Hárítja a kémügyet a kormány?

Megfelelő hatás- és jogkör hiányára hivatkozva utasította el a Deport 56 elnökének panaszát és kérését kémügyben a Miniszterelnöki Hivatal titkárságvezetőjén keresztül a kormány. Szerdahelyi Szabolcs ismét levélben fordul a miniszterelnökhöz, mert úgy látja, a kormánynak arra hatásköre van, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatalnál és a rendőrségnél folyó esetleges törvénytelen gyakorlatot felszámolja.

Ottlik Judit
2005. 09. 30. 10:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megköszönte bizalmát és sajnálattal értesítette a Deport 56 elnökét a Miniszterelnöki Hivatal titkárságvezetője arról, hogy a kormány nem rendelkezik hatáskörrel és jogkörrel abban, hogy panasza és kérése ügyében eljárjon. Szerdahelyi Szabolcs ugyanis megküldte Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek is azt a panaszbeadványt, amelyet az ORFK Nemzeti Nyomozó Irodájához nyújtott be a Szatmári-ügy kapcsán. Ismert: a Nemzeti Nyomozó Iroda szeptember elején elutasította a Deport 56 elnökének feljelentését, amelyet Szatmári Tibor és Szatmári Ildikó ellen tett kémkedés bűntettének alapos gyanúja miatt, hivatkozva a Nemzetbiztonsági Hivatal anyagára. A miniszterelnöki titkárság továbbá arra kérte Szerdahelyi Szabolcsot, hogy „ügyében továbbra is az ORFK törvényben biztosított lehetőségeit vegye igénybe”.

A Deport 56 elnöke Gyurcsány Ferencnek címzett válaszlevelében közli, nem a „bizalom” jele volt, hogy megküldte a panaszt. „Természetesen tudjuk, hogy a kormány nem rendelkezik sem hatáskörrel, sem jogkörrel abban, hogy a panaszbeadvány jogorvoslati részében döntsön” – olvasható a dokumentumban.
Szerdahelyi Szabolcs úgy látja, a kormánynak arra hatásköre van, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatalnál és a rendőrségnél folyó esetleges törvénytelen gyakorlatot felszámolja, vagy a törvény módosítására javaslatot tegyen az Országgyűlésnél.

Emlékezetes: a Deport 56 elnöke szeptember közepén emelt panaszt feljelentése elutasítása ellen, illetve nyomozás elrendelését kérte a Nemzeti Nyomozó Irodánál a kémügyben. Szerdahelyi szerint a napvilágra került Szatmári-ügyben a bűnüldöző hatóságoknak kötelelzően el kellene járniuk, mivel nincs olyan törvényi rendelkezés, amely a Nemzetbiztonsági Hivatal belátásától tenné függővé a nyomozás elrendelését kémügyekben. „Nincs olyan törvényi rendelkezés, amely kémügyekben – a legalitás elvének áttörésével – a Nemzetbiztonsági Hivatal belátásától tenné függővé a nyomozás elrendelését” – írta a rendőrségnek címzett levelében Szerdahelyi Szabolcs, aki szerint „a napvilágra került Szatmári-ügyben a bűnüldöző hatóságoknak kötelelzően el kellene járniuk. Mindenki, aki részt vesz az ügy esetleges eltusolásában, bűncselekményt követ el” – olvasható a Deport 56 elnökének levelében.

Gyurcsány Ferenc szeptember 28-án megkapta a nemzetbiztonsági államtitkár jelentését a sajtóban „kémtörténetként„ emlegetett ügyről – mondta Batiz András. A miniszterelnök még augusztus 29-én kért Tóth András vizsgálatáról tájékoztatást, szeptember végi határidővel – emlékeztetett a kormányszóvivő. Mint mondta, a kormányfő áttanulmányozza a dokumentumot, ha ezután szükségesnek tart bármilyen lépést megtenni, arról tájékoztatást adnak. A jelentés tartalma nem nyilvános – tette hozzá Batiz András.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.