Súlyosbodik a botrány a súlyemelőknél

Tovább gyűrűzik a súlyemelők botránya, melynek legújabb fejezete, hogy befejezi pályafutását az olimpiai ezüstérmétől megfosztott Gyurkovics Ferenc. A sportoló nem adta nevét a Komáromi Lajos által összehívott sajtótájékoztatóhoz, melyen az athéni doppingügyeket tisztázták volna. A szövetség elnöke után Gyurkovicsot is megfenyegették.

MNO-összefoglaló
2005. 09. 26. 12:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Abbahagyja a versenyzést az olimpiai ezüstérmétől megfosztott és jelenleg eltiltását töltő súlyemelő, Gyurkovics Ferenc – hangzott el az MTV Nap-kelte című műsorában. A versenyző levelét még a mai nap folyamán eljuttatja a szövetséghez. Gyurkovics kijelentette, hogy nem adta nevét ahhoz a sajtótájékoztatóhoz, melyet Komáromi Lajos, a Magyar Súlyemelő Szövetség szombaton lemondott elnöke tervezett összehívni. A tájékoztatón az athéni olimpián történt doppingügyeket tisztázták volna.

Gyurkovics hozzátette: a sajtótájékoztató szervezői megkeresték, azonban ő a meghívásra egyértelmű igennel nem válaszolt. „Borzasztó kellemetlenül éreztem volna magam, hogy ha valami olyat kellett volna mondanom, amit én nem követtem el” – hangsúlyozta a sportoló, aki közölte azt is, hogy csak ugyanazt tudta volna elismételni, amit az olimpiai óta folyamatosan hangoztat.

Arra a kérdésre, miszerint Komáromi azt sejtette, hogy a sajtótájékoztatón megtörténik a leleplezés, és kiderül, hogy hamis vizeletet adtak le a versenyzők, Gyurkovics kijelentette: nem egyeztetett a sportvezetővel, és elmondása szerint sem a NOB, sem a WADA, sem a Nemzetközi Súlyemelő Szövetség nem vádolta meg őket manipulációval.

Ezzel szemben Varga László, Gyurkovics Ferenc edzője a műsorban azt közölte, hogy volt egyeztetés, melyen hárman vettek részt, és legalább három olyan megbeszélés történt, amiken ő is jelen volt. Varga szerint a megbeszélések célja az volt, hogy nyíltan beszéljenek az athéni történtekről, és öntsenek tiszta vizet a pohárba. Az edző közölte: az első megbeszélés után Gyurkovics türelmi időt kért, majd a továbbiakban már teljes mértékben hajlott az őszinte nyilatkozattételre.

Gyurkovics erre úgy reagált, hogy a hármas egyeztetés valóban megtörtént, azonban azokon nem adta beleegyezését ahhoz, hogy nevével sajtótájékoztatót hívjanak össze. Varga László újra megerősítette, hogy csak az első megbeszélésen nem adta ehhez nevét Gyurkovics, majd a folytatásban a sajtótájékoztató időpontját és helyét is kijelölték, és úgy váltak el egymástól, hogy azon találkoznak. A súlyemelő ismételten megerősítette, hogy nem adta nevét ehhez, és azt közölte, hogy őt ezzel kapcsolatban megfenyegették, azt üzenve neki, hogy amennyiben nem megy el a sajtótájékoztatóra, a következő doppingvizsgálata is pozitív lesz, ám azt nem árulta el, hogy ki volt ez a sportvezető. Gyurkovics úgy véli: ezzel az egész sportágat védi, ám megígérte, hogy hamarosan bejelenti, hogy ki volt a fenyegető.

Mint ismert, Komáromi Lajos, a Magyar Súlyemelő Szövetség (MSSZ) július óta hivatalban lévő elnöke szombaton mondott le posztjáról, miután két fenyegető telefonhívást is kapott. Komáromi hétfőre tervezett összehívni egy tájékoztatót, amin Gyurkovics Ferenccel, az olimpiai ezüstérmétől doppingvétség miatt megfosztott sportolóval állt volna a nyilvánosság elé, ám a telefonáló közölte vele: ha leleplező bejelentések hangzanak el az athéni manipulációkról, megnézheti magát. A sportvezető tiszta helyzetet akart teremteni a sportágban, ám úgy véli: erős érdekek szólnak amellett, hogy maradjon minden homályban. „Én befejeztem, és úgy látom, vége a magyar súlyemelésnek is, beláthatatlanok a következmények” – közölte lemondásának pillanatában az MSSZ volt elnöke.

Komáromi egy év alatt a szövetség harmadik elnöke volt. Az olimpia után rövid ideig Dolovai Tamás töltötte be a posztot, őt a korábbi keretorvos, Mezőfi Miklós követte, aki júniusban távozott a szövetség éléről. Ebben körejátszhatott a Sportegészségügyi Szakmai Kollégium állásfoglalása, miszerint az edzők, orvosok tudta, segítsége nélkül doppingolás nem történthet, vagyis felelőssé tették az athéni három lebukásért (Gyurkovics mellett Kovács Zoltánt és Kecskés Zoltánt érték doppingvétségen az ötkarikás játékokon).

Dolovai mindvégig arról beszélt, a nemzetközi szövetség manipulálta a leletek eredményét, személy szerint Aján Tamást téve felelőssé. Aján erre úgy reagált: feltételezi, hogy nem a saját vizeletükkel buktak le a versenyzők. A napokban a sportegyesületek egykori vezető orvosa, Szerdahelyi Szabolcs nyílt levelet írt Ajánnak, melyben arra kéri a sportvezetőt, hogy tárja fel végre lapjait.

(Forrás: hirado.hu, nso.hu, index.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.