A MÁÉRT mielőbbi összehívását sürgetik a határon túli magyarok

A Magyar Állandó Értekezlet (MÁÉRT) mielőbbi összehívását és partneri viszonyra épülő nemzetpolitikát szorgalmaznak a határon túli magyar szervezetek a marosvásárhelyen tanácskozuk után elfogadott zárónyilatkozat szerint.

MNO
2005. 10. 08. 17:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem óhajtjuk feladni az egyetlen olyan fórumot, amely a magyar jogrendszerben is szerepel és amely azt szolgálja, hogy rendezetett keretek között lehessen az összmagyar konszenzust kialakítani. A határon túli magyarok azt szeretnék, hogy a budapesti kormány ne döntsön róluk, nélkülük – mondta Kovács Miklós, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke a Duna Televíziónak.

– Nem tisztességes dolog az, hogy állandóan témákat rakunk az asztalra, de egyiket sem visszük tisztességesen végig, legyen az például a Szülőföld Alap. Létrehozták, tárgyalások voltak, a Tanács elkezdett működni, a mai napig nem írták ki például a pályázatokat – mondta Bugár Béla, a Magyar Koalíció Pártja elnöke. – Tehát akkor ne beszéljünk arról, hogy együtt akarunk működni, akkor beszéljünk arról, hogy kirakatpolitika folyik. A kárpátaljai és újvidéki magyar vezetők üdvözlik a nemzeti vízum bevezetését, ám attól tartanak: ez csak addig segíti a kapcsolattartást, amíg Magyarország a schengeni övezet részévé válik – fejtette ki Bugár.

Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke szerint a nemzeti vízum „kis lépés a gondok enyhítése terén”. – Ez közel sem akkora lépés, hogy ezért örömünkben hanyatt verjük magunkat, vagy pedig azt mondjuk, hogy ezért föladjuk a kettős állampolgárság kérdését. A határon túli magyar szervezetek képviselői Marosvásárhelyen azt hangsúlyozták, hogy a magyar-magyar kapcsolatok alapjának a magyarigazolványt tekintik – nyilatkozta Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke a Duna Televíziónak.

A tizennégy szervezet egyetért a magyar kormány szándékával, hogy az alkotmány külön fejezetben foglalkozzék a határon túli magyarok jogállásával, ugyanakkor bírálták is a kormányt a támogatások késlekedése miatt. A határon túli magyar szervezetek arra is felhívták a pártok figyelmét: nem szeretnék, hogy a határon túli magyarok kérdése megosztaná a pártokat a választási kampányban.

A marosvásárhelyi találkozó résztvevői a zárónyilatkozatban a elítélik a délvidéki magyarság elleni szerb megfélemlítési kísérleteket, támadásokat, és tettlegességeket, és kérik a nemzetközi fórumok és a magyar kormány határozott kiállását a vajdasági magyar közösség ügyében.




Zárónyilatkozat

A Határon Túli Magyar Szervezetek Fórumának marosvásárhelyi tanácskozásáról

A Határon Túli Magyar Szervezetek Fórumának tagszervezetei 2005. október 8-án az RMDSZ meghívására Marosvásárhelyen találkoztak. A tanácskozás résztvevői kölcsönösen tájékoztatták egymást az országaikban élő magyar közösségek helyzetéről, valamint véleményt cseréltek a magyar-magyar kapcsolatokat érintő kérdésekről.

1. A tanácskozás résztvevői egyetértenek a magyar kormány szándékával, hogy a Magyar Köztársaság Alkotmánya külön fejezetben foglalkozzék a határon túli magyarok jogállásával. Igényeljük, hogy az Alkotmány módosítását vitassák meg a Magyar Állandó Értekezlet szakmai bizottságai, majd a MÁÉRT plenáris ülése fogadja el. Az Alkotmány kiegészítése során elengedhetetlennek tartjuk a határon túli magyarok magyar nemzethez való tartozásának egyértelmű kinyilvánítását.

2. Továbbra is szorgalmazzuk a határon túli magyarok magyar állampolgárságának megadását. Magyarországra, valamint az Európai Unió más országaiba való beutazás tekintetében cél az akadálytalan határátlépés. Pozitívnak tartjuk a magyar kormány azon szándékát, hogy a nemzeti vízum intézményét Magyarország schengeni egyezményhez való csatlakozása után is fenn kívánja tartani. A magyar nemzethez való tartozás tekintetében, továbbá a kedvezmények, támogatások és utazási könnyítések esetében alapnak továbbra is a Magyar igazolványt tartjuk.

3. A határon túli programok finanszírozása tekintetében kérjük, hogy a magyar kormány tegyen eleget a törvényben előírt, valamint a kétoldalú szerződésekben vállalt kötelezettségeinek. A Fórum résztvevői fontosnak tartják a Szülőföld Alap létrejöttét, azonban ahhoz, hogy a támogatások terén konkrét eredményeket is fel lehessen mutatni, el kell hárítani a még meglévő akadályokat. Megfontolásra javasoljuk a nyugati magyar szervezetek tevékenységének támogatását.

4. A magyarságot érintő alapvető kérdések szükségessé teszik a Magyar Állandó Értekezlet mielőbbi összehívását, amely továbbra is a magyar-magyar kapcsolatok legfontosabb intézménye. Azt a gyakorlatot tartjuk elfogadhatónak, amely a nemzetpolitika kérdéseiben valódi partneri viszonyra épül. El kívánjuk kerülni azt, hogy a határon túli magyarok kérdése a közelgő magyarországi választási kampányban megosztó témává váljon.

5. A résztvevők üdvözlik, hogy Románia mielőbb csatlakozhat az Európai Unióhoz, és azt, hogy több parlament, köztük a Magyar Országgyűlés már ratifikálta a csatlakozási szerződést. Fontosnak tartjuk a Horvát Köztársasággal az EU csatlakozási, valamint Szerbia és Montenegróval a stabilitási és társulási egyezményről való tárgyalások megkezdését, mert érdekünk, hogy a Kárpát-medencei magyar közösségek az integráció révén akadálytalanul együtt lehessenek a jövőben.

6. Az EU integrációt kiemelten támogatjuk azért is, mert alapvető célkitűzésünk, a kisebbségi közösségek autonómiája csakis egy európai értékrend alapján valósulhat meg. Meggyőződésünk, hogy az autonómia különböző formái a kisebbségek megmaradásának és fejlődésének nélkülözhetetlen feltételei. A tanácskozás résztvevői üdvözlik, hogy az RMDSZ javaslatára a román kormány olyan kisebbségi törvénytervezetet nyújtott be a parlamentbe, amely a kulturális autonómia megvalósítását célozza.

7. A marosvásárhelyi találkozó résztvevői a leghatározottabban elítélik a délvidéki magyarság elleni szerb megfélemlítési kísérleteket, támadásokat, és tettlegességeket. Továbbra is kérik a nemzetközi fórumok és a magyar kormány határozott kiállását a vajdasági magyar közösség ügyében.

A dokumentumot ellátta kézjegyével mind a 13 résztvevő-szervezet képviselője, azaz:
Romániai Magyar Demokrata Szövetség
Magyar Koalíció Pártja
Vajdasági Magyar Szövetség
Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség
Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség
Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége
Magyar Egyesületek Szövetsége
Nyugat-Európai Országos Magyar Szervezetek Szövetsége
Észak-Amerikai Országos Magyar Szervezetek Szövetsége
Kanadai Magyar Kulturális Tanács
Az Európai Nemzeti Kisebbségeket Támogató Társaság
Latin-Amerikai Magyar Országos Szervezetek Szövetsége
Magyar Emberi Jogi Alapítvány (HHRF)

(radio.hu, erdély.ma)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.