Elszabadultak az indulatok Észak-Amerikában

Elszabadultak az indulatok és elképesztő, Észak-Amerikában eddig még soha nem tapasztalt állapotok uralkodnak az Egyesült Államok három, természeti katasztrófa sújtotta déli államában.

Jack Corn
2005. 09. 02. 5:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fegyveres bandák ölnek, rabolnak, fosztogatnak, gyújtanak fel magánházakat, iskolákat, szállodákat, középületeket, irodaházakat, benzinkutakat, kórházakat, áruházakat, és erőszakolnak meg nőket és gyerekeket. New Orleansban a helyzet sötédeséskor válik súlyossá, mikor az elektromos áram, ívóvíz, kommunikációs hálózat, közlekedés és hatósági felügyelet nélkül maradt nagyvárosban a 20-30 főből álló fegyveres csoportok esti rabló kőrútra indulnak. A fegyveres bűnőzők mellett megjelentek az utcákon a zálogházakból, fegyvereket is áruló nagyáruházakból és magánházakból lopott vadászpuskákkal és karabélyokkal felfegyverzett részeg és bekábítózott bűnőző bandák.

Először a város külterületein található, főleg fehérek és jobb módúak által lakott részeket rabolták ki, majd szerda délutánra, csütörtök reggelre már megjelentek a víz alatt levő belvárosi üzletek, szállodák és kormányépületek környékén is. Nemcsak az üres házakba törtek be, hanem a hurrikán előtti kitelepítési utasítás ellenére az otthonukban maradt embereket fegyverrel az egyik szobába terelték, és utána kirabolták a házat. Az eltulajdonított árukat frissen lopott gumimatracokon, csónakokon, nagyméretű, műanyag hordókban és szemetes kukákban tolták maguk előtt a hömpölygő árban.

A bandák a város szárazon maradt részein és az egyetlen használható, városból kivezető országúton tucatjával állítják meg és lökik ki a kocsijukból a menekülő embereket, és az így megszerzett személy- és kisteherautókkal visszafordulnak a további beszerző útra. A Charity kórházba betört bűnözők előbb végigrabolták a kórtermeket, utána fegyverrel kényszerítették az orvosokat és a gyógyszerészeket a narkotikumokat őrző szobák kinyitására és az erős fájdalomcsillapítókat, morfintablettákat és injekciókat nagy fekete szemetes zsákokban kilószámra vitték el.

John Matessino, a Louisiana Hospital Association (az állami kórházszövetség) elnöke azt nyilatkozta, hogy tudomásuk szerint minden hozzájuk tartozó kórház parkolóját és emeletes parkolóházát végigrabolták, amelyik gépkocsit nem tudták elvinni, abból kiszerelték a rádiókat, a magnókat, az akkumulátorokat, a csomagtartókat felfeszítették, az ablakokat beverték és sok autót felgyújtottak. Az egyik, árvíz által elöntött és evakuált idősotthon lakóit szállító buszt szándékosan leszorították az útról, és az életük minden emlékét, megmaradt jeggyűrűjüket vagy egyéb kis értéküket a táskájukban szorongató beteg, tolókocsis és magatehetetlenül síró idős emberektől mindent elraboltak. A kátyúba ragadt buszt csak órák múlva tudták a mentőcsónakok megközelíteni.

Az egyik louisianai tévéadó riportot sugárzott egy hölggyel, aki a halott férjét egy deszkalapon csónakázta be a kórház vízzel derékig elöntött volt betegfelvételi irodájába. A New Orleans határában épen maradt és utolsóként működött 203 ágyas kórházat azért kellett az egyik pillanatról a másikra bezárni, mert a kórházba tartó, a betegeknek ívóvízet, élelmiszert és gyógyszert szállító 18 kerekes nagyméretű kamiont fegyveresek megtámadták és kirabolták. A Tenet Health Care csoporthoz tartozó kórház vezetése, mikor látta, hogy a felbőszült csőcselék elindult a kórház épülete felé, akkor azonnali segítséget kért, és a Nemzeti Gárda helikpterekkel menekítette ki a 130 beteget és a kórház 351 dolgozóját.

A katonai és mentőhelikoptereknek a tegnapi nap folyamán többször meg kellett szakítani a segélyakcíókat, mert ismeretlenek géppisztollyal célba lőttek a leengedett fémkosárban ülő vagy a kötélbe kapaszkodó és a levegőben himbálódzó emberekre. Az átforrósodott háztetőkön étlen-szomjan integető emberek kimenekítésére érkezett helikopterekre is több helyen rálőttek, a Kenner Memorial kórházba élelmiszert, ivóvízet és gyógyszereket szállító helikopterek sem tudtak leszállni, mert rövid sorozatokat adtak le rájuk, ezért a mentőhelikopterek pilótái meg sem próbálták az ereszkedést.

