Orbán Viktor úgy látja: a következő hetekben Gyurcsány Ferenc őt fogja támadni. – Mindannyian olvashattuk az elmúlt napokban: az MSZP-hez amerikai válságtanácsadók érkeztek. A tanácsadók megmondták, mi a pálya: a miniszterelnök személyesen támadja a volt miniszterelnököt. Ez fog történni a következő hetekben és napokban; provokálni fognak, nekem pedig az a dolgom, hogy ne vegyem fel a kesztyűt, ne engedjem, hogy a magyar közélet két ember személyeskedő vitájává silányuljon – jelentette ki a Fidesz elnöke a Hír Televíziónak adott péntek esti interjújában. A volt kormányfő arra a kérdésre reagált, miért nem válaszolt a Gyurcsány Ferenc hétfői napirend előtti felszólalásárában hozzá intézett „kirohanásra”. Mint mondta: a kormánypártok azt hiszik, hogy a politika lényege a vita. – Valóban fontos dolog, de a kormányzás lényege nem a vita, hanem a döntés, a cselekvés – vélekedett. – Mivé válik a belpolitika, ha a parlamenti ülésszak első napján, ahelyett, hogy az ország ügyeiről lenne szó – arról, hogy elérte a munkanélküliség a 400 ezeret, hogy anyaotthonokban, idősek otthonában nem tudják kifizetni a közüzemi számlákat, hogy családok egyre rosszabbul élnek –, ehelyett a két miniszterelnök mindenféle csetepatéba bocsátkozik. Ha már az egyik megtette, legalább a másik ne tegye – vélekedett Orbán Viktor, hangsúlyozva: igyekszik inkább a kormányzással, a közélettel és a politkával szembeni komoly elvárásokat, és nem pedig a médiáét és a tanácsadókét kielégíteni. A miniszterelnök beszédével kapcsolatban még annyit mondott: „lehetett látni az erőlködést”. – Megmondták a tanácsadók: provokáld, kényszerítsd vitára bármi áron. Az ember látja kívülről, hogy szerepjátszásról van szó – mondta.
– Nem érdemes azon a szinten vitatkozunk, ahol a miniszterelnök úr próbálkozik – ez félértelmiségi félideológia a publicisztika határmezsgyéjén. Beszéljünk konkrét dolgokról! Az embereknek nem idológiai problémáik vannak, hanem konkrét nehézségeik. Erről kell beszélni, ezen kellene segíteni – szögezte le Orbán Viktor, aki a privatizációval kapcsolatban úgy fogalmazott: „a mi álláspontunk az, hogy nem szabad engedni, hogy egy kapuzárás előtti pánik-lendülettel kisöpörjék a kincstárt”. A gazdaság állapotáról szólva komolytalannak nevezte a szocialista szlogeneket. – Van néhány jó mondatuk. Ezek a kedvenceink: „kirobbanóan sikeres a magyar gazdaság”, „nagy a jólét”, „bennünket irigyel Németország, Olaszország és Spanyolország”. Ezen a szinten megint nem érdemes folytatni a vitát, mert ez úgy komolytalan, ahogy van – vélekedett a Fidesz elnöke, aki szerint arról van értelme beszélni, hogy nő a munkanélküliek száma, az államadósság hétről hétre emelkedik. – Az a dolgunk, hogy világosan értsük meg: milyen problémák vannak ma Magyarországon, az emberek mitől szenvednek, és mondjuk meg, hol vannak azok a pontok, ahol tudunk segíteni, milyen döntéseket fogunk hozni ennek érdekében. Elemezni, összefoglalni, cselekedni. A lényeg a cselekvés – a tett mindig az első, a szó a második – hangsúlyozta Orbán Viktor, hozzátéve: beszédekkel nem lehet megváltoztatni a valóságot. Ahhoz tettek kellenek: adócsökkentés, a kis- és középvállalkozások támogatása, közmunkaprogramok – sorolta.
A gazdasági konzultációval kapcsolatban elmondta: a gazdaság minél több szereplőjével kell egyeztetni arról, hogy pontosan hol kell beavatkozni a kormánynak a gazdasági folyamatokba. – Abban egyetértés látszik kibontakozni, hogy ez az adócsökkentés kellene hogy legyen – fogalmazott a Fidesz elnöke, hozzátéve: radikális adócsökkentés segíthet csak abban, hogy Magyarországon a munkanélküliséget le lehessen szorítani, és az emberek ne érezzék bizonytalannak az állásukat. – Kis- és középvállalkozók, nagytőkések, illetve akik a non-profit szektorban dolgoznak, illetve az érdekvédőknek van világos elgondolásuk arról, hogy mit kellene tenni – mondta Orbán Viktor, aki szerint annyi a teendő, hogy összegyűjtsék ezeket az elgondolásokat, egy koncepció keretébe foglalják, s ezt követően döntsenek az ütemezésről, majd végrehajtsák.
A nemzeti vagyonszerződéssel kapcsolatban a Fidesz elnöke elmondta: ha a kormány nem fogadja el, hogy a tartósan állami tulajdonban maradó vagyontárgyak körét egy olyan törvényben határozzák meg, amelyet csak kétharmados parlamenti többséggel lehet módosítani, akkor a Fidesz megteszi, amennyiben megnyeri a választásokat – ha marad még valami – fűzte hozzá.
Őrült végjáték: csodagól döntött a Real Madrid rekordot jelentő mérkőzésén
