Váratlanul került a román képviselőház napirendjére tegnap a székelyföli autonómia statútum tervezete. Beterjesztője, Becsek Dezső RMDSZ-es képviselő nem volt Bukarestben. A képviselők nagy többséggel, összesen 188-an fogadták el a közigazgatási bizottság jelentését, amely alkotmányellenesnek minősítette a Székely Nemzeti Tanács törvénytervezetét, mert annak célja egy külön állami entitás létrehozása. Csak az RMDSZ szavazott a jelentés ellen – tájékoztatta a Magyar Rádiót Toró T. Tibor RMDSZ-es képviselő, aki szerint a háromnegyed órás vita a tavalyihoz képest nyugodtabb hangvételű volt, bár a szokásos sértegetések most is elhangzottak az ellenzéki szociáldemokrata és nagyromániás képviselők részéről.
A szélsőségesen magyarellenes Nagy-Románia Párt képviselői a tervezetet „románellenesnek„ minősítették, s úgy vélték, hogy általa „a nemzetiségiek állammal szembeni lojalitásának az elve” sérül. A képviselőházi vita hevében ezúttal is elhangzott, hogy a magyarok albérlők Romániában, mondván, hogy a románoknál ezer évvel később telepedtek meg Erdélyben, de az aradi Szabadság-szobor és a kormány nemzetiségi vonalon tapasztalható engedékenysége is napirendre került.
Az RMDSZ nem támogatja a Székely Nemzeti Tanács törvényjavaslatát, mert úgy véli, hibák vannak benne, mégis a közigazgatási bizottság jelentése ellen szavazott a képviselőházban. Vezérszónoka, Márton Árpád kifejtette: nem ért egyet a közigazgatási bizottság indoklásával, miszerint az autonómia etnikai alapon jönne létre. Az autonómia egyetlen formája sem ellentétes az egységes állammal és nem is veszélyezteti azt – mondta a frakcióvezető, és példaként Olaszországot említette. Leszögezte: joga van a magyarságnak, a székelységnek az autonómia minden formájához.
A Magyar Rádió megkeresésére a Székely Nemzeti Tanács elnöke, Csapó József a következőképpen reagált: a szavazás azt bizonyítja, hogy Romániában még nem létezik az a demokratikus jogállamiság, amely lehetővé teszi, hogy egy közösség saját sorsáról dönthessen, autonómiát élvezzen. Emlékeztetett az Európai Parlament határozatára Romániának tett ajánlására, amely elvárja az önkormányzatisági elv tiszteletben tartását. Kijelentette: a Székely Nemzeti Tanács dokumentációt nyújt be az Európai Parlamentnek és nyilvános meghallgatást kér a strasbourgi törvényhozásban.
A szöveg már másodszor bukott meg a parlamentben, első alkalommal azonban érdembeni vita nélkül utasították el.
Forrás: transindex.ro, Magyar Rádió

Ez az oka annak, amiért Gyurcsányt ilyen hirtelen eltakarították