Nem óhajtjuk feladni az egyetlen olyan fórumot, amely a magyar jogrendszerben is szerepel és amely azt szolgálja, hogy rendezetett keretek között lehessen az összmagyar konszenzust kialakítani. A határon túli magyarok azt szeretnék, hogy a budapesti kormány ne döntsön róluk, nélkülük – mondta Kovács Miklós, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke a Duna Televíziónak.
– Nem tisztességes dolog az, hogy állandóan témákat rakunk az asztalra, de egyiket sem visszük tisztességesen végig, legyen az például a Szülőföld Alap. Létrehozták, tárgyalások voltak, a Tanács elkezdett működni, a mai napig nem írták ki például a pályázatokat – mondta Bugár Béla, a Magyar Koalíció Pártja elnöke. – Tehát akkor ne beszéljünk arról, hogy együtt akarunk működni, akkor beszéljünk arról, hogy kirakatpolitika folyik. A kárpátaljai és újvidéki magyar vezetők üdvözlik a nemzeti vízum bevezetését, ám attól tartanak: ez csak addig segíti a kapcsolattartást, amíg Magyarország a schengeni övezet részévé válik – fejtette ki Bugár.
Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke szerint a nemzeti vízum „kis lépés a gondok enyhítése terén”. – Ez közel sem akkora lépés, hogy ezért örömünkben hanyatt verjük magunkat, vagy pedig azt mondjuk, hogy ezért föladjuk a kettős állampolgárság kérdését. A határon túli magyar szervezetek képviselői Marosvásárhelyen azt hangsúlyozták, hogy a magyar-magyar kapcsolatok alapjának a magyarigazolványt tekintik – nyilatkozta Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke a Duna Televíziónak.
A tizennégy szervezet egyetért a magyar kormány szándékával, hogy az alkotmány külön fejezetben foglalkozzék a határon túli magyarok jogállásával, ugyanakkor bírálták is a kormányt a támogatások késlekedése miatt. A határon túli magyar szervezetek arra is felhívták a pártok figyelmét: nem szeretnék, hogy a határon túli magyarok kérdése megosztaná a pártokat a választási kampányban.
A marosvásárhelyi találkozó résztvevői a zárónyilatkozatban a elítélik a délvidéki magyarság elleni szerb megfélemlítési kísérleteket, támadásokat, és tettlegességeket, és kérik a nemzetközi fórumok és a magyar kormány határozott kiállását a vajdasági magyar közösség ügyében.
Zárónyilatkozat
A Határon Túli Magyar Szervezetek Fórumának marosvásárhelyi tanácskozásáról
A Határon Túli Magyar Szervezetek Fórumának tagszervezetei 2005. október 8-án az RMDSZ meghívására Marosvásárhelyen találkoztak. A tanácskozás résztvevői kölcsönösen tájékoztatták egymást az országaikban élő magyar közösségek helyzetéről, valamint véleményt cseréltek a magyar-magyar kapcsolatokat érintő kérdésekről.
1. A tanácskozás résztvevői egyetértenek a magyar kormány szándékával, hogy a Magyar Köztársaság Alkotmánya külön fejezetben foglalkozzék a határon túli magyarok jogállásával. Igényeljük, hogy az Alkotmány módosítását vitassák meg a Magyar Állandó Értekezlet szakmai bizottságai, majd a MÁÉRT plenáris ülése fogadja el. Az Alkotmány kiegészítése során elengedhetetlennek tartjuk a határon túli magyarok magyar nemzethez való tartozásának egyértelmű kinyilvánítását.
2. Továbbra is szorgalmazzuk a határon túli magyarok magyar állampolgárságának megadását. Magyarországra, valamint az Európai Unió más országaiba való beutazás tekintetében cél az akadálytalan határátlépés. Pozitívnak tartjuk a magyar kormány azon szándékát, hogy a nemzeti vízum intézményét Magyarország schengeni egyezményhez való csatlakozása után is fenn kívánja tartani. A magyar nemzethez való tartozás tekintetében, továbbá a kedvezmények, támogatások és utazási könnyítések esetében alapnak továbbra is a Magyar igazolványt tartjuk.
3. A határon túli programok finanszírozása tekintetében kérjük, hogy a magyar kormány tegyen eleget a törvényben előírt, valamint a kétoldalú szerződésekben vállalt kötelezettségeinek. A Fórum résztvevői fontosnak tartják a Szülőföld Alap létrejöttét, azonban ahhoz, hogy a támogatások terén konkrét eredményeket is fel lehessen mutatni, el kell hárítani a még meglévő akadályokat. Megfontolásra javasoljuk a nyugati magyar szervezetek tevékenységének támogatását.
4. A magyarságot érintő alapvető kérdések szükségessé teszik a Magyar Állandó Értekezlet mielőbbi összehívását, amely továbbra is a magyar-magyar kapcsolatok legfontosabb intézménye. Azt a gyakorlatot tartjuk elfogadhatónak, amely a nemzetpolitika kérdéseiben valódi partneri viszonyra épül. El kívánjuk kerülni azt, hogy a határon túli magyarok kérdése a közelgő magyarországi választási kampányban megosztó témává váljon.
5. A résztvevők üdvözlik, hogy Románia mielőbb csatlakozhat az Európai Unióhoz, és azt, hogy több parlament, köztük a Magyar Országgyűlés már ratifikálta a csatlakozási szerződést. Fontosnak tartjuk a Horvát Köztársasággal az EU csatlakozási, valamint Szerbia és Montenegróval a stabilitási és társulási egyezményről való tárgyalások megkezdését, mert érdekünk, hogy a Kárpát-medencei magyar közösségek az integráció révén akadálytalanul együtt lehessenek a jövőben.
6. Az EU integrációt kiemelten támogatjuk azért is, mert alapvető célkitűzésünk, a kisebbségi közösségek autonómiája csakis egy európai értékrend alapján valósulhat meg. Meggyőződésünk, hogy az autonómia különböző formái a kisebbségek megmaradásának és fejlődésének nélkülözhetetlen feltételei. A tanácskozás résztvevői üdvözlik, hogy az RMDSZ javaslatára a román kormány olyan kisebbségi törvénytervezetet nyújtott be a parlamentbe, amely a kulturális autonómia megvalósítását célozza.
7. A marosvásárhelyi találkozó résztvevői a leghatározottabban elítélik a délvidéki magyarság elleni szerb megfélemlítési kísérleteket, támadásokat, és tettlegességeket. Továbbra is kérik a nemzetközi fórumok és a magyar kormány határozott kiállását a vajdasági magyar közösség ügyében.
A dokumentumot ellátta kézjegyével mind a 13 résztvevő-szervezet képviselője, azaz:
Romániai Magyar Demokrata Szövetség
Magyar Koalíció Pártja
Vajdasági Magyar Szövetség
Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség
Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség
Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége
Magyar Egyesületek Szövetsége
Nyugat-Európai Országos Magyar Szervezetek Szövetsége
Észak-Amerikai Országos Magyar Szervezetek Szövetsége
Kanadai Magyar Kulturális Tanács
Az Európai Nemzeti Kisebbségeket Támogató Társaság
Latin-Amerikai Magyar Országos Szervezetek Szövetsége
Magyar Emberi Jogi Alapítvány (HHRF)
(radio.hu, erdély.ma)