Schröder nagyzási hóbortja

A németek több mint kétharmada elégedetlen a minapi választások kimenetelével – írja a Der Spiegel egy közvélemény-kutatásra hivatkozva. A Frankfurter Allgemeine Zeitung Schröder vasárnapi viselkedését részletezi, s „választások utáni nagyzási hóbortról” ír.

2005. 09. 21. 6:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali-liberális hírmagazin szerint a németek több mint kétharmada elégedetlen a Bundestag választások kimenetelével. A Forschungsgruppe Wahlen közvélemény-kutató intézet által telefonon megkérdezett 1111 személy alig 23 százaléka nyilatkozott pozitívan a vasárnapi választások végeredményéről. Rendkívül elégedetlennek tűnnek az FDP hívei (88 százalékkal), akiket szorosan követnek az unió pártok szimpatizánsai (81 százalékkal). De még a Baloldali Párt választóinak 69, a zöldek 68 százaléka, sőt még az SPD híveinek többsége is csalódott. Az 1998-as választásokat követően a polgárok 60, 2002-ben 45 százaléka megelégedéssel vette tudomásul a voksolás kimenetelét.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív napilap kiadója, Frank Schirrmacher A felháborító című írásában foglal állást Gerhard Schröder vasárnapi viselkedéséről, mely – írja – az egész német közvéleményt megdöbbentette . Szerinte úgy tűnt: Schröder saját önszuggesztiójának áldozata, csakhogy ez a „választások utáni nagyzási hóbort” – amiről később a hesseni miniszterelnök, Roland Koch beszélt – már egyáltalán nem volt olyan mulatságos, amilyen még Franz Josef Strauß esetében lehetett. – Egy döbbent nemzet tapasztalhatta, milyen lehet, ha valaki pillanatok alatt hatályon kívül kívánja helyezni a demokratikus játékszabályokat. Eddig csak az irodalomból – főként a latin-amerikaiból – ismertük, hogy valamely tábornok saját nagyságától elbódulva közönség szeme láttára veszíti el önuralmát.

Természetesen Schröder nem egy dél-amerikai pátriárka, és fényévekre található olyan „színtiszta demokratáktól” mint Putyin, mégis vasárnap este tudatosan – vagy a magas endorphin-koncentráció miatt – néhány percre a karizmatikus uralkodót alakította, aki olyan támogatásra is képes alapozni, ami még erősebb, még tartalmasabb, mint maga a választási eredmény – írja Schirrmacher, idézve Schröder mondatait: „Na figyuzz, micsoda hátrányledolgozást eredményezett a választási kampány a társadalomban, ami a tartalmi összehasonlításon túl a cselekvő személyek összehasonlítását is eredményezte, és ezért sem szólhat arról a történet, hogy egyesek bizonyos hatalmi igényeket pusztán formális okokra alapozzanak, bármennyire is szeretnék.” Ez volt az est döntő mondata, amikor a hallgatóknak fel kellett tenni a kérdést: mit is gondolt Schröder voltaképp, amikor „formális okokról” szólt. A tények alapján úgy tűnik: a választási eredményre gondolt.

Az a rabiátus, majdnem brutális mindenhatóság érzés, amivel Schröder vasárnap nem csak a moderátorokat, hanem a német közvéleményt is majdhogynem letámadta a kancellár, lehetett az az eszköz, ami a Bundestag feloszlatását és az előrehozott választásokat is kiváltotta – írja a lap, hozzátéve: Schrödernek nem csak lehetősége, de kötelessége is lett volna, hogy ezen az estén valamit mondjon arról, vajon megérte-e az országot ebbe a keserves önmagára találási folyamatba taszítani, és szólnia kellett volna arról is, hogyan értetik meg a lakossággal a szükséges reformokat. Ez volt az év leghangosabb órája, és csak a kommentátornak, Nikolaus Brendernek köszönhető, aki a kancellári hivatal méltóságát Schröder úrral szemben is megvédte, hogy nem ez lett egyúttal a legszégyenletesebb is – zárja cikkét a kiadó.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.