A csíkszentgyörgyi rendőrőrsön Vlad Urzica rendőr és egy rendőrtársa megverték a helybéli János Elemért, mert nem beszélt jól románul. Történt ez a romániai demokrácia 16. évében, egészen pontosan 2005. szeptember ötödikén délelőtt 11–12 óra között – tudósít a Hargita Népe.
Az áldozat azért kapott meghívót a rendőrségtől, mert vitája volt egy falutársával egy legelő okán, s kölcsönös szitkok hangzottak el. Be is ment az őrsre, s amikor mondta, hogy kéne valaki, aki fordítson, „Vlad nekem esett s elkezdett ököllel ütni, amikor leestem, rugódni a másikkal együtt”. János Elemér megpróbált kimenekülni az őrsről, ki is jutott az épületből és segítségért kiáltott, ám Vlad Urzica utánaszaladt, leütötte s visszahúzta az őrsre, ahol tovább verték, s szidták őt, az anyját, a magyar nyelvet, a magyarokat. Miután megelégelték, kidobták. János Elemér segélykiáltását többen hallották, amikor menekülni próbált, többen látták, de beavatkozni senki sem mert. Egy tanúnak viszont volt bátorsága vállalni a látottakat – írja Szondy Zoltán a csíkszeredai napilapban.
Halmágyi Imre elmondta: „Szekérrel mentem el a rendőrség előtt, s annyit láttam, hogy Elemér kifutott, s kiáltotta: segéljetek, mert ölnek meg. Vlad utánajött, leütötte s visszavitte. Nem mertem utánamenni, öreg vagyok, s féltem, mert Vlad nagyon vad. Többeket megvert.„
János Elemér szeptember 21-én a Hargita megyei prefektúrán, panaszt tett a történtek miatt – derül ki a cikkből. Panaszához csatolta a 2005. szeptember 21-én kelt, 775-ös számú törvényszéki orvosi bizonylatot, mely alátámasztja, hogy alapos verést kapott, mely 7–9 nap gyógyulást igényel. Véletlenül vagy óvatosságból, nem tudni, mindenesetre tény, hogy a bizonylatban az áll, hogy János Elemért azért verték meg, mert „beszélt románul” (a vorbit romaneste). Ennyit a hivatalos papírokról – teszi hozzá a szerző.
A megyei rendőr-felügyelőség szóvivője közölte a Hargita Népével, hogy a megyei rendőrparancsnok a panasz tudomásulvétele után azonnal utasítást adott egy vizsgálócsoport megalakítására, s ezek már a helyszínen is vannak. „Ha beigazolódik, hogy jogos a panasz, az ügyet átadjuk az ügyészségnek„ – mondta Daniela Crisan.
Szondy Zoltán a lapban hozzáfűzi: több ismerőse van Csíkszentgyörgyön, „s nem ez az első eset, amikor panasz van Vlad Urzica rendőrre, többen vádolták meg: „irgalmatlan rendőr”, „gyűlöli, aki nem tud románul„. Vitézségéről elegendő annyit írni, hogy János Elemér 1978 óta nyilvántartott szívbeteg, öt esztendeje betegnyugdíjas. Bezzeg a múlt héten, amikor a falubeli romák között tört ki verekedés, egy szemtanú szerint 'Vlad s társa odamentek, azzal fordultak meg s futottak is el, ez a Vlad úgy szaladt, ahogy csak bírt'. Na ja, a romák valószínűleg nem voltak se nyugdíjasok, se szívbetegek. De várjuk meg a vizsgálat eredményét.”
Lecserélték a Wass Albert emléktábláját
A beszterce-naszódi (Bistrita-Nasaud) Vice általános iskolájában Wass Albert szobrának eltávolítása után most az emléktáblát is leszedték az iskola faláról – tudósít a Krónika című kolozsvári napilap.
A színmagyar faluban a Wass Albert nevét viselő iskola udvarán 2001 októberétől állt az erdélyi író mellszobra, melyet 2003-ban ügyészi eljárással távolíttatott el a szomszéd település ortodox papja, a Nagy-Románia Párt tagja.
Az épület falán az intézmény hivatalos nevének megfelelően továbbra is tábla hirdette: Wass Albert Általános Iskola. Helyére román nyelvű táblát helyeztek, amelyen ez áll: Vicei Általános Iskola. Ezt a táblát most mindenféle hivatalos felszólítás nélkül a falról leszerelték, helyette a Vicei Általános Iskola feliratot helyezték el. A kisközség közigazgatásilag Apanagyfaluhoz tartozik, ennek polgármestere, Ioan Muresan valószínűleg magánszorgalomból távolíttatta el az emléktáblát, a román sajtóban ugyanis több támadás érte a nyár folyamán az elismert magyar írót.
Magyar Péter a lejtőn: Török Gábor után Hann Endrét is pofon csapta a könyörtelen igazság