Az utcákon villás targoncával hajtottak neki és törték be az üzletek kirakatait, feszítették fel a pénzkiadó automatákat, törték be a gyógyszereket is áruló háztartási bolt kirakatait, a fő cél itt is a narkotikumokat tároló helység volt. Az üzletek és áruházak teljesen üresek, a szó szoros értelmében a polcokat is leszerelték, pontosabban kitépték a helyükről. A játékkaszinókat is megrohanták, a nyerőgépeket vascsövekkel, csákányokkal és kalapácsokkal verték szét és vették ki belőlük az aprót, vagy a semmire sem használható érméket. A hatalmas Oakwood Mall bevásárlóközpontot előbb végigrabolták és utána üzletenként felgyújtották.

A város fő turistalátványosságának számító és részben szárazon maradt Bourbon Street-i bárokat, szállodákat, üzleteket már az első éjszaka végigrabolták és felgyújtották. A hírügynökségek korábban jelentették, hogy egy rendőrt életveszélyesen megsebesítettek, azóta több rendőrt ( egyet a Bourbon Streeten, a járókelők szeme láttára) és a Nemzeti Gárdaegy tagját is agyonlőttek. A hatóságok által a New Orleans Convention Centerben elszállásolt, magukból kivetkőzött emberek már az első éjszaka nők és gyerekek százait erőszakolták meg, a segélyhívásokra kiérkezett 88 (nyolcvannyolc) fős rendőri egységet dorongokkal és hosszú botokkal percek alatt kiverték a sportcsarnokból és folytatódtak az erőszakoskodások. A csarnokban nem működnek a vécék és a mindenhol összepiszkított épületben térdig áll az emberi ürülék.

A Superdome orvosi személyzete több napi félelemmel teli küzdelem után, látva a hatóságok tehetetlenségét, a gyilkosságokat, a nők és gyerekek elleni nemi erőszakot és a verekedéseket, csütörtök este megtagadta a munkát és a saját egészségük és testi épségük megóvása érdekében elhagyták az épületet. A hurrikán után a belvárosban és környékén rekedt fehér turisták tucatjait verték meg és fosztották ki. A nagy országos tévétársaságok állig felfegyvezett magántestőröket bérelnek fel a helyszínen dolgozó riporterek, tudósítók és a műszaki személyzet védelmére. Folyamatosan érkeznek a bejelentések a város minden pontjáról az erőszakoskodásokról, az emberi mivoltukból kifordult bűnözők összeverekednek a koncon, egy férfi a saját nővérét lőtte agyon egy zacskó jégkockáért. Nem lehet elfogni, megbilincselni a bűnözőket, nincs hova vinni őket, nincs épen maradt épület ahol őrizni lehetne őket, nincs bíróság, nincs ügyészség, de még papír vagy ceruza sincs.

A rendőrök közül is néhányan csatlakoztak a váratlanul jött nyárvégi szabadrablási akcióhoz. Szerda este az NBC televíziós csatorna esti hírösszefoglalójában a kővé meredt amerikai tévénézők láthatták, hogy az áruházat fosztogató bűnözők közé vegyülve két nevető feketebőrű rendőrnő egyenruhában, adóvevővel és pisztollyal az oldalán, térdig feltűrt nadrágban pakolta púposra a bevásárló kocsiját ruhákkal és kocsinként minimum 10-12 pár cipővel. A New Orleans Times-Picayune nevű újság szerdai számában megírta, hogy a riporterei látták és videóra vették, mikor egy másik egyenruhás New Orleans-i rendőr óvatosan kitolta a bevásárló kocsiját az áruházból, majd futva indult a szolgálati autója felé egy 27 inches televizióval és egy nagy dobozos vadonatúj személyi számítógéppel.

Jelenleg még nem csak a helyi hatóságok, de a helyszínre a szomszédos államokból egyre nagyobb számban érkező hadsereg, a Nemzeti Gárda tagjai és a kétéltű járműveken közlekedő katonai, rendőri alakulatok sem tudnak megbirkózni a feladatokkal. A kimosott temetőkből az utak felett álló vízben lebegnek a koporsók, az utakat, utcákat több méter magasan elöntötte az árvíz, a környező tavak és mocsarak víze és állatvilága keveredik a városi csatornák szennyvizével és sok régi és új emberi holttest és állattetem úszik és oszladozik a rendkívül magas páratartalmú, 32-34 C fokos hőségben. Most a legnagyobb feladatnak a rend és a közbiztonság helyreállítása mellett az egyre biztosabbnak tűnő súlyos kolera- és egyéb járványveszély elhárítása tűnik.

Dennis Hastert, a kongresszus elnöke, az Egyesült Államok sorrendben harmadik legmagasabb rangú politikai vezetője (az elnök és az alelnök után) csütörtök késő este egy chicagói lapnak adott, nagy megdöbbenést kiváltó nyilatkozatában kijelentette, hogy semmi értelme a várost újjáépíteni. New Orleanst nemcsak a Katrina hurrikán okozta árvíz,hanem saját lakói is megsemmisítették. Az egészségügyi helyzet óráról órára romlik, a gyönyörű, különleges hangulatú, egykor nagy történelmi és kulturális múlttal rendelkezett New Orleansban a káosz és az anarchia csütörtök estére teljesen átvette a hatalmat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.