Privatizációs botrányok érnek a térségben

Szabálytalanságok kísérték a legnagyobb lengyel biztosítótársaság, a PZU privatizálásának körülményeit az ügyletet vizsgáló parlamenti bizottság szerint, mely a privatizációs megállapodás felbontására szólított fel, valamint személyi felelősségrevonást követel. Romániában eközben a Petrom magánkézbe adása borzolja tovább a kedélyeket, melynek kapcsán az elnök közölte, felülvizsgáltatja az olajtársaság privatizációját.

MNO
2005. 09. 20. 8:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szabálytalanságok kísérték a PZU eladását – állapította meg a legnagyobb lengyel biztosítótársaság privatizálásának körülményeit vizsgáló parlamenti bizottság, amely ezért a privatizációs megállapodás felbontására szólította fel Jacek Socha kincstári minisztert – számol be a Warsaw Business Journal. Amenniyben a miniszter nem tesz eleget a felszólításnak, a testület jogi úton keresi a megállapodás érvénytelenítését.

A vizsgálóbizottsági állásfoglalása szerint Jerzy Buzek korábbi miniszterelnököt terheli a politikai felelősség a kialakult helyzetért, s a kétes ügyletben részt vállalt a korábbi kincstári miniszter is, akinek bíróság előtt kell felenie ezért – számol be a gazdasági lap.

A román elnök felülvizsgáltatja a Petrom olajtársaság privatizációját. A Petrom többségi részét tavaly az osztrák OMV vásárolta fel. Traian Basescu kétségeit hangoztatta a privatizáció „korrektségét„ illetően. Bár részletekbe nem bocsátkozott, szakértői és tanácsadói a napokban átvizsgálják a privatizációs szerződést. Basescu azt is közölte, hogy a felülvizsgálatot követően az ügylet feltételeit a nyilvánosság is megismerheti. A román lapok amerikai útja alkalmával idézték Basescut, aki kijelentette, hogy Románia hibát követett el, amikor teljes nyersolajkészletét egyetlen magáncég kezébe adta.

Az OMV 2004. július 23-án vásárolta fel a Petrom egyharmadát 669 millió euróért, s kötelezettséget vállalt arra, hogy újabb 723–860 millió euróért 51 százalékra növeli 33,34 százalékos részét. Az OMV átvette a Petrom 292 millió eurós tartozásait is. A másik két pályázó a magyar Mol és az amerikai Occidental Oil and Gas volt.

(MNO, Világgazdaság, Warsaw Business Journal)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.