1998-2003 között jelentősen csökkent a szegénység Magyarországon

A Világbank felmérése szerint 1998 és 2003 között 40 millióval csökkent az abszolút szegénységben élők száma Kelet-Közép-Európában és a volt szovjet részeken. Hazánkban volt a legkisebb a szegénység 2003-ban, de még így is a lakosság 12 százaléka tartozott a „gazdaságilag sebezhető” kategóriába. A Tárki 2003-as felmérése szerint a magyar lakosság 10,9 százaléka tekinthető szegények.

MNO
2005. 10. 13. 8:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Világbank jelentése szerint 1998 és 2003 közötti időszakban 40 millióval csökkent az abszolút szegénységi küszöb alatt élők száma Kelet-Közép-Európában és a volt szovjet köztársaságokban: 1998-ban még a lakosság ötöde élt a szegénységi küszöb (azaz napi 2,15 dollár, vagyis az árszínvonal-különbségeket is figyelembe véve évi 113 ezer forint) alatt, 2003-ban viszont már csak 12 százaléka. 2003-ban a vizsgált országok tekintetében – melyek közt nem szerepel Szlovákia, Csehország, Szlovénia és Horvátország – Magyarországon volt a legkisebb a szegénység: a Világbank adatai szerint statisztikailag nem volt kimutatható a napi 2,15 dollárnál kevesebből élők aránya – ám napi 4,30 dollárnál kevesebbje a lakosság 12 százalékának volt (ez a „gazdaságilag sebezhető” kategória).

Öt évvel korában még 2 százaléknyi szegény és további 18 százaléknyi „gazdaságilag sebezhető” ember élt Magyarországon. A jelentés szerint a szegénység mérséklődése – a régió országainak többségéhez hasonlóan – szinte kizárólag a gazdasági növekedésnek volt köszönhető, az egyenlőtlenség nem csökkent számottevően. Magyarországon a szegények 37 százaléka jön olyan családból, ahol senki sem dolgozik, vagyis a régió sok országával ellentétben a szegénység nagymértékben kötődik a munkaerőpiacról való kimaradáshoz – áll a jelentésben. Ez elsősorban az alacsony foglalkoztatási szinttel magyarázható, a magyar munkanélküliségi ráta ugyanis nem tekinthető magasnak. A magyar adatokból az is kiderül, hogy a szegénység nagy mértékben fenyegeti a gyerekeket.

A Tárki 2003-as felmérése alapján a magyar lakosság 10,9 százaléka tekinthető szegények, ha a vonalat a mediánjövedelem fele, azaz évi 275 800 forint alatti kereset alapján húzzuk meg – szubjektív tényezőket is bevonva azonban másfél-kétszeresére is nőhet ez az érték. Az akkori adatok szerint kilátástalan helyzetben van a népesség 2,8 százaléka. A tendenciákról elmondható, hogy az utóbbi években kismértékben nőtt a szegénység kiterjedtsége, miközben némileg enyhült annak mélysége. A leginkább veszélyeztetettek a legfeljebb általános iskolát végzettek, a munkanélküli vagy nem nyugdíjas inaktív és/vagy roma háztartásfők családjában élők, valamint a három- vagy ennél többgyermekes és az egyszülős háztartásban élők.

Erősödik a szegények és a cigányok lakóhelyi és iskolai szegregációja – mondta a Napi Gazdaságnak Ferge Zsuzsa, az ELTE Szegénységkutató Központjának vezetője. Bár a kormányzat lehetőségei korlátozottak, Ferge szerint leginkább a szegénység rövid távú enyhítése és újratermelődésének korlátozása területén lehetne eredményeket elérni. Ez azonban a sokat becsmérelt újraelosztás feladata lenne – ám ennek forrásai egy esetleges adócsökkentéssel tovább apadnának. A magyar újraelosztási arány eddig is jóval alatta volt az EU-15-ökének: 2002-ben a GDP 20 százaléka az ottani 27 százalékkal szemben.

(Napi Gazdaság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.