1791-ben ezen a napon született Széchenyi István Bécsben, az Augarten-palotában, amelyet a császár hosszabb időre átengedett a Széchenyi családnak, éppen István édesanyjának betegeskedése miatt.
Csak töredékes felsorolás arról, mit köszönhet a nemzet Széchenyi Istvánnak: a Magyar Tudományos Akadémia, a Duna szabályozása, a Vaskapu hajózhatóvá tétele, a dunai és a balatoni gőzhajózás, az első magyar híd a Dunán: a Lánchíd, ehhez kapcsolódóan a nemesség nemfizetési kiváltságának megtörése, az Országos Gazdasági Egyesület, a selyemhernyó-tenyésztés, Pesti Nemzeti Casino. Lóverseny Egyesület, a Magyar Színház, a Kereskedelmi Csarnok, a Hengermalom és Gépgyár, és egyáltalán: küzdelem a magyar nyelv használatáért.
Annak ellenére, hogy – mint egy kortársa fogalmazott –„tevékenysége több oldalról megzsibbasztatott. Nincs példa arra hazánkban, hogy bárki a köznek tett annyi fontos szolgálatokért oly csekély elismerésben részesült volna, mint gróf Széchenyi István.” Gondolkodjunk el; hátha törleszthetünk az adósságból – olvasható a Magyar Rádió honlapján.
Széchenyi Istvánra egyébként bécsi szülőházánál emlékezett a Magyar Országgyűlés küldöttsége. A képviselők a legnagyobb magyar születésnapján megkoszorúzták a ház falán elhelyezett emléktáblát. Az eseményen részt vettek a bécsi magyar nagykövetség és a Collegium Hungaricum, magyar kulturális intézet vezető munkatársai, valamint az ausztriai magyarság képviselői.
Széchenyi-díjat kapott Kondor Katalin
Széchenyi István születésének évfordulóján ünnepséget tartott a Széchenyi Társaság. Délután fél 5-kor az MTA előtti téren megkoszorúzzák szobrát, majd az Akadémia dísztermében emléküléssel és kitüntetések átadásával folytatódott a megemlékezés.
Rubovszky András, a Széchenyi Társaság főtitkára a Magyar Rádiónak elmondta: 1991 óta adják ki ezen alkalommal a Széchenyi Társaság díját. Ez egy Széchenyi-plakett. A diploma erkölcsi megbecsülést akar nyújtani azoknak, akik hosszú évtizedeken keresztül a maguk szakmájában a magyar nemzeti érdekekért, a gazdaságért, a tudományért egyforma intenzitással s abszolút tiszta és megfelelő erkölcsiséggel dolgoznak. Az idei szónok Duray Miklós volt.
Az idei kitüntetettek között szerepel Rubik Béla, aki 25 éve dolgozik Dél-Szlovákiában a magyarság körében; Horváth István professzor, Jelenits István piarista tanár, Kondor Katalin és Oplatka András, a Neue Züricher Zeitung szerkesztője.
Oplatka nemrég német nyelven megjelentetett egy Széchenyi-kötetet, ezáltal népszerűsítette német nyelvterületen a Széchenyi munkásságát.
radio.hu
A balesete után Tadej Pogacar üzent a gyűlölettől rettegő riválisának
