Megköszönte bizalmát és sajnálattal értesítette a Deport 56 elnökét a Miniszterelnöki Hivatal titkárságvezetője arról, hogy a kormány nem rendelkezik hatáskörrel és jogkörrel abban, hogy panasza és kérése ügyében eljárjon. Szerdahelyi Szabolcs ugyanis megküldte Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek is azt a panaszbeadványt, amelyet az ORFK Nemzeti Nyomozó Irodájához nyújtott be a Szatmári-ügy kapcsán. Ismert: a Nemzeti Nyomozó Iroda szeptember elején elutasította a Deport 56 elnökének feljelentését, amelyet Szatmári Tibor és Szatmári Ildikó ellen tett kémkedés bűntettének alapos gyanúja miatt, hivatkozva a Nemzetbiztonsági Hivatal anyagára. A miniszterelnöki titkárság továbbá arra kérte Szerdahelyi Szabolcsot, hogy „ügyében továbbra is az ORFK törvényben biztosított lehetőségeit vegye igénybe”.
A Deport 56 elnöke Gyurcsány Ferencnek címzett válaszlevelében közli, nem a „bizalom” jele volt, hogy megküldte a panaszt. „Természetesen tudjuk, hogy a kormány nem rendelkezik sem hatáskörrel, sem jogkörrel abban, hogy a panaszbeadvány jogorvoslati részében döntsön” – olvasható a dokumentumban.
Szerdahelyi Szabolcs úgy látja, a kormánynak arra hatásköre van, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatalnál és a rendőrségnél folyó esetleges törvénytelen gyakorlatot felszámolja, vagy a törvény módosítására javaslatot tegyen az Országgyűlésnél.
Emlékezetes: a Deport 56 elnöke szeptember közepén emelt panaszt feljelentése elutasítása ellen, illetve nyomozás elrendelését kérte a Nemzeti Nyomozó Irodánál a kémügyben. Szerdahelyi szerint a napvilágra került Szatmári-ügyben a bűnüldöző hatóságoknak kötelelzően el kellene járniuk, mivel nincs olyan törvényi rendelkezés, amely a Nemzetbiztonsági Hivatal belátásától tenné függővé a nyomozás elrendelését kémügyekben. „Nincs olyan törvényi rendelkezés, amely kémügyekben – a legalitás elvének áttörésével – a Nemzetbiztonsági Hivatal belátásától tenné függővé a nyomozás elrendelését” – írta a rendőrségnek címzett levelében Szerdahelyi Szabolcs, aki szerint „a napvilágra került Szatmári-ügyben a bűnüldöző hatóságoknak kötelelzően el kellene járniuk. Mindenki, aki részt vesz az ügy esetleges eltusolásában, bűncselekményt követ el” – olvasható a Deport 56 elnökének levelében.
Gyurcsány Ferenc szeptember 28-án megkapta a nemzetbiztonsági államtitkár jelentését a sajtóban „kémtörténetként„ emlegetett ügyről – mondta Batiz András. A miniszterelnök még augusztus 29-én kért Tóth András vizsgálatáról tájékoztatást, szeptember végi határidővel – emlékeztetett a kormányszóvivő. Mint mondta, a kormányfő áttanulmányozza a dokumentumot, ha ezután szükségesnek tart bármilyen lépést megtenni, arról tájékoztatást adnak. A jelentés tartalma nem nyilvános – tette hozzá Batiz András.
Pár nap alatt ez a sokadik földrengés volt ebben a magyar városban
