Bírálják az üdülési alapítvány elnökét a kurátorok

Pattanásig feszült helyzet alakult ki a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány kuratóriumában. Karácsony Mihály elnök megválna a szolgálat ügyvezetőjétől, akihez viszont ragaszkodnak a kurátorok. Kifogásolják azt is, hogy az elnök csaknem 500 millió forintért tervezi egy közös székház vásárlását, amelybe az alapítvány és két cége költözne.

MNO
2005. 10. 13. 8:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bizalmatlanság uralkodik a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány (MNÜA) kuratóriumának elnöke és tagjai többsége között. Az alapítói jogokat gyakorló kancellária alá tartozó MNÜA kuratóriumának elnöke, Karácsony Mihály – Kiss Péter kancellária-miniszter egykori tanácsadója – egy ideje folyamatosan konfliktusba került a kurátorokkal, akiknek többsége elfogadhatatlannak tartja vezetési gyakorlatát. A Népszabadság informátorai szerint az elnök úgy tekinti saját pozícióját, mintha egy személyben, a kurátorok bevonása nélkül lenne jogosult igen nagy összegű költségekkel járó intézkedéseket meghozni. Az üdülésicsekk-forgalmazás 25 milliós reklámkampányáról is a kurátorok nélkül döntött az elnök – írja a Népszabadság.

Karácsony azzal az indítványával is feszültséget keltett, hogy az alapítvány és két cége – a csekkforgalmazó Nemzeti Üdülési Szolgálat és a volt szakszervezeti üdülők hasznosításával foglalkozó Hunguest Vagyonkezelő Rt. – közös székházba költözzön. Az elnök ugyanis kijelölt a Budapest, XIV. kerületi Hermina úton egy épületet, amelynek 34 százalékos tulajdonrészéért 450-500 millió forintot kellene fizetni. A szakszervezeti kurátorok ezt nem tartják indokoltnak, ezért mindeddig nem járultak hozzá a vásárláshoz.

Személyi kérdések is nehezítik az elnök és a kurátorok közötti együttműködést. Immár egy hónapja lejárt a Nemzeti Üdülési Szolgálat ügyvezetőjének szerződése, azonban máig nem sikerült megegyezni arról, hogy megújítsák-e – mint ahogy ezt a kurátorok többsége szeretné – vagy pedig – amihez viszont az elnök ragaszkodik – új személyt nevezzenek ki. A kuratórium júniusi ülésén végül kenyértörésre került sor, mert Karácsony „megsértődött” amiatt, hogy leszavazták az ingatlanvásárlási javaslatát, s azóta sem hívja össze a testületet a lap informátorai szerint. A kurátorok állítólag levélben többször megkeresték Kiss Péter kancelláriaminisztert az ügyben, aki azonban azt válaszolta, hogy nincs hatásköre intézkedni.

Karácsony Mihály cáfolta, hogy „robbanásig feszült” lenne a helyzet a kuratóriumban. Csupán arról van szó – hangsúlyozta –, hogy néhányan nem ismerik az alapító okiratot, vagy nem fogadják el azt a pontot, amelyik felsorolja a testület feladatát és hatáskörét. A személyi kérdésről kirobbant vitáról azt mondta: az ügyvezető igazgatónak lejárt a megbízása, utódjáról egyeztetnek, s várhatóan a következő kuratóriumi ülésen döntenek. „Egyesek nyomást akarnak gyakorolni a húszmillió forintot meghaladó évi jövedelmet biztosító állás betöltése érdekében” – fogalmazott Karácsony. Kijelentette azt is, hogy az alapítvány és cégei közös elhelyezését a kuratórium megszavazta. A lap informátorai nem is ezt vitatták. Azt kifogásolták, hogy csaknem 500 millió forintért tervezik a közös székház vásárlását.

(A Népszabadság cikke alapján)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.