A magyarokat pocskondiázták a román képviselőházban

Másodszor is visszautasította tegnap a Székely Nemzeti Tanács autonómia-tervezetét a román képviselőház. A magyarokat, székelyeket Romániában elszállásolt népnek nevezték, mondván, hogy a románoknál ezer évvel később telepedtek meg Erdélyben.

MNO
2005. 10. 13. 8:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Váratlanul került a román képviselőház napirendjére tegnap a székelyföli autonómia statútum tervezete. Beterjesztője, Becsek Dezső RMDSZ-es képviselő nem volt Bukarestben. A képviselők nagy többséggel, összesen 188-an fogadták el a közigazgatási bizottság jelentését, amely alkotmányellenesnek minősítette a Székely Nemzeti Tanács törvénytervezetét, mert annak célja egy külön állami entitás létrehozása. Csak az RMDSZ szavazott a jelentés ellen – tájékoztatta a Magyar Rádiót Toró T. Tibor RMDSZ-es képviselő, aki szerint a háromnegyed órás vita a tavalyihoz képest nyugodtabb hangvételű volt, bár a szokásos sértegetések most is elhangzottak az ellenzéki szociáldemokrata és nagyromániás képviselők részéről.

A szélsőségesen magyarellenes Nagy-Románia Párt képviselői a tervezetet „románellenesnek„ minősítették, s úgy vélték, hogy általa „a nemzetiségiek állammal szembeni lojalitásának az elve” sérül. A képviselőházi vita hevében ezúttal is elhangzott, hogy a magyarok albérlők Romániában, mondván, hogy a románoknál ezer évvel később telepedtek meg Erdélyben, de az aradi Szabadság-szobor és a kormány nemzetiségi vonalon tapasztalható engedékenysége is napirendre került.

Az RMDSZ nem támogatja a Székely Nemzeti Tanács törvényjavaslatát, mert úgy véli, hibák vannak benne, mégis a közigazgatási bizottság jelentése ellen szavazott a képviselőházban. Vezérszónoka, Márton Árpád kifejtette: nem ért egyet a közigazgatási bizottság indoklásával, miszerint az autonómia etnikai alapon jönne létre. Az autonómia egyetlen formája sem ellentétes az egységes állammal és nem is veszélyezteti azt – mondta a frakcióvezető, és példaként Olaszországot említette. Leszögezte: joga van a magyarságnak, a székelységnek az autonómia minden formájához.

A Magyar Rádió megkeresésére a Székely Nemzeti Tanács elnöke, Csapó József a következőképpen reagált: a szavazás azt bizonyítja, hogy Romániában még nem létezik az a demokratikus jogállamiság, amely lehetővé teszi, hogy egy közösség saját sorsáról dönthessen, autonómiát élvezzen. Emlékeztetett az Európai Parlament határozatára Romániának tett ajánlására, amely elvárja az önkormányzatisági elv tiszteletben tartását. Kijelentette: a Székely Nemzeti Tanács dokumentációt nyújt be az Európai Parlamentnek és nyilvános meghallgatást kér a strasbourgi törvényhozásban.

A szöveg már másodszor bukott meg a parlamentben, első alkalommal azonban érdembeni vita nélkül utasították el.

Forrás: transindex.ro, Magyar Rádió

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.