Telítettek a hazai bölcsődék: a gyerekek 8 százalékának van hely

Telítettek a hazai bölcsődék, így ha jövőre például csak ezer anyuka élne a lehetőséggel, és gyes mellett visszamenne dolgozni, nem tudnák hová tenni a gyerekeket. Bár a Nemzeti Fejlesztési tervben új bölcsődék építése is szerepel, és növelik a férőhelyeket, valószínűleg ez sem lesz elég.

MNO
2005. 09. 09. 6:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon jelenleg 25 ezer bölcsődei férőhely van, a legtöbb helyen telítettek az intézmények – írja a hirado.hu.

Egy rendelet szerint minden 10 ezer fős településnek bölcsődét kellene nyitnia. Egy térkép is készült arról, hogy melyik megyében, hány településen hiányzik a bölcsi. A legtöbb kismama attól tart, hogy hiába mehet majd vissza dolgozni gyes mellett, nem lesz hova tenni a gyereket.

Gáspár Károly, a szakminisztérium gyermekvédelmi osztályvezetője szerint „a Nemzeti Fejlesztési Terv keretében kiírt pályázatok következtében sok új férőhelyre lesz lehetőség a következő időszakban. Így 6 teljesen új bölcsőde nyílik, illetve 9 bölcsőde komoly férőhelyszámmal bővül. Ez azt jelenti, hogy nagyjából 600 új férőhely lesz” – tette hozzá az osztályvezető.

Azonban valószínűleg ez sem lesz elég. Ha ugyanis a 162 ezer gyesen lévő anyukának csak az egy százaléka döntene úgy, hogy dolgozna, akkor is ezer gyereknek kellene helyet találni a már most is túlzsúfolt bölcsikben. Az unió elvárás a szerint 2010-re a 3 év alatti gyerekek legalább 30 százalékának kellene nappali ellátást biztosítani. Magyarországon jelenleg azonban mindössze 8 százalékuknak van helye.

(hirado.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.