől esünk el, hanem a már meglévő tőke egy része is inkább Szlovákiát, Lengyelországot vagy a balti államokat választja. Az eurócsatlakozás elhalasztása annak a beismerése lenne, hogy Magyarországon hosszú ideje egyetlen kormány sem képes hiteles gazdaságpolitikára – jegyezte meg.
A maastrichti konvergenciakritériumok közül három fontosat nem tudunk teljesíteni. Az egyik a költségvetési deficitre vonatkozik. A költségvetési hiány még most is kétszer akkora, mint a háromszázalékos követelmény, és ezzel a nagy deficittel párhuzamosan nyilvánvalóan az inflációs célnak és a kamatcélnak sem tudunk eleget tenni – fejtegette Bokros Lajos. Mint mondta, ha ezt a hármat nem teljesítjük 2007-re, akkor nem tudunk belépni az úgynevezett kettes számú árfolyam-mechanizmusba, az ERM-II-be, és irreálissá válik az euró 2010-es bevezetése.
A volt pénzügyminiszter úgy véli, ezért nem elég, hogy nem lesz választási költségvetés. Ha a 2006-os költségvetést nem tudjuk közelíteni ezekhez a követelményekhez, akkor a 2007-esben jóval nagyobbat kell vágni, ez pedig már csak olyan reformokkal lenne lehetséges, amelyek nem biztos, hogy egy éven belül termőre fordulnak. Ha egy kormány hivatali idejének első évében nem intézkedik, akkor már ne is tegye, mert a ciklus végén nem tudja intézkedése politikai gyümölcseit learatni – fogalmazott.
(Forrás: Index)
Valaki felöklelt egy mentőt a Csömöri úton + fotó
