Példájával kötelez a „legnagyobb magyar”

Az egyik leggazdagabb főúri családból származott Széchenyi István, aki ezen a napon született 1791-ben. Műveiben többször megvallotta, hogy vagyonosságának arányában nagy kötelességei is vannak hazája iránt. Ezeket a kötelességeit lelkiismeretesen teljesítette.

MNO
2005. 09. 21. 16:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

1791-ben ezen a napon született Széchenyi István Bécsben, az Augarten-palotában, amelyet a császár hosszabb időre átengedett a Széchenyi családnak, éppen István édesanyjának betegeskedése miatt.

Csak töredékes felsorolás arról, mit köszönhet a nemzet Széchenyi Istvánnak: a Magyar Tudományos Akadémia, a Duna szabályozása, a Vaskapu hajózhatóvá tétele, a dunai és a balatoni gőzhajózás, az első magyar híd a Dunán: a Lánchíd, ehhez kapcsolódóan a nemesség nemfizetési kiváltságának megtörése, az Országos Gazdasági Egyesület, a selyemhernyó-tenyésztés, Pesti Nemzeti Casino. Lóverseny Egyesület, a Magyar Színház, a Kereskedelmi Csarnok, a Hengermalom és Gépgyár, és egyáltalán: küzdelem a magyar nyelv használatáért.

Annak ellenére, hogy – mint egy kortársa fogalmazott –„tevékenysége több oldalról megzsibbasztatott. Nincs példa arra hazánkban, hogy bárki a köznek tett annyi fontos szolgálatokért oly csekély elismerésben részesült volna, mint gróf Széchenyi István.” Gondolkodjunk el; hátha törleszthetünk az adósságból – olvasható a Magyar Rádió honlapján.

Széchenyi Istvánra egyébként bécsi szülőházánál emlékezett a Magyar Országgyűlés küldöttsége. A képviselők a legnagyobb magyar születésnapján megkoszorúzták a ház falán elhelyezett emléktáblát. Az eseményen részt vettek a bécsi magyar nagykövetség és a Collegium Hungaricum, magyar kulturális intézet vezető munkatársai, valamint az ausztriai magyarság képviselői.

Széchenyi-díjat kapott Kondor Katalin

Széchenyi István születésének évfordulóján ünnepséget tartott a Széchenyi Társaság. Délután fél 5-kor az MTA előtti téren megkoszorúzzák szobrát, majd az Akadémia dísztermében emléküléssel és kitüntetések átadásával folytatódott a megemlékezés.

Rubovszky András, a Széchenyi Társaság főtitkára a Magyar Rádiónak elmondta: 1991 óta adják ki ezen alkalommal a Széchenyi Társaság díját. Ez egy Széchenyi-plakett. A diploma erkölcsi megbecsülést akar nyújtani azoknak, akik hosszú évtizedeken keresztül a maguk szakmájában a magyar nemzeti érdekekért, a gazdaságért, a tudományért egyforma intenzitással s abszolút tiszta és megfelelő erkölcsiséggel dolgoznak. Az idei szónok Duray Miklós volt.

Az idei kitüntetettek között szerepel Rubik Béla, aki 25 éve dolgozik Dél-Szlovákiában a magyarság körében; Horváth István professzor, Jelenits István piarista tanár, Kondor Katalin és Oplatka András, a Neue Züricher Zeitung szerkesztője.

Oplatka nemrég német nyelven megjelentetett egy Széchenyi-kötetet, ezáltal népszerűsítette német nyelvterületen a Széchenyi munkásságát.

radio.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.