Csődöt mondtak a német közvélemény-kutatók

A vasárnapi voksoláson a legnagyobb vereséget a közvélemény-kutatók szenvedték el – cikkezik a Die Welt. A különböző intézetek a CDU/CSU esetében nyolc százalékkal, az FDP kapcsán három százalékkal vétették el a pártokra leadott voksokat, a múlt hét elején előre jelzett CDU/CSU-FDP többség pedig elmaradt.

2005. 09. 20. 7:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív napilapban Frank Diering A közvélemény-kutatók veresége című írásában vonja le a németországi voksolás egyik tanulságát.

„Sok választó a közvélemény-kutatásokban még azzal büszkélkedett, hogy a CDU/CSU-ra fog voksolni, amit azonban végül mégsem tett meg.” Ezzel a rezignált magyarázattal próbálta Renate Köcher, az Allensbach Intézet vezetője megválaszolni a kérdést, miért szenvedték el a vasárnapi voksoláson legnagyobb vereségüket a közvélemény-kutatók. A különböző intézetek a CDU/CSU esetében egészen nyolc százalékkal, míg az FDP kapcsán három százalékkal vétették el a pártokra leadott voksokat.

A múlt hét elején előre jelzett CDU/CSU-FDP többség elmaradt. Egy ilyen mértékben pontatlan prognózis „abszolút újdonság”, mint azt Köcher bocsánatkérően megfogalmazta. A hirtelen döntést hozók, valamint a változást kedvelő „ösztönös választók” egészen új kihívások elé állítják a közvélemény-kutatókat. S ellentétben a többi kutatóintézetet képviselő kollégáival, elismerte, hogy kutatási módszereik finomításán is érdemes elgondolkodniuk.

Azért, hogy véletlenül se kételkedjen senki a közvélemény-kutató intézetek képességeiben, az Infratest Dimap főnöke Richard Hilmer ontotta magából a számokat. „Most már tudható, hogy az összes választó 29 százaléka a szavazófülkében döntötte el kire adja voksát.” A 2002-es Bundestag választásokon ez az arány még csak 17 százalékos volt: más szavakkal most vasárnapig a közvélemény-kutatóknak közel 15 millió választó döntéséről fogalma sem volt.

Az előrejelzések csődjéhez hozzájárultak az úgynevezett váltóválasztók, a CDU/CSU esetében az a közel 1,1 millió személy, akik a kereszténydemokratákról most az FDP-re váltottak. Tették ezt annak ellenére, hogy a közvélemény-kutatásokban folyamatosan a CDU/CSU iránti szimpátiájukat hangsúlyozták. E jelenségre próbált magyarázatot adni Manfred Güllner, a Forsa vezetője: „A CDU/CSU kancellárjelöltjével szemben táplált fenntartások ebben éppen úgy szerepet játszottak, mint a nagy-koalícióval szemben táplált ellenérzések.”

Az Allensbach főnökasszonya összességében egy „rezignatív változtatási hangulatról” beszélt, mely a polgári táborhoz tartozó választókat jellemezte. „A választásokhoz semmilyen remény sem kapcsolódott” – állapította meg Köcher. Éppen ellenkezőleg, még a kereszténydemokrata választók is a lehető legnagyobb aggodalommal figyelték a kancellárjelölt áfa-emelési elgondolásait, a felmondási védelem lazítására vonatkozó bejelentését, valamint a szociális törvénykezésben tervezett további szigorításait. E vélekedést Matthias Jung, a Forschungsgruppe Wahlen vezetője azzal egészítette ki, hogy az uniópártok hívei számára is kiérleletlennek számító adópolitika szintén negatívan hatott szavazati hajlandóságukra. Ráadásul az SPD-nek sikerült a választási kampányban Paul Kirchhof nevét és adómodelljét – anélkül, hogy a legtöbben értették volna mit is akar a heidelbergi professzor – a szociális igazságtalanság szinonimájaként megbélyegezni.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali-liberális hírmagazin A CDU foglalkozik a dortmundi választási eredmény megtámadásával című írásában foglalkozik a vasárnapi voksolás legnagyobb baklövésével.

Az önkormányzat adatai alapján Dortmundban 10 533 szavazat érvénytelen. A levélben szavazók anyagainak kiküldésekor összecserélték a 143-as és a 144-es választókörzetet, így összességében közel 50 000 „rossz” szavazócédulát küldtek ki. Ennek következménye a választási eredmény jogi úton történő megtámadása lehet, ismerte el a dortmundi statisztikai és választási hivatal vezetője, Ernst-Otto Sommerer.

A dortmundi CDU-elnök, Erich G. Fritz egyelőre fenntartja a jogi lépések lehetőségét. Amennyiben a drezdai pótválasztások olyan eredménnyel érnek véget, hogy szükségük lehet a dortmundi voksokra, akkor bírósághoz fordulnak. Ugyanakkor elismerte, hogy az SPD az érintett két választókerületben nagy fölénnyel győzött.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.