Harminc éve történt a Malév gép tragédiája

Éppen ma 30 éve zuhant a Földközi-tengerbe a Malév bejrúti járata, fedélzetén 50 utassal és 10 fős személyzettel. A utasszállító tragédiájának körülményeit máig homály fedi – az áldozatokra gyászmisével emlékeztek a Szent István-bazilikában

MNO
2005. 09. 30. 18:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tragédia mindössze 8 perccel a libanoni leszállás előtt történt. Azóta sem tudni, hogy mi történt a géppel, ugyanis az ügy részleteit már a kezdetektől homály fedi.
A TU-154-es gép 1975 szeptember 30-án este indult el Ferihegyről Bejrútba, oda azonban már érkezett meg. A külföldi hírügynökségek néhány óra múlva már jelentették a katasztrófát, a Kossuth Rádió azonban csak a délelőtt 10 órás hírekben szólhatott róla először.

Arról, hogy mi okozhatta a gép tragédiáját, mind a mai napig csak feltételezések vannak. Az biztos, hogy Bejrútban 1975-ben polgárháború dúlt, veszélyes volt a légtér is, ezért a légitársaságok sorra törölték bejrúti járataikat. A Malév és néhány más társaság azonban nem állította le a gépeket.

Három feltételezés van. Az egyik, hogy bomba robbant a fedélzeten, a másik, hogy valamilyen rakétával a vízről, vagy a szárazföldről lelőtték, a harmadik pedig, hogy egy vadászgép lőtte le a repülőgépet. Ez a feltételezés látszik pillanatnyilag a legvalószínűbbnek.

A tragédia okának feltárását nagyban segítené, ha 30 év után sikerülne a felszínre hozni a több száz méteres mélységből a gép roncsait. Erre talán lehet némi esély, mert az Országgyűlés tavaly egy százmillió forintos kegyeleti alap létrehozásáról döntött.
(hirado.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.