A magyarverések Tadics budapesti tárgyalásainak középpontjában

Kétnapos magyarországi tárgyalássorozatot kezdett hétfőn Budapesten a szerb elnök. Az eddigi megbeszéléseken a vajdasági magyarellenes atrocitások is hangsúlyosan szóba kerültek.

MNO
2005. 10. 03. 7:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Borisz Tadics néhány nappal azután érkezett a magyar fővárosba, hogy az Európai Parlament Strasbourgban éles hangú határozatban egyértelműen attól tette függővé Szerbia európai integrációs törekvéseinek sikerét, mennyire tartja Belgrád tiszteletben a Vajdaságban az emberi jogokat.

A délelőtti órákban Tadics megbeszéléseket folytatott Sólyom László köztársasági elnökkel és Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel. A szerb elnök kedden találkozik a négy parlamenti párt elnökei közül hárommal (az SZDSZ elnökével való találkozó nem szerepel az eddig ismertetett hivatalos programban.)

Megbüntetik azokat, akik etnikai alapon szítanak konfliktusokat a Vajdaságban – ígérte meg a Magyarországon tárgyaló szerb elnök. Hozzátette azonban, hogy a nem etnikai indíttatású atrocitásoknak nem szabad a kelleténél nagyobb jelentőséget tulajdonítani. Boris Tadic a Magyarországon élő szerb kisebbség helyzetéről szólva azt hangsúlyozta: reméli, parlamenti képviselethez fognak jutni. Borisz Tadics erről azután beszélt, hogy tárgyalt a magyar államfővel.

Sólyom László a találkozón hangsúlyozta: Magyarország aggódva figyeli a vajdasági helyzetet, de biztos abban, hogy a magyarverések mögött nem a szerb kormány áll. Az államfő kiemelte: a magyar kormány elvárja, hogy a szerb kormány hasson oda, hogy a helyi hatóságok járjanak a végére ezeknek az atrocitásoknak. „A jövőt tekintve sem keletkezhet a lakosságban az a látszat, hogy büntetlenül lehet ilyesmiket elkövetni” – hangsúlyozta a magyar államfő.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a nemzetiségi atrocitásokkal kapcsolatban kifejtette: a nyitottság, mértéktartás, az általános emberi jogi normák betartatása és kikényszerítése, hatékony és eredményes igazságszolgáltatás óvhat meg attól, hogy ezek az ügyek árnyékolják be a két ország – mondta a szerb elnökkel való tárgyalása után.

Budapesten a múlt héten a Külügyminisztériumba kérették Szerbia-Montenegró budapesti nagykövetét, s konkrét lépések megtételét követelték Belgrádtól a magyarellenes atrocitások ügyében, külön kitérve egy szerdai, szabadkai esetre, ahol magyar általános iskolás gyermekeket bántalmaztak.




A vajdasági magyarság jogainak védelmére szólította fel Szerbiát szeptember 29-én az Európai Parlament, mely egyben figyelmeztette az Európai Bizottságot, az Európai Unió tagországait képviselő tanácsot és az EU külpolitikai főképviselőjét, hogy fordítsanak nagyobb figyelmet arra a biztonsági veszélyre, amelyet a vajdasági kisebbségek zaklatása jelent. A dokumentum figyelmezteti a szerbia-montenegrói, illetve a szerb kormányt, hogy az emberi jogok és alapvető szabadságok tiszteletben tartása előfeltétele az uniós partneri kapcsolatoknak.

Nem a szerb állam képviselői állnak a vajdasági magyarellenes incidensek mögött, ugyanakkor a szerb rendőrség és az ügyészség elfogadhatatlan módon áll az atrocitásokhoz, a szerb média pedig agyonhallgatja azokat – mondta a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) egyik vezetője a parlament külügyi bizottságának a vajdasági magyarság ügyében Németh Zsolt (Fidesz) bizottsági elnök rendkívüli, csütörtöki ülésén. Dévavári Zoltán, a VMSZ elnökségi tagja és Ágoston András, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt (VMDP) elnöke a megbeszélésen egyaránt úgy fogalmazott, hogy Magyarországnak és az európai szervezeteknek egyaránt hatékonyabb lépéseket kellene tenniük a kérdésben Szerbia-Montenegróval szemben. Gémesi Ferenc helyettes külügyi államtitkár hangsúlyozta: a magyar diplomácia minden lehetséges kétoldalú és nemzetközi fórumon jelzi, hogy konkrét és gyors lépések megtételét várja a szerbiai hatóságoktól.

Egy szerbiai társadalomkutató intézet a napokban beszámolt: ismét a szerb nacionalisták támadásainak célpontjává váltak a vajdasági magyarok. A jelentés szerint a nemzetiségi viszonyokat illetően jelenleg jobb a helyzet, mint tavaly volt, ugyanakkor rosszabb annál, mint amilyen a 2003 decemberi választások előtt volt, amikor a szerb radikálisok nyertek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.